Změna zákona o prodejní době? Ministerstva mají výhrady, vláda zaujme neutrální postoj

Praha - Vláda v úterý projedná návrh poslanců ANO a ODS, aby velkoobchody nespadaly do zákona o omezení prodejní doby. Patrně zaujme neutrální stanovisko, jak to doporučují ministerstvo práce či resort průmyslu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Podle současného zákona se zákaz prodeje o vybraných svátcích vztahuje vedle maloobchodu i na velkoobchody s plochou nad 200 metrů čtverečních. Předkladatelé, kteří chtějí velkoobchody ze zákona vyjmout, argumentují mimo jiné tím, že jejich uzavření ohrožuje zásobování těch obchodů, které můžou mít o stanovených svátcích otevřeno.

Ministerstvo práce (MPSV) doporučilo vládě zaujmout neutrální stanovisko. Jak píše ve svém stanovisku, nevidí důvod k vynětí celého segmentu velkoobchodu ze zákona. Pokud má změna zákona umožnit zásobování malých prodejen nebo stravovacích provozů rychle se kazícím zbožím, očekávalo by MPSV, že výjimka se bude vztahovat na velkoobchod s tímto zbožím. 

Neutrální postoj doporučilo zaujmout ministerstvo průmyslu, které upozornilo na problém s kontrolní činností, protože existují velkoobchody, kde můžou nakupovat podnikatelé i občané. Stejný postoj doporučilo i ministerstvo vnitra, které uvádí, že s ohledem na krátkou dobu účinnosti zákona lze stěží zhodnotit jeho dlouhodobé dopady.

Návrh podpořila Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. Také ona uvádí argument, že maloobchodníci, kteří mají v zákoně výjimku a můžou mít o svátcích otevřeno, budou moci nakupovat u velkoobchodníků.

Vláda navíc v návrhu stanoviska upozorňuje na to, že v současné době je u Ústavního soudu návrh skupiny senátorů na zrušení celého zákona. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Škoda Auto vítá, že bude v Česku nadále vyrábět Superb

16.11.2018 18:43 Automobilka Škoda Auto je ráda, že bude v České republice nadále vyrábět modely Superb. Již více…

Otevírací doba 17. listopadu: Víte, kde si v sobotu nakoupíte?

16.11.2018 15:33 V sobotu 17. listopadu nás čeká další státní svátek. Mnoho Čechů ale dodnes neví, o kterých…

Koupě ArcelorMittal? Liberty House dostane podmínky, transakci hlídá Brusel

16.11.2018 14:32 Splnění určitých dodatečných podmínek bude asi vyžadovat Evropské komise od britské Liberty House…

Zdražování nebere konce: Ceny všech výrobců rostou, nejvíc v průmyslu

16.11.2018 10:24 Meziměsíčně vzrostly ceny zemědělských výrobců o 0,2 %, ceny průmyslových výrobců o 0,7 %, ceny…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama