Ekonomická diplomacie ČR? Rýsuje se velký plán, mají se zapojit další ministerstva

Praha - Do společných projektů ekonomické diplomacie by se mohla zapojit i ministerstva dopravy, zdravotnictví nebo životního prostředí, řekl dnes na poradě ekonomických diplomatů náměstek ministra zahraničí Miloslav Stašek. Rozpočet fondu na tyto projekty, které mají podpořit kontakty českých a zahraničních firem a otevírání obchodních příležitostí, se pro letošní rok zvýšil na 60 milionů korun. Loni jich resorty ve spolupráci s ambasádami připravily kolem tří set.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo zahraničí

"Společný finanční rámec projektů ekonomické diplomacie se stal nosnou páteří podpory exportu," uvedl Stašek. Do fondu společně přispívají ministerstva zahraničí, průmyslu, obrany, zemědělství, vnitra a pro místní rozvoj a úřad vlády. "Je tu i zájem dalších resortů jako zdravotnictví, životního prostředí nebo dopravy. Je tu potenciál rozšířit projekty na podporu vodního hospodářství, dopravy nebo i v oblasti zdravotnické techniky," doplnil.

Loni do společného fondu pro podporu ekonomické diplomacie resorty přislíbily 53 milionů korun. Ve spolupráci s ambasádami z něj šly peníze na 300 projektů ve 100 zemích. Obvykle jde o podnikatelské mise, semináře, nebo účast na veletrzích. Pro rok 2018 je podle Staška rozpočet 60 milionů korun a zatím je schváleno kolem 230 projektů.

Ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (za ANO) podpořil plánovanou fúzi státních agentur CzechTrade a CzechInvest. "Je třeba vnímat, že CzechInvest, a doufejme, že s novou paní ředitelkou Silvanou Jirotkovou se to povede, bude muset nabrat výrazně jiný směr, než tomu bylo dosud. Možná se zase jednou, v době, kdy nám bude ouvej, vrátíme k lákání investorů a investic, nechci říct skoro za každou cenu. Nyní ale musíme přizpůsobit organizaci, strukturu a také počet lidí stávající době," uvedl.

Podotkl, že se nyní Česko naopak díky hospodářskému růstu potýká s problémy spíše opačnými, kdy má problém rychle získat kvalifikovanou i nekvalifikovanou pracovní sílu z jiných zemí. V takové chvíli podle Hünera ztrácí lákání nových investorů bez přidané hodnoty význam.

Rady ekonomických diplomatů se tradičně účastní šéf resortu a premiér. Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) svou neúčast omluvil dnes ráno kvůli jednání o nové vládě. Ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický (ANO) má zdravotní problémy.

Hüner nezasedne v nové vládě, kterou by mělo sestavit hnutí ANO se sociálními demokraty s podporou komunistů. Má ho nahradit prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková (za ANO).

V letošním roce budou otevřeny dva české generální konzuláty, jejichž úkolem bude mimo jiné podpořit český export. Nové zastoupení bude mít ČR v Manchesteru a v Milánu. Kromě toho diplomacie posílí také zastoupení v subsaharské Africe. Na jednotlivé úřady Česko také postupně vysílá ekonomické, rozvojové nebo zemědělské diplomaty.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kladenskou Poldi koupila firma Opimo Trade, šlo už o pátou dražbu

18.01.2019 17:38 Aktualizováno Kladenská huť Poldi byla v elektronické aukci dnes prodána za 140 milionů korun, tedy za vyvolávací…

Kontrakt za 200 milionů: Tatra dodá jordánské armádě 60 aut

18.01.2019 10:46 Kopřivnická automobilka Tatra Trucks získala v Jordánsku zakázku v hodnotě okolo 200 milionů korun.…

Babiš chce vztahy ČR s Indií posunout na strategickou úroveň, přivezl…

18.01.2019 09:47 Premiér Andrej Babiš se dnes v indickém státě Gudžarát zúčastnil zahájení investičního fóra Vibrant…

Škoda Scala? Nejlevnější varianta bude za 369 900 korun, už se přijímají…

18.01.2019 09:37 Nejlevnější varianta nového modelu automobilky Škoda Auto Scala bude stát 369.900 korun. Nepůjde ji…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama