Farmtec z Agrofertu plánuje velkou expanzi, hitem jsou speciální žlaby

Jistebnice - Firma Farmtec, zaměřená na investice do zemědělství, plánuje růst výrobních kapacit o 20 procent. Rozvíjí také svůj nejúspěšnější výrobek, vyhřívané napájecí žlaby, jichž prodá tisíce ročně. Tržby společnosti s 238 zaměstnanci, jež patří do holdingu Agrofert, loni meziročně stouply zhruba o 12 procent na 933 milionů Kč. ČTK to řekl generální ředitel Farmtecu Bohumil Belada.

Přidejte svůj názor

Zemědělství, ilustrační fotografie

Firma dodává stáje pro skot, prasata, drůbež, ovce, kozy, dodává dojicí techniku, vybavení jímek, bioplynové stanice i posklizňové linky. Zaměřuje se především na investice do živočišné výroby, od roku 2013 vnímá výrazný pokles obnovitelných zdrojů energie.

Tržby za loňský rok budou 933 milionů korun, zisk před zdaněním 19,6 milionu, meziročně o 3,4 milionu vyšší. "Rok hodnotíme jako úspěšný. Dařilo se vyváženě všem oblastem. Gro naší činnosti zajišťuje živočišná výroba, stavby pro skot, pro prasata i pro drůbež," řekl ředitel.

Letos čeká Farmtec zhruba stejné tržby jako loni. I když klesá cena mléka, masa, a zemědělci tak utrží méně, firma to chce nahradit větším počtem zakázek v zahraničí. Nedávno prodala dojírnu do Běloruska, působí v Rusku i dalších zemích bývalého SSSR. Poptávky má na Balkáně i v Africe, v Angole po farmách na drůbež. Stabilně dodává do Polska i na Slovensko.

Farmtec letos investuje 16 milionů. Peníze dá do přístavby výroby a nových strojů, jako jsou svařovací roboti, čeká díky tomu růst výrobních kapacit o 20 procent. Další investice míří do zařízení na čárový kód a do skladového hospodářství. Asi 80 procent ze zisku firma investuje.

Společnost rozvíjí nerezové vyhřívané napájecí žlaby, svůj dlouhodobě nejúspěšnější výrobek, jejž dodá ročně řádově tisíce. "Kupuje ho od nás i některá konkurence. Letos máme další inovace," řekl ředitel.

Firma ročně dokončí desítky projektů. Jedním z nich je například kruhová dojírna na farmě Bukovec na Domažlicku, novostavba dvou stájí s kapacitou 786 dojnic. Je v provozu rok, a zatímco před tím dojila jedna kráva 26 litrů, v novém provozu je to 32 litrů. "Ukázalo se, že když se vytvoří dobré podmínky, tak zvířata to vrátí ve své produkci," řekl Belada. K dalším zajímavým zakázkám řadí práci pro farmu Převýšov, kde Farmtec zmodernizoval porodnu prasnic, nyní modernizuje výkrm prasat.

Farmtec vyvíjí dojírny včetně softwaru. Přístroj na krku zvířat měří, kolik udělá kráva za hodinu pohybů, kolikrát přežvykuje, kolik má potravy, data jdou do počítače a jsou propojena s mobilem zootechnika. Firma rozvíjí automatické řízení farem a letos chce dokončit zařízení, díky němuž získá nově z mléka další údaje, které zhodnotí jeho kvalitu.

Společnost má 238 zaměstnanců, polovina lidí v ní pracuje přes deset let, fluktuace je malá. Počet pracovníků stále roste, z agentur nemá Farmtec nikoho. Loni doplnila zaměstnance do výroby i servisu. Farmtec sídlí v Jistebnici. Deset let provozuje internetový obchod, od konce roku 2012 patří do Agrofertu, prodeje do skupiny tvoří asi 15 procent.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

E-shopy nedodržují pravidla EU. Komise si na ně posvítí

22.02.2019 21:35 Internetoví prodejci v přibližně 60 procentech případů nedodržují spotřebitelská pravidla Evropské…

Cizinec vezl do Česka 153 kilo masa, veterináři se při kontrole zděsili

22.02.2019 16:13 Celníci a veterináři zabavili a nechali v Českém Krumlově znehodnotit 33 kilogramů hovězího masa,…

Veškeré hovězí z polské zásilky bylo zajištěno, čeká se na výsledky testů

22.02.2019 13:39 Veškeré nezpracované hovězí maso z Polska ze 700kilogramové zásilky, kde byla zjištěna přítomnost…

V Česku chybí 5000 řezníků. Roboti je nenahradí, upozornil šéf svazu…

22.02.2019 12:37 Na pracovním trhu chybí kolem 5000 odborně vyučených řezníků. Poptávka po nich je velká, v učení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama