Český export narazil na mantinely? Letos nejspíš loňský rekord nepřekoná

Praha - Český export v letošním roce nejspíš nedosáhne loňských rekordů a meziročně klesne. ČTK to dnes řekl ředitel odboru statistiky zahraničního obchodu Českého statistického úřadu Karel Král. Naznačují to i čísla za první čtvrtletí. Vývoz od ledna do konce března v přeshraničním pojetí klesl meziročně o 1,6 procenta na 1,06 bilionu korun. Export do EU se snížil o 1,2 procenta.

Přidejte svůj názor

Export, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Česká ekonomika už naráží na mantinely. Už se to dostává do fáze, kdy se to (trend) začne obracet," uvedl Král. Export českých firem byl loni rekordní, meziročně se v přeshraničním pojetí zvýšil o 5,7 procenta na 4,2 bilionu korun. O pětinu vzrostl export do Číny, do Německa české podniky vyvezly o 7,3 procenta zboží více. Podíl exportu do EU zůstal na 83,7 procenta.

Podle Asociace exportérů je důvodem ztráty exportní výkonnosti mimo jiné nedostatek pracovníků na trhu práce. "Připočteme-li posilování koruny a neúměrný růst mezd i platů nepodložený produktivitou práce, lze si poměrně živě představit příchod bouřkových mraků na exportní nebe, které bylo v minulých třech letech trvale zalité sluncem," uvedl na začátku měsíce místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Českým firmám v současné době chybí podle Hospodářské komory ČR minimálně 300.000 zaměstnanců, tedy větší počet než ukazují oficiální statistiky. Jen státní pokladna tratí letos nejméně 84 miliard korun na daních a odvodech, plyne z nedávné analýzy komory. Tuzemští exportéři také nepříznivě pociťují nasycování evropského automobilového trhu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dukovany začaly odstavovat 1. blok, v druhém finišují opravy

16.08.2019 14:16 V Jaderné elektrárně Dukovany začali energetici dnes v poledne podle plánu snižovat výkon reaktoru…

Další vlna zdražování? Ekonomové mají špatné zprávy, dojde i na slivovici

16.08.2019 13:25 Aktualizováno Tempo růstu průmyslových cen bylo v červenci podle analytiků nižší, než očekával trh, a nejnižší od…

Děti Země prohrály soud. Žaloba kvůli novému nádraží v Brně zamítnut

16.08.2019 13:20 Aktualizováno Krajský soud v Brně odmítl žalobu spolku Děti Země proti územnímu rozhodnutí na stavbu brněnského…

Zdražování v ČR na postupu. Cena raných brambor je zdrcující

16.08.2019 10:40 Ceny průmyslových výrobců v ČR v červenci zpomalily meziroční růst na 2,1 procenta z červnových 2,5…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama