Změna zákona o prodejní době? Ministerstva mají výhrady, vláda zaujme neutrální postoj

Praha - Vláda v úterý projedná návrh poslanců ANO a ODS, aby velkoobchody nespadaly do zákona o omezení prodejní doby. Patrně zaujme neutrální stanovisko, jak to doporučují ministerstvo práce či resort průmyslu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Podle současného zákona se zákaz prodeje o vybraných svátcích vztahuje vedle maloobchodu i na velkoobchody s plochou nad 200 metrů čtverečních. Předkladatelé, kteří chtějí velkoobchody ze zákona vyjmout, argumentují mimo jiné tím, že jejich uzavření ohrožuje zásobování těch obchodů, které můžou mít o stanovených svátcích otevřeno.

Ministerstvo práce (MPSV) doporučilo vládě zaujmout neutrální stanovisko. Jak píše ve svém stanovisku, nevidí důvod k vynětí celého segmentu velkoobchodu ze zákona. Pokud má změna zákona umožnit zásobování malých prodejen nebo stravovacích provozů rychle se kazícím zbožím, očekávalo by MPSV, že výjimka se bude vztahovat na velkoobchod s tímto zbožím. 

Neutrální postoj doporučilo zaujmout ministerstvo průmyslu, které upozornilo na problém s kontrolní činností, protože existují velkoobchody, kde můžou nakupovat podnikatelé i občané. Stejný postoj doporučilo i ministerstvo vnitra, které uvádí, že s ohledem na krátkou dobu účinnosti zákona lze stěží zhodnotit jeho dlouhodobé dopady.

Návrh podpořila Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. Také ona uvádí argument, že maloobchodníci, kteří mají v zákoně výjimku a můžou mít o svátcích otevřeno, budou moci nakupovat u velkoobchodníků.

Vláda navíc v návrhu stanoviska upozorňuje na to, že v současné době je u Ústavního soudu návrh skupiny senátorů na zrušení celého zákona. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi letos utratí v e-shopech přes 133 miliard, obchody už vyhlížejí Vánoce

18.09.2018 12:17 Praha - Češi letos utratí v internetových obchodech přes 133 miliard korun, meziroční růst dosáhne…

Babišova vláda nebezpečně hýří? Rada se nad státním rozpočtem zhrozila

18.09.2018 12:06 Praha - Národní rozpočtová rada nepovažuje za současné ekonomické situace schválení státního…

Zlé časy pro podnikání v Česku? Letos zřejmě zanikne rekordní počet firem

18.09.2018 10:56 Praha - Podnikání v Česku v prvním pololetí ukončilo 5987 kapitálových firem, 5655 společností s…

Česká spořitelna zrušila účet Syřanovi, prý neprokázal vazbu na Česko

17.09.2018 15:57 Aktualizováno Praha - Česká spořitelna (ČS) zrušila účet syrskému muži, který několik let nežije v Česku. Podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama