Výkon státní správy musí být veřejností kontrolován, volají Podnikatelské odbory

Praha - Postoj Finanční správy k podnikatelům se pomalu zhoršuje. Na podnikatele tak především tvrdě dopadají kontroly EET, kterými prý Finanční správa vytváří atmosféru strachu. Podnikatelské odbory monitorovaly práci úřadu při kontrolách EET a jejich výsledky jsou zarážející. Dnes je médiím představil předseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Podle Podnikatelských odborů musí být výkon státní správy pod kontrolou veřejnosti.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo financí
doporučujeme

Předseda Bábek v úvodu připomněl případ Ondřeje Piskače, podnikatele z Ondřejova na Olomoucku, kterého úřad potrestal pokutou 15 tisíc korun za dva přestupky - nevydání účtenky a neodeslání evidované tržby.

Jeho zaměstnankyni, jednasedmdesátileté důchodkyni, se při kontrolním nákupu loni v dubnu nepodařilo vytisknout na tabletu účtenku EET. Paní měla podle Piskáče navíc částečně nepohyblivou ruku a dělaly jí potíže veškeré práce s technikou. Podnikatel se proti pokutě odvolal, nicméně po půl roce přišlo potvrzení trestu. 

Podobnou zkušenost, ovšem z mnohem větší pokutou, má i podnikatel Roman Slavík. Za nevydání účtenky v jedné z trafik na Praze 3 mu byla udělena pokuta 25 tisíc korun. Podnikatelské odbory došly v obou případech k závěru, že kontroly byly nekonkrétní a byly posuzovány výhradně v neprospěch poplatníka. Úřad postupoval při hodnocení přestupku a uložení trestu s neadekvátní tvrdostí. Kontroly podle Bábka mají rysy „trestné výpravy než dobré správy státu." 

Podle závěrů kontroly Podnikatelských odborů Finanční správa v řadě případů pochybila. Za 16 měsíců bylo zkontrolováno asi 78 procent podnikatelů registrovaných v EET. „Podnikatelské odbory viní Finanční správu z neoprávněného a samoúčelného jednání namířeného proti malým podnikatelům a živnostníkům," uvedl Bábek s tím, že Podnikatelské odbory požadují po Finanční správě zastavení EET a zároveň chtějí, aby při zachování horní hranice 500 tisíc korun byl pro kontrolující úředníky přijat závazný postup stanovování pokut. Uložená pokuta by pak měla odpovídat míře provinění a společenské nebezpečnosti přestupku i např. majetkovým poměrům poplatníka. 

Podnikatelské odbory také žádají, aby prodeje do 50 korun byly osvobozeny od evidenční povinnosti a vydávání účtenky bylo povinné jen na vyžádání zákazníkem. Volají také po zrušení Účtenkovky a po řádovém snížení množství kontrol EET a zrušení pravomoci Celní správy kontrolovat EET. 

Podle Podnikatelských odborů dávají zákony úřadům rozsáhlé pravomoci, které mohou uplatňovat vůči podnikatelům a údajně Finanční správa využívá svoji moc v plné míře. 

Na jednání byli pozváni i zástupci Finanční správy, kteří ovšem nepřišli.  

 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zrušit povinné přimíchávání biopaliv do benzinu? Babiše popudil návrh…

24.03.2019 23:36 Aktualizováno Čtyři desítky poslanců navrhují zrušit povinné přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty. S návrhem…

ČEZ ESCO zvýšilo tržby o 27 procent, zájem o moderní energetiku roste

24.03.2019 12:16 Tržby skupiny ČEZ ESCO, která patří do energetické skupiny ČEZ, vzrostly meziročně o 27 procent na…

Nákupy on-line? Trendy v Česku se mění, hlavně díky generaci mileniálů

24.03.2019 09:10 Podíl nakupování na internetu přes mobilní zařízení se za poslední dva roky zvýšil o deset…

Zvýšení sazeb ČNB není ve čtvrtek jisté, rizika z globálního vývoje…

24.03.2019 09:06 Pokud Bankovní rada České národní banky nezvýší úrokové sazby na zasedání ve čtvrtek 28. března,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama