Úvěry na bydlení splácejí Češi dobře, v Praze je situace výjimečná

Praha - Obyvatelé Prahy si na bydlení půjčují největší částky a také své úvěry nejlépe splácejí. Na konci prvního čtvrtletí 2018 nebyly řádně spláceny 0,3 procenta dluhu z úvěrů poskytnutých v Praze na bydlení. Krátkodobý dluh, kam patří především spotřebitelské a osobní úvěry, nejlépe splácejí obyvatelé Vysočiny. Tam je nesplácením ohroženo 4,5 procenta krátkodobého dluhu, vyplývá z údajů zveřejněných Bankovním a Nebankovním registrem klientských informací.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

"Platební morálka obyvatel ČR je u hypoték a úvěrů ze stavebního spoření obecně velmi dobrá. V žádném kraji nepřesahuje nesplácený dlouhodobý dluh 1,5 procenta. V Praze je situace výjimečná v tom, že lidé si zde půjčují proti ostatním krajům dvojnásobné částky a současně své úvěry velmi dobře splácejí. Do problémů se zde dostává v průměru jen jeden klient ze sta a z 324 miliard korun dlouhodobého dluhu není řádně splácen pouze dluh 1,1 miliardy Kč," uvedla výkonná ředitelka Bankovního registru Lenka Novotná.

Krátkodobý dluh splácejí nejlépe obyvatelé Vysočiny, kteří si zároveň touto formou půjčují nejvyšší částky v rámci celé ČR. Průměrný krátkodobý dluh na klienta přesahuje na Vysočině 200.000 Kč. Následuje Středočeský kraj se 199.000 Kč na klienta a Jihočeský kraj (196.000 Kč). "Obyvatelé Vysočiny jsou dlouhodobě velmi disciplinovaní. Vysočina patří mezi regiony, kde si pořizuje úvěry nejméně obyvatel kraje. Půjčují si však v průměru více než lidé ve zbytku republiky a také své dluhy lépe splácejí," upozornil výkonný ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl.

Následuje Středočeský kraj, kde činí nesplácený dluh 4,7 procenta, a Jihomoravský kraj s 5,1 procenta. Naopak nejvyšší podíl nespláceného krátkodobého dluhu evidují banky na Karlovarsku (sedm procent) a Ústecku (7,1 procenta).

Ústecko je také krajem, kde má nejvíce klientů problémy se splácením svých spotřebních půjček. Přes 16 procent klientů tam řádně nesplácí své závazky. Podobně je na tom Karlovarský kraj, kde své krátkodobé dluhy řádně nesplácí 15,5 procenta klientů. Naopak nejméně klientů s tzv. ohroženým krátkodobým dluhem, tedy dluhem, kde nebyly řádně zaplaceny tři po sobě jdoucí splátky nebo bylo nařízeno jeho okamžité doplacení, je v Praze. Zde registry evidují ohrožený dluh pouze u osmi procent klientů. Následuje Zlínský kraj (9,2 procenta) a Vysočina, kde měla na konci čtvrtletí problémy se splácením desetina klientů.

Na konci prvního čtvrtletí bylo ohroženo nesplacením celkem 11,3 miliardy korun dluhu z úvěrů poskytnutých na bydlení, tedy o 18,6 procenta méně než před rokem. Nejrychlejší pokles ohroženého dlouhodobého dluhu zaznamenal Pardubický kraj, kde se celkový nesplácený dluh z úvěrů na bydlení snížil o 27 procent. Následoval Královéhradecký kraj, kde byl pokles 23,5 procenta. Nejpomaleji se snižoval nesplácený dluh v Moravskoslezském kraji, ovšem i tam klesl o více než o desetinu.

Celkový ohrožený krátkodobý dluh se meziročně snížil o sedm procent. Nejrychleji klesl v Karlovarském kraji, kde se nesplácený dluh snížil o 12 procent. Následoval Liberecký kraj a Karlovarský kraj, kde se podařilo snížit ohrožený krátkodobý dluh o 11 procent. "Karlovarský a Ústecký kraj patří dlouhodobě ke krajům, kde mají lidé největší problémy se splácením svých závazků. To, že se právě v těchto krajích snižuje nesplácený dluh nejrychleji, je tak velmi pozitivní zprávou," dodal Rajl.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČNB ve středu opět zvýší úrokové sazby, tipují ekonomové

23.09.2018 12:17 Praha - Bankovní rada České národní banky ve středu na svém zasedání zvýší základní úrokovou sazbu…

Prokletý herbicid: Některé řetězce v ČR končí s prodejem Roundupu

23.09.2018 10:55 Praha - Obchodní řetězec Ahold skončil s prodejem herbicidu Roundu, který obsahuje glyfosát.…

Nový jaderný blok v ČR? Zahraniční firmy větří velký byznys, sponzorují i…

23.09.2018 10:48 Praha - České firmy dodávají výrobky pro všechny jaderné elektrárny budované ruskou firmou Rosatom,…

Češi utíkají z tuzemských e-shopů? Stále častěji nakupují v zahraničí

23.09.2018 09:18 Praha - Útraty Čechů v zahraničních e-shopech či při rezervacích ubytování a letenek stouply v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama