Změní ČNB měnovou politiku? Silná inflace přibližuje Česko dalšímu zvyšování sazeb

Praha - Jak dnes uvedli statistici, meziroční růst spotřebitelských cen v květnu zrychlil na 2,2 %, což bylo o 0,3 procentního bodu více než v dubnu. Zásadní vliv na inflaci v ČR měly ceny pohonných hmot, které odrážely vývoj na světových trzích s ropou. V dalších měsících bude podle analytiků inflace nadále okolo dvou procent.

Přidejte svůj názor

Česká národní banka
doporučujeme

Vzestup cen pohonných hmot o 4,2 procenta během jednoho měsíce byl nejsilnějším za víc než tři roky. Meziroční cenový růst zrychlil i v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny másla byly vyšší o 19,0 % (v dubnu o 10,1 %), ovoce o 5,4 % (v dubnu o 3,2 %). Ceny zeleniny přešly z poklesu o 11,7 % v dubnu v růst o 2,5 % v květnu, přičemž ceny brambor zmírnily svůj pokles na −15,1 % (−25,1 % v dubnu), informuje ČSÚ. 

"Druhý měsíc v řadě tak pokračuje zrychlování míry inflace, která z počátku roku překvapila pomalou dynamikou," upozornil analytik Raiffeisenbank František Táborský. V květnu se tak dostala nad cíl centrální banky, která pro celý rok počítala s úrovněmi mírně pod dvěma procenty. V následujících měsících očekává, že si inflace současné tempo udrží. Pro rok 2018 odhaduje průměrnou míru inflace ke dvěma procentům.

Pokud by koruna setrvala na současných úrovních a stejně tak ceny ropy nezačaly výrazněji klesat, bude inflace na začátku příštího roku patrně flirtovat s tříprocentní hranicí, míní analytik ING Bank Jakub Seidler. To je podle něj důvod, proč ČNB již nebude další zpřísňování měnové politiky odkládat. Koruna je v současnosti citelně slabší, než čekala ČNB ve své poslední prognóze, což si vyžaduje utahování měnových podmínek zvyšováním sazeb.

Nad inflačním cílem by se cenový růst měl udržet ještě přes prázdniny, souhlasil analytik Komerční banky Viktor Zeisel. "Po nich očekává zvolňování inflace v důsledku efektu statistické základny. I přes mírné oslabení inflace očekáváme, že centrální banka bude pokračovat ve zvyšování sazeb," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výroba aut v Česku zatím roste. Potíže může napáchat propad německé…

21.08.2019 14:39 Výroba automobilů v Česku zatím nadále roste, zpomalování světové ekonomiky je však pro výrobce…

Neomezená mobilní data? T-Mobile nabídne nové tarify, revoluci chystá i O2

21.08.2019 14:14 Mobilní operátor T-Mobile nabídne od září tarify, které si zákazník složí sám z hlasové a datové…

Revoluce v daních? Česko musí provést velké změny, nabádá studie

21.08.2019 13:34 Pro zajištění příjmů státního rozpočtu a financování dopravní infrastruktury do budoucna by měl…

Ekonom Hampl míří do KPMG, povede poradenství pro finanční instituce

21.08.2019 11:12 Českou kancelář poradenské firmy KPMG posílí od září ekonom Mojmír Hampl, který byl v letech 2008…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama