Pobídky nemají cílit jen na periferie, ale i do univerzitních měst, žádá Hospodářská komora

Praha - Stát by neměl investičními pobídkami jen pobízet zahraniční investory k tomu, aby investovali do venkovských částí Moravskoslezského či Ústeckého kraje. Pobídky by měly směřovat i na inovativní projekty s vysokou přidanou hodnotou do univerzitní měst jako přirozených center, která koncentrují technologický pokrok. Vláda by tak měla poskytovat pobídky dvojího druhu. V tiskové zprávě to uvedla Hospodářská komora.

Přidejte svůj názor

Export, ilustrační fotografie

"Novela investičního zákona z pera ministerstva průmyslu ale stále předpokládá, že bude pobízet zahraniční investory k tomu, aby investovali do venkovských částí Moravskoslezského nebo Ústeckého kraje," uvedl mluvčí komory Miroslav Diro. Podle Hospodářské komory je ale nerealistické, když stát očekává, že klíčové služby, technologie a nejlépe placení zaměstnanci budou investorovi k dispozici kdekoliv mimo regionální metropole s dobrou leteckou a železniční dostupností.

Novela MPO, která je v připomínkovém řízení, předpokládá, že státní pobídky pro investory mají být nově směřovány na projekty s vyšší přidanou hodnotou a na projekty spojené s tvorbou kvalifikovanějších pracovních míst. Pobídky by měly být snadněji dostupné pro malé a střední firmy. Zůstane také zachováno zvýhodnění investic směřujících do hospodářsky problémových regionů za účelem podpory jejich hospodářského rozvoje a do tvorby pracovních míst, uvádí předkládací zpráva.

Hospodářská komora navrhuje zavedení pobídek dvojího druhu. První typ by představoval podporu orientovanou na inovace s co nejvyšší přidanou hodnotou bez ohledu na lokaci. Podpora tohoto typu by tak zřejmě směřovala hlavně do univerzitních měst, zpravidla krajských metropolí. Druhý typ investiční pobídky by fakticky sloužil jako kompenzační nástroj, který by vyrovnával mimořádné lokální problémy - ekonomické, sociální nebo environmentální.

Podle návrhu MPO by pobídky měly směřovat na podporu investic do technologických center a do center strategických služeb. V ostatních případech bude muset mít příjemce podpory mzdu alespoň u 80 procent svých zaměstnanců ve výši průměrné mzdy v kraji. Současně podíl jeho zaměstnanců s vysokoškolským vzděláním by měl činit alespoň deseti procent, popřípadě podíl výzkumných a vývojových pracovníků by měl být alespoň dvě procenta.

Novela má posílit mezinárodní konkurenceschopnost Česka, sníží se rovněž nároky na státní rozpočet. MPO očekává pokles počtu žádostí o investiční pobídky z oblasti výroby s nižší přidanou hodnotou.

Příslib investiční pobídky od státu získalo loni 74 investorských projektů a celková výše pobídek činila 10,7 miliardy Kč.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha schválila rozpočet na příští rok, opozice nešetří kritikou

13.12.2018 21:12 Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy korun. Rozdíl…

Hřib chce zrušit firmu Pražská plynárenská holding: Nevykonává smysluplnou…

13.12.2018 18:44 Vedení hlavního města zvažuje, že zruší městskou společnost Pražská plynárenská holding, která nyní…

Silnice na Vysočině včetně D1 jsou sjízdné, kolaps způsobil mnohamilionové…

13.12.2018 18:24 Aktualizováno Dálnice D1 na Vysočině byla dnes vpodvečer po středečním a dnešním kolapsu průjezdná už v obou…

Neproplácení dotací Agrofertu se týká všech jeho žádostí. bez ohledu na…

13.12.2018 18:06 Rozhodnutí ministerstva financí nezasílat Evropské komisi k proplacení žádosti o platby spojené s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama