Česko a čerpání eurodotací? Jsme papežštější než papež, sepsul ekonom úřady

Praha - Česká republika měla ke konci dubna smluvně zajištěno 54,3 procenta evropských dotací na programové období 2014 až 2020. Jde o 311,3 miliardy korun z celkově přidělených 572,8 miliardy korun. Na svých stránkách to dnes uvedlo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které je za čerpání dotací zodpovědné.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

V dubnu přibyly smluvně zajištěné projekty za 14,9 miliardy korun, letos nejvíce. Nejúspěšnějším měsícem celého programového období byl loňský březen s 34,3 miliardy korun.

Z deseti operačních programů je na tom nejlépe program Zaměstnanost, řízený ministerstvem práce a sociálních věcí, který má smluvně zajištěno 78 procent z přidělených 53 miliard korun. Nejhůře čerpá operační program Rybářství (33,2 procenta ze 760 milionů korun), za který odpovídá ministerstvo zemědělství.

Do konce dubna Evropská komise příjemcům dotací v ČR proplatila 75,2 miliardy korun, tedy 13,1 procenta. Na začátku roku to bylo zhruba 65 miliard korun. Pro letošní rok si vláda dala za cíl proplatit dalších 80 miliard. Je to kvůli splnění takzvaného pravidla N+3.

"To znamená, že peníze, které nám EU přidělila v roce 2015, musíme vyčerpat do konce roku 2018. Tedy certifikovat je Evropské komisi. Pro současné programové období toto pravidlo začalo platit až v roce 2015, protože až v tomto roce byly schváleny všechny programy. A tedy až v tomto roce mohlo čerpání začít," uvedla ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová (za ANO).

Podle analytika společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy je Česko v čerpání z evropských fondů aktuálně v rámci EU stále sedmé od konce, znatelně pod průměrem. "Není to přitom poměrně velkým objemem peněz, jež máme k čerpání přiděleny. Polsko, Francie, Německo, Rumunsko a Portugalsko mají přiděleno víc než my a jsou v žebříčku výše. I když jsme v poslední době čerpání zrychlili, stále v něm tedy máme značné rezervy. Ze zemí, které mají přiděleno víc peněz než my, se za námi umisťují pouze Španělsko a Itálie," sdělil ČTK Kovanda.

Příjemci dotací si často stěžují na přílišnou složitost při podávání žádosti o dotaci. Podle Kovandy si Česko za velkou část problémů může samo. "Jsme papežštější než papež. Tuzemští úředníci vykazují v průměru poměrně dlouhou dobu rozhodovacího procesu ve věci čerpání. Snaží se mít vše ošetřeno naprosto neprůstřelně, což vede k průtahům při posuzování jednotlivých projektů. Přesto není proces prostý chyb, takže v některých případech hrozí, že evropské peníze nebudou i přes schválení projektu proplaceny," doplnil Kovanda.

Ke konci roku Evropská komise rovněž vyhodnotí země a jejich programy podle toho, jak plní své závazky vůči strategii Evropa 2020. V případě neplnění může Česko přijít o šest procent z přidělené částky na celé programové období, tedy 36 miliard korun z celkových 609,2 miliardy Kč. Objem smluvně zajištěných 311,3 miliardy korun MMR hodnotí vůči celkové sumě bez šestiprocentní rezervy.

V programovém období 2007 až 2013 mohla Česká republika z evropských fondů čerpat zhruba 700 miliard korun. Z toho asi čtyři procenta nebyla vyčerpána.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co všechno ovlivňuje výši platu? Studie odhalila nečekané souvislosti

23.10.2019 14:51 Vysoce atraktivní ženy při stejném vzdělání a kompetenci vydělávají proti průměrné populaci žen…

ČSA a velký nákup letadel Airbus: Čtyři A220 a tři velké A321XLR

23.10.2019 14:24 České aerolinie objednaly čtyři letouny A220-300 a rozhodly se pro navýšení doletu pomocí změny…

Bitva o státní rozpočet vrcholí. Schillerová odpálkovala opozici

23.10.2019 12:21 Návrh rozpočtu na příští rok je kvalitní a přináší rekordní investice na nedostatečnou…

Sněmovna jedná o rozpočtu. Poslanci vzali na vědomí loňské hospodaření…

23.10.2019 10:44 Sněmovna dnes vzala na vědomí loňské hospodaření státu. Státní rozpočet skončil schodkem přebytkem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama