Český export narazil na mantinely? Letos nejspíš loňský rekord nepřekoná

Praha - Český export v letošním roce nejspíš nedosáhne loňských rekordů a meziročně klesne. ČTK to dnes řekl ředitel odboru statistiky zahraničního obchodu Českého statistického úřadu Karel Král. Naznačují to i čísla za první čtvrtletí. Vývoz od ledna do konce března v přeshraničním pojetí klesl meziročně o 1,6 procenta na 1,06 bilionu korun. Export do EU se snížil o 1,2 procenta.

Přidejte svůj názor

Export, ilustrační fotografie

"Česká ekonomika už naráží na mantinely. Už se to dostává do fáze, kdy se to (trend) začne obracet," uvedl Král. Export českých firem byl loni rekordní, meziročně se v přeshraničním pojetí zvýšil o 5,7 procenta na 4,2 bilionu korun. O pětinu vzrostl export do Číny, do Německa české podniky vyvezly o 7,3 procenta zboží více. Podíl exportu do EU zůstal na 83,7 procenta.

Podle Asociace exportérů je důvodem ztráty exportní výkonnosti mimo jiné nedostatek pracovníků na trhu práce. "Připočteme-li posilování koruny a neúměrný růst mezd i platů nepodložený produktivitou práce, lze si poměrně živě představit příchod bouřkových mraků na exportní nebe, které bylo v minulých třech letech trvale zalité sluncem," uvedl na začátku měsíce místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Českým firmám v současné době chybí podle Hospodářské komory ČR minimálně 300.000 zaměstnanců, tedy větší počet než ukazují oficiální statistiky. Jen státní pokladna tratí letos nejméně 84 miliard korun na daních a odvodech, plyne z nedávné analýzy komory. Tuzemští exportéři také nepříznivě pociťují nasycování evropského automobilového trhu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Představenstvo ČSA má dva nové členy, šéf Sinčák končí

23.10.2018 14:49 Valná hromada akcionářů Českých aerolinií (ČSA) na svém dnešním zasedání obměnila představenstvo…

Čtyři e-shopy dostaly pokutu od ČIŽP, nezákonně vybíraly poplatky

23.10.2018 09:04 Čtyři e-shopy dostaly od liberecké pobočky České inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokutu v…

Čechy zasáhne vlna zdražování. Přijde šok hlavně u elektřiny, avizují…

22.10.2018 22:09 Aktualizováno České domácnosti si v příštím roce připlatí za elektřinu a plyn, roste také cena uhlí. Alternativou…

Průmyslové zóny za státní peníze? Měly růst na brownfieldech, realita je…

22.10.2018 16:07 Aktualizováno Průmyslové zóny za státní peníze se staví hlavně na zelené louce místo na brownfieldech, dřívějších…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama