Ministři vlády přestali jezdit na podnikatelské mise, stěžují si svazy

Praha - Ekonomičtí ministři vlády v demisi přestali jezdit na zahraniční podnikatelské mise. Podle podnikatelských svazů kvůli tomu mohou české firmy přicházet o exportní i investiční příležitosti, protože účast vysokého politika v delegaci zvyšuje šance na uplatnění na tamním trhu. Svazy to dnes uvedly pro ČTK. Za poslední půlrok letěl s podnikateli do ciziny pouze jednou ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner (za ANO) do Indie. Podle úřadu vlády se velké cesty ministrů zatím neplánovaly, protože kabinet je v demisi. Úřad také připomněl, že tento týden provázela podnikatelská delegace premiéra Andreje Babiše (ANO) do Finska.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Vláda ČR

Mise exportérům pomáhají v pronikání na trhy různých zemí a jsou nástrojem k navázání kontaktů se zahraničními partnery, uvedl mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. "České firmy tak v současnosti mohou přicházet o exportní i investiční příležitosti, kterých se ujmou delegace z jiných zemí," řekl.

Mluvčí vlády Barbora Peterová ČTK řekla, že se velké cesty ministrů nekonaly, protože je vláda v demisi. Premiér zatím cestoval především na summity EU nebo schůzky visegrádské skupiny, kam podnikatelské delegace nejezdí. Při oficiální návštěvě Slovenska, kam Babiš jel, také není běžné, aby podnikatelé ústavní činitele provázeli. "Teď ve Finsku ale s námi podnikatelská delegace byla a uskutečnilo se tam česko-finské podnikatelské fórum," uvedla Peterová.

"Musíme si přiznat, že nyní firmy nemají moc možností jet na podnikatelskou misi. My jsme připraveni, ale příležitostí je málo. Od premiéra v demisi navíc z jednání na tripartitě víme, že plánuje jezdit zejména po Evropě, což k diversifikaci exportu nepomůže," dodala Eva Veličková ze Svazu průmyslu a dopravy.

Na mise s podnikateli nyní jezdí náměstci ministrů či představitelé podnikatelských svazů či Parlamentu. "Účast nejvyšších politických představitelů je významným přínosem cest. Svojí přítomností dokážou během individuálních jednání významně podpořit zájmy zúčastněných podniků," řekl Diro.

Od začátku roku Svaz průmyslu zorganizoval dvě podnikatelské mise, a to s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD) do Albánie, a s náměstkem MPO Vladimírem Bärtlem do Vietnamu. Loni jich bylo celkem 12. Plánovaná mise do Iránu s ministrem průmyslu Hünerem bude podle svazu zřejmě odložena.

Hüner se ale chystá na začátku července s delegací podnikatelů do Jordánska. "Jsme si vědomi, ze existují teritoria, která se neobejdou bez naší přímé politické podpory. I to byl jeden z důvodů účasti pana ministra na podnikatelské misi v Indii letos v březnu," řekla mluvčí ministerstva průmyslu Štěpánka Filipová.

Podle komory je přitom nezbytné teritoriálně i oborově diverzifikovat český export, neboť hlavním problémem tuzemského exportu je orientace na země EU, kam dnes směřuje asi 83 procent exportu.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonomický vývoj ČSR byl bouřlivý. Po válce překonalo i Francii, pak nám…

18.10.2018 15:00 Občané prvorepublikového Československa po jeho vzniku neměli vyšší životní úroveň než Rakušané…

Banky sdírají Čechy z kůže? Za vlastní bydlení platíme téměř nejvíc v…

18.10.2018 11:50 Pořídit si hypotéku se stává stále větším luxusem. Může za to nejen zpřísnění pravidel České…

E-shopy se perou o zákazníky. Začínají nabízet další služby

18.10.2018 11:13 Aktualizováno Internetové obchody s potravinami se snaží zlepšit své hospodaření rozvozem zboží pro jiné…

Čerpací stanice v ČR prudce zdražují. Cena nafty už atakuje benzin

18.10.2018 10:20 Aktualizováno Průměrná cena Naturalu 95 v uplynulém týdnu stoupla o tři haléře na 33,82 koruny za litr. Nafta…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama