Česko půjčí MMF 1,5 miliardy eur. Sněmovna schválila zákon o poskytnutí záruky

Praha - Sněmovna schválila návrh zákona o poskytnutí státní záruky České národní bance za půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu. Centrální banka má měnovému fondu půjčit 1,5 miliardy eur, tedy asi 40 miliard korun. Půjčku, která má posílit zdroje MMF, bude ČNB financovat ze svých devizových rezerv. Návrh nyní dostane k posouzení Senát a poté k podpisu prezident.

Přidejte svůj názor

Česká národní banka
doporučujeme

Samotné poskytnutí půjčky MMF schválila vláda loni v srpnu. Peníze půjdou z devizových rezerv ČNB a stát za ně nabídl záruku. Centrální bance by měly být ze státního rozpočtu částečně kompenzovány některé náklady a ušlý zisk. Přijetí zákona vyžaduje zákon o rozpočtových pravidlech, který opravňuje ČR poskytovat státní záruky jen na základě zvláštního zákona.

V předchozím období ČNB poskytla MMF dvě bilaterální půjčky za 2,53 miliardy eur. První z půjček už fond splatil, druhá nebyla čerpána. Od roku 2010, kdy bylo zahájeno čerpání, do konce roku 2016 vyplatilo ministerstvo financí na kompenzacích ČNB celkem 120,6 milionu korun.

Zpravodaj Jan Skopeček (ODS) již dříve uvedl, že v historii MMF se nestalo, aby fond svoje závazky nesplnil. Půjčka podle něj souvisí s řešením "průšvihu" zemí jižního křídla eurozóny a jde o snahu získat financování pro státy, které si ho nedokážou obstarat na finančním trhu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká pošta propustí tisíce svých zaměstnanců. Situace je neúnosná

26.06.2019 13:50 Aktualizováno Česká pošta v rámci restrukturalizace během šesti let sníží počet pracovních míst o 7000 ze…

ČNB nechala úrokové sazby beze změny, obává se vývoje v Německu

26.06.2019 13:41 Bankovní rada České národní banky dnes nechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od…

Aktivisté Greenpeace narušili valnou hromadu ČEZ, vtrhli až do sálu

26.06.2019 13:31 Šest aktivistů ekologické organizace Greenpeace dnes vniklo do sálu kongresového centra Cubex, kde…

ČEPS si mne ruce. Státní firmě rostou zisky i celkové výnosy

26.06.2019 09:07 Provozovateli energetické přenosové soustavy ČEPS vzrostl v letošním prvním čtvrtletí meziročně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama