Kolik stojí lidský život? Úřady mají jasno, částka je překvapivá

Říká se, že zdravý člověk má tisíce přání, nemocný jen jedno. Existují totiž na světě věci, jejichž hodnotu nejde vyčíslit. Zdraví a život mezi ně bezpochyby patří. Nebo že by to nebyla tak úplně pravda?

Přidejte svůj názor

Lidé, ilustrační fototgrafie

Otázka jakou má lidský život cenu čas od času zazní v různém kontextu. Musejí ji řešit zákonodárci, soudci nebo zástupci pojišťoven. Je to ale velmi ošemetná debata. Má totiž velmi významnou etickou rovinu. Lze lidský život přepočítat na něco tak povrchního jako jsou peníze?

Tato otázka může mít různé podoby. Mají mít všechny zapalovače dětskou pojistku, i když budou dražší? Měly by být obaly v nichž se uchovává jídlo kvalitnější? Mají mít všechna letadla mnohem přísnější bezpečnostní opatření i za cenu, že společnosti stoupnou náklady?

Například některé americké úřady mají o hodnotě lidského života celkem jasno. Federální instituce nedávno přišly s výpočty, na jejichž základě stanovily cenu jednoho lidského bytí mezi sedmi a devíti miliony dolarů. Suma je sice přibližná, byť vzhledem k okolnostem dosti konkrétní.

Jak k tomuto číslu američtí úředníci dospěli? Výpočet zohledňoval mnoho proměnných, jako například návyky daného člověka. Při výpočtu bylo bráno v potaz zda dotyčný například kouří, jaké jí jídlo, či zda vykonává riskantní povolání.

Pozorování jenž byla při výpočtech provedena zabíhala do pozoruhodných detailů. Zkoumalo se například, zda si dotyčný koupil helmu a kolik za ní případně zaplatil. Utracená částka mu byla připočítána k dobru. Nebo zda při řízení automobilu porušuje předpisy o maximální povolené rychlosti a případně o kolik.

V roce 1987 umožnila americká vláda jednotlivým státům, aby zvedly rychlostní limity z 55 mil za hodinu na 65. Některé státy to udělaly a lidé tak ušetřili čas na dopravě z práce a do práce, o což mohli pracovat více.

Zároveň ale stoupl počet smrtelných nehod o jednu třetinu. Na základě těchto údajů statistici vypočítali, že státy které zvýšily rychlostní limit si váží lidského života na 1,5 miliónu dolarů.

Máme zde také rozhodnutí různých jiných úřadů, které musely řešit otázku kolik stojí lidský život. Tak například americká Agentura pro ochranu životního prostředí tvrdí, že lidský život má hodnotu 9,7 miliónu dolarů. Americké ministerstvo dopravy ale oproti tomu dospělo jen k částce 6 miliónů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi mění zvyky: Roste obliba vánočních stromků v květináčích, umělé…

12.12.2018 16:47 Živé vánoční stromky prodávané v květináčích, které je možné po svátcích vysadit v přírodě, jsou…

Česko nebude přijímat euro. Vláda schválila doporučení ministerstva a ČNB

12.12.2018 14:07 Aktualizováno Ministerstvo financí a Česká národní banka opět doporučily vládě prozatím nestanovovat cílové datum…

Konec zlatých padáků? Vláda změnila limity příjmů pro zásady odměňování

12.12.2018 11:21 Zásady pro odměňování manažerů ve státních firmách nebo firmách se státní účastí se nově budou…

Nemocenská v prvních třech dnech? Senátní výbor navrhl pro firmy kompenzace

11.12.2018 14:37 Zaměstnavatelům by se podle senátního hospodářského výboru mělo více kompenzovat chystané…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama