ČR zvítězila v arbitráži o 550 milionů, britská firma žalobu zpackala

Praha - Česká republika zvítězila v mezinárodní arbitráži o více než 550 milionů korun s britskou společností A11Y LTD., která se zabývá řešením pomoci pro nevidomé a těžce slabozraké. Rozhodčí tribunál žalobu společnosti zamítl a zároveň uložil firmě povinnost zaplatit ČR zhruba osm milionů korun jako náhradu nákladů za vedení arbitráže.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo financí

Tribunál konstatoval, že žaloba je neúspěšná v celém svém rozsahu, neboť žalobce neustál důkazní břemeno k prokázání svých tvrzení o porušení mezinárodního práva, informovalo na svém webu ministerstvo financí.

Česko v arbitráži zastupoval interní tým ministerstva ve spolupráci s advokátem Alfredem Siwym z advokátní kanceláře zeiler.partners.

Podle společnosti A11Y pracovníci krajských poboček Úřadu práce ČR neoprávněně poskytovali informace o produktech společnosti konkurenčním subjektům, čímž poškodili její podnikání v České republice a znehodnotili tak její know-how.

Česko nyní čelí 11 mezinárodním arbitrážím, z toho pět souvisí s investicemi do fotovoltaických elektráren. Souhrnná výše všech žalovaných nároků je zhruba 35 miliard korun. Největší částku požaduje v mezinárodní arbitráži společnost Diag Human, a to zhruba miliardu dolarů (přibližně 22 miliard korun).

Dosud bylo proti České republice ukončeno 26 arbitráží, včetně sporu s firmou A11Y, vyplývá z údajů od MF. Celkem 20 z nich skončilo pro stát úspěšně, tři spory byly ukončeny narovnáním a tři arbitráže ČR prohrála. Nejnákladnější arbitráží byl pro Česko spor se společností CME ohledně znehodnocení investice do televize Nova. Stát v roce 2003 musel firmě zaplatit 10,6 miliardy Kč.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČEZ expanduje v Rumunsku, kupuje firmu High Tech Clima

15.10.2018 09:40 Energetická společnost ČEZ prostřednictvím nizozemské investiční firmy CEZ New Energy Investments…

Ekonomové si pochvalují výsledky voleb do Senátu

13.10.2018 20:55 Senát bude nadále fungovat jako pojistka, říká po volbách ekonomka a ředitelka společnosti Next…

Zima se blíží. Na co máte od pojišťovny nárok a jak se domoci odškodnění?

13.10.2018 11:57 Zima se pomalu vkrádá do Česka a už na konci října začne ve vyšších polohách padat sníh. Nepotrvá…

Huť ArcelorMittal Ostrava koupí britská společnost, analytici kontrakt…

12.10.2018 16:50 Hutní podnik ArcelorMittal Ostrava (AMO) koupí britská společnost Liberty House. Skupina…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama