Povinné zveřejnění účetní závěrky? Firmy kvůli tomu čelí agresi od konkurence

Praha - Jak ukázal průzkum Hospodářské komory, kvůli povinnému zveřejňování finančních údajů firem v obchodním rejstříku čelilo již téměř 15 procent společností agresi ze strany konkurence či problémům v podnikání.

Přidejte svůj názor

Firmy, ilustrační foto

Finanční informace o firmách ve sbírce listin obchodních soudů sleduje 84 procent podniků. Podle mínění tří čtvrtin firem by podnikatelé měli veřejnosti v zásadě zpřístupňovat účetní informace o svém hospodaření. Většina z nich ale má k tomu výhrady kvůli svým zkušenostem nebo obavám ze zneužití finančních informací o kondici podniku konkurencí.

Téměř polovina všech firem se také domnívá, že by každá firma měla být operativně informována, kdo si ji v rejstříku lustroval. Nynější postih za nezveřejnění účetní závěrky považuje téměř 14 procent podniků za přiměřený, 28 procent za příliš přísný a čtvrtina za benevolentní. V případě neuložení účetní závěrky do sbírky listin může firma být potrestána pokutou až do výše tří procent hodnoty aktiv.

Zástupci téměř poloviny firem, konkrétně 47 procent, si myslí, že veřejná by měla být jen část účetní závěrky. Celý dokument by měl být veřejný podle skoro 30 procent podnikatelů. 

Zlepšit disciplínu firem při zakládání účetních dokumentů do sbírky listin obchodního rejstříku má novela zákona, kterou v červnu schválila vláda. Ta počítá se zpřísněním sankce za nedodání účetní uzávěrky do sbírky listin. V krajním případě může být firma podle návrhu kvůli nedodání uzávěrky i zrušena bez likvidace.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firmě Philip Morris ČR vzrostl zisk, trendem je bezdýmné zařízení iQOS

25.09.2018 08:31 Praha - Společnosti Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v…

Mor prasat děsí Evropu. Česko zvažuje kontroly vepřového ze zemí s nákazou

25.09.2018 08:16 Praha - Ministerstvo zemědělství zvažuje povinnost otestovat veškeré dovozové vepřové z evropských…

Unipetrol končí na pražské burze. Dnes se bude obchodovat naposledy

25.09.2018 03:32 Praha - Na pražské burze se dnes budou naposledy obchodovat akcie petrochemického holdingu…

Růst minimální mzdy? ČSSD slevila, přichází s novým návrhem

24.09.2018 18:35 Aktualizováno Praha - Sociální demokracie po dnešní koaliční radě navrhuje růst minimální mzdy od ledna o 1200…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama