Připravte si peněženky. Všichni Češi si letos opět připlatí

Praha - Ceny dodávek elektřiny a plynu stouply a začaly kopírovat růst cen na velkoobchodních trzích, kde plyn zdražil na 484 korun za kilowatthodinu (asi o osm procent) a elektřina až na 1008 korun za megawatthodinu (o 6,7 procenta). Vyplývá to z dubnových výsledků kladenské Českomoravské komoditní burze, kde bylo v tomto měsíci uzavřeno 597 kontraktů na dodávku 290,1 tisíce MWh zemního plynu a elektřiny v hodnotě 178, 3 milionu korun. Češi si budou muset sáhnout hlouběji do kapsy i v květnu. Důvodem je oslabování koruny vůči evropské měně.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Energetika

Do cen elektřiny a plynu se ještě promítlo dubnové oslabení koruny vůči euru. Cena ročních kontraktů zemního plynu pro maloodběratele v dubnu oproti předchozímu měsíci stoupla o 11,3 procenta. Vyhoupla se tak na 520 Kč/MWh. 

Ve velkoodběru byl zaznamenán nárůst o 10,6 procenta a cena byla stejná jako v případě maloodběru. 

Zlevnění elektřiny a plynu nelze očekávat ani tento měsíc. „Elektřina s dodáním v roce 2019 končí na více než 5 letém rekordu. Reálné obchody za 41,10 EUR/MWh. Akcie ČEZ si před nevýznamnými výsledky odepsaly 2,3%. Objemy se lepší (dnes nad 600 tis. ks), ale na skutečný "průlom" od tlusťochů je to stále slabé," uvedl na začátku letošního května analytik Michal Šnobr.

Ostatně růst cen v tomto roce předpovídali analytici už loni. "U elektřiny je téměř jisté, že ke zdražení dojde. Někteří dodavatelé už nyní uveřejnili ceníky na rok 2018, kde růst cen je," uvedl na konci loňského roku Tomáš Suchý, analytik portálu Ušetřeno.cz. Suchý také předpokládal, že u plynu dojde letos k nárůstu cen o stokorunu. 

Cenu elektřiny ovlivní i růst ceny uhlí. „Cena elektřiny (obchodované na burze) se skládá z ceny černého uhlí a z ceny emisní povolenky. Cena uhlí závisí hlavně na postoji Číny, na využívání jejích vlastních zdrojů, objemu její těžby a na importech do Číny,“ předpovídal loni Bohumil Trampota, analytik J&T Banky.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonomický vývoj ČSR byl bouřlivý. Po válce překonalo i Francii, pak nám…

18.10.2018 15:00 Občané prvorepublikového Československa po jeho vzniku neměli vyšší životní úroveň než Rakušané…

Banky sdírají Čechy z kůže? Za vlastní bydlení platíme téměř nejvíc v…

18.10.2018 11:50 Pořídit si hypotéku se stává stále větším luxusem. Může za to nejen zpřísnění pravidel České…

E-shopy se perou o zákazníky. Začínají nabízet další služby

18.10.2018 11:13 Aktualizováno Internetové obchody s potravinami se snaží zlepšit své hospodaření rozvozem zboží pro jiné…

Čerpací stanice v ČR prudce zdražují. Cena nafty už atakuje benzin

18.10.2018 10:20 Aktualizováno Průměrná cena Naturalu 95 v uplynulém týdnu stoupla o tři haléře na 33,82 koruny za litr. Nafta…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama