Výkon státní správy musí být veřejností kontrolován, volají Podnikatelské odbory

Praha - Postoj Finanční správy k podnikatelům se pomalu zhoršuje. Na podnikatele tak především tvrdě dopadají kontroly EET, kterými prý Finanční správa vytváří atmosféru strachu. Podnikatelské odbory monitorovaly práci úřadu při kontrolách EET a jejich výsledky jsou zarážející. Dnes je médiím představil předseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Podle Podnikatelských odborů musí být výkon státní správy pod kontrolou veřejnosti.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo financí

Předseda Bábek v úvodu připomněl případ Ondřeje Piskače, podnikatele z Ondřejova na Olomoucku, kterého úřad potrestal pokutou 15 tisíc korun za dva přestupky - nevydání účtenky a neodeslání evidované tržby.

Jeho zaměstnankyni, jednasedmdesátileté důchodkyni, se při kontrolním nákupu loni v dubnu nepodařilo vytisknout na tabletu účtenku EET. Paní měla podle Piskáče navíc částečně nepohyblivou ruku a dělaly jí potíže veškeré práce s technikou. Podnikatel se proti pokutě odvolal, nicméně po půl roce přišlo potvrzení trestu. 

Podobnou zkušenost, ovšem z mnohem větší pokutou, má i podnikatel Roman Slavík. Za nevydání účtenky v jedné z trafik na Praze 3 mu byla udělena pokuta 25 tisíc korun. Podnikatelské odbory došly v obou případech k závěru, že kontroly byly nekonkrétní a byly posuzovány výhradně v neprospěch poplatníka. Úřad postupoval při hodnocení přestupku a uložení trestu s neadekvátní tvrdostí. Kontroly podle Bábka mají rysy „trestné výpravy než dobré správy státu." 

Podle závěrů kontroly Podnikatelských odborů Finanční správa v řadě případů pochybila. Za 16 měsíců bylo zkontrolováno asi 78 procent podnikatelů registrovaných v EET. „Podnikatelské odbory viní Finanční správu z neoprávněného a samoúčelného jednání namířeného proti malým podnikatelům a živnostníkům," uvedl Bábek s tím, že Podnikatelské odbory požadují po Finanční správě zastavení EET a zároveň chtějí, aby při zachování horní hranice 500 tisíc korun byl pro kontrolující úředníky přijat závazný postup stanovování pokut. Uložená pokuta by pak měla odpovídat míře provinění a společenské nebezpečnosti přestupku i např. majetkovým poměrům poplatníka. 

Podnikatelské odbory také žádají, aby prodeje do 50 korun byly osvobozeny od evidenční povinnosti a vydávání účtenky bylo povinné jen na vyžádání zákazníkem. Volají také po zrušení Účtenkovky a po řádovém snížení množství kontrol EET a zrušení pravomoci Celní správy kontrolovat EET. 

Podle Podnikatelských odborů dávají zákony úřadům rozsáhlé pravomoci, které mohou uplatňovat vůči podnikatelům a údajně Finanční správa využívá svoji moc v plné míře. 

Na jednání byli pozváni i zástupci Finanční správy, kteří ovšem nepřišli.  

 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průmyslové zóny za státní peníze? Měly růst na brownfieldech, realita je…

22.10.2018 16:07 Aktualizováno Průmyslové zóny za státní peníze se staví hlavně na zelené louce místo na brownfieldech, dřívějších…

Čechy zasáhne vlna zdražování. Přijde šok hlavně u elektřiny, avizují…

22.10.2018 13:51 Aktualizováno České domácnosti si v příštím roce připlatí za elektřinu a plyn, roste také cena uhlí. Alternativou…

Co vše lidé dělají v práci? Zaměstnavatelé by se mnohdy divili

22.10.2018 11:38 Kancelář může být velmi stresující prostor; obzvláště, když hoří termíny pro splnění úkolů a šéf…

Česká pošta má nového finančního ředitele, čeká ho nelehký úkol

22.10.2018 10:31 Novým ředitelem divize finance České pošty je ode dneška dosavadní jednatel maloobchodního řetězce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama