Povinné zveřejnění účetní závěrky? Firmy kvůli tomu čelí agresi od konkurence

Praha - Jak ukázal průzkum Hospodářské komory, kvůli povinnému zveřejňování finančních údajů firem v obchodním rejstříku čelilo již téměř 15 procent společností agresi ze strany konkurence či problémům v podnikání.

Přidejte svůj názor

Firmy, ilustrační foto

Finanční informace o firmách ve sbírce listin obchodních soudů sleduje 84 procent podniků. Podle mínění tří čtvrtin firem by podnikatelé měli veřejnosti v zásadě zpřístupňovat účetní informace o svém hospodaření. Většina z nich ale má k tomu výhrady kvůli svým zkušenostem nebo obavám ze zneužití finančních informací o kondici podniku konkurencí.

Téměř polovina všech firem se také domnívá, že by každá firma měla být operativně informována, kdo si ji v rejstříku lustroval. Nynější postih za nezveřejnění účetní závěrky považuje téměř 14 procent podniků za přiměřený, 28 procent za příliš přísný a čtvrtina za benevolentní. V případě neuložení účetní závěrky do sbírky listin může firma být potrestána pokutou až do výše tří procent hodnoty aktiv.

Zástupci téměř poloviny firem, konkrétně 47 procent, si myslí, že veřejná by měla být jen část účetní závěrky. Celý dokument by měl být veřejný podle skoro 30 procent podnikatelů. 

Zlepšit disciplínu firem při zakládání účetních dokumentů do sbírky listin obchodního rejstříku má novela zákona, kterou v červnu schválila vláda. Ta počítá se zpřísněním sankce za nedodání účetní uzávěrky do sbírky listin. V krajním případě může být firma podle návrhu kvůli nedodání uzávěrky i zrušena bez likvidace.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exekutorská velmoc? Česko má systém jako jinde v Evropě, brání se věřitelé

24.01.2019 13:27 V evropských zemích dlouhodobě převažuje model soukromých exekutorů, mezi kterými si věřitel může…

Unipetrolu loni stoupl čistý zisk, investoval téměř osm miliard

24.01.2019 12:16 Aktualizováno Petrochemický holding Unipetrol loni zvýšil čistý zisk o čtyři procenta na téměř devět miliard…

Škoda loni vyrobila 886100 vozidel, meziročně víc. Pozornost obrací na…

24.01.2019 10:06 Automobilka Škoda Auto vyrobila v loňském roce ve svých českých závodech v Mladé Boleslavi a…

Důvěra v českou ekonomiku potřetí za sebou klesla. Krize na obzoru?

24.01.2019 09:38 Důvěra v českou ekonomiku v lednu potřetí za sebou meziměsíčně klesla, snížila se o 0,6 bodu na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama