Koruna výrazně oslabila. Nelze vyloučit její panický výprodej, varuje analytik

Praha - Koruna na středeční oznámení České národní banky (ČNB) o zvýšení sazeb reagovala posílením, dnes je ale situace zcela jiná. CZK oslabila k euru na 25,98 Kč/EUR, což je nejslabší úroveň za devět měsíců. Proti středečnímu závěru ztratila 11 haléřů. Koruna je slabší i vůči dolaru.

Přidejte svůj názor

Peníze CZK, ilustrační fotografie

Bankovní rada ČNB ve středu jednomyslně zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na jedno procento. Koruna na oznámení reagovala skokovým posílením vůči euru o 20 haléřů, odpoledne ale část svých zisků ztratila. Den však uzavřela na 25,87 Kč/EUR, a byla tak proti úternímu závěru o pět haléřů silnější.

"Koruna je momentálně pod silným vlivem negativního globálního ekonomického sentimentu. Pod silným prodejním tlakem jsou i další měny středoevropského regionu jako je maďarský forint či polský zlotý," uvedl pro EuroZprávy.cz analytik Miroslav Novák ze společnosti AKCENTA a.s. 

"V tuto chvíli nelze jednoznačně říci, zda se jedná jen o krátkodobý výlet koruny nad hladinu 26 CZK/EUR či zda koruna nad touto úrovní setrvá delší dobu, a to i několik týdnů. Úplně nelze vyloučit ani panický výprodej koruny a její oslabení až směrem k intervenční hladině 27 CZK/EUR, pokud si uvědomíme, že v koruně je nainvestován kapitál spekulativně-investiční povahy ještě z dob před ukončením intervenčního režimu," míní Novák.

"Zatímco vývoj koruny v nadcházejících týdnech je spojen s otazníkem, tak v několikaměsíčním nadhledu by měly zafungovat silné fundamenty české ekonomiky a kurz koruny se vrátit na posilující trajektorii směrem k hladině 25 CZK/EUR," dodal Novák pro EuroZprávy.cz.

Analytik Patria Finance Tomáš Vlk míní, že zvýšení sazeb přišlo dříve, než část trhu čekala. "Na koruně je znát zklamání, a její odpolední oslabení přichází dokonce v době, kdy se na hlavních trzích nálada podstatně zlepšila," komentoval Vlk středeční obchodování. Podle něj se také ukázalo, že odliv peněz z rozvíjejících se trhů zůstává pro korunu rizikem. 

Témata: Ekonomika | CZK | ČNB | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČR si v konkurenceschopnosti polepšila. Vlak nejlepších nám přesto ujíždí

17.10.2018 09:10 Česká republika skončila letos na žebříčku konkurenceschopnosti zemí, který každoročně sestavuje…

Na dopravní stavby půjde 86,3 miliardy korun, schválila vláda

17.10.2018 08:55 Rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), ze kterého jsou financovány zejména stavby…

Vyřídit stavební povolení je horor. Vláda návrh na změnu zákona zamítla

17.10.2018 08:28 Vláda dnes podle očekávání odmítla návrh ODS na změny ve stavebním řízení. Informoval o tom tiskový…

Vůz pro handicapované: Vyzkoušejte si auto s ručním řízením

16.10.2018 17:52 Zveme Vás na prezentaci a vyzkoušení vozu upraveného na ruční řízení z programu ŠKODA Handy, na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama