Povinné zveřejnění účetní závěrky? Firmy kvůli tomu čelí agresi od konkurence

Praha - Jak ukázal průzkum Hospodářské komory, kvůli povinnému zveřejňování finančních údajů firem v obchodním rejstříku čelilo již téměř 15 procent společností agresi ze strany konkurence či problémům v podnikání.

Přidejte svůj názor

Firmy, ilustrační foto

Finanční informace o firmách ve sbírce listin obchodních soudů sleduje 84 procent podniků. Podle mínění tří čtvrtin firem by podnikatelé měli veřejnosti v zásadě zpřístupňovat účetní informace o svém hospodaření. Většina z nich ale má k tomu výhrady kvůli svým zkušenostem nebo obavám ze zneužití finančních informací o kondici podniku konkurencí.

Téměř polovina všech firem se také domnívá, že by každá firma měla být operativně informována, kdo si ji v rejstříku lustroval. Nynější postih za nezveřejnění účetní závěrky považuje téměř 14 procent podniků za přiměřený, 28 procent za příliš přísný a čtvrtina za benevolentní. V případě neuložení účetní závěrky do sbírky listin může firma být potrestána pokutou až do výše tří procent hodnoty aktiv.

Zástupci téměř poloviny firem, konkrétně 47 procent, si myslí, že veřejná by měla být jen část účetní závěrky. Celý dokument by měl být veřejný podle skoro 30 procent podnikatelů. 

Zlepšit disciplínu firem při zakládání účetních dokumentů do sbírky listin obchodního rejstříku má novela zákona, kterou v červnu schválila vláda. Ta počítá se zpřísněním sankce za nedodání účetní uzávěrky do sbírky listin. V krajním případě může být firma podle návrhu kvůli nedodání uzávěrky i zrušena bez likvidace.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Black Friday v Česku? Obchody si utahují smyčku kolem krku, tvrdí expert

15.11.2018 10:51 Aktualizováno Od pondělí 19. listopadu v ČR začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e…

Pohonné hmoty zlevnily, nafta zůstává dražší než benzin. Vyplatí se…

15.11.2018 10:07 Aktualizováno Pohonné hmoty v uplynulém týdnu zlevnily, nafta jen nepatrně, dál zůstává dražší než benzin. Její…

Státní ČD Cargo dokončila nákup spediční ČD Logistics

14.11.2018 19:39 Státní nákladní dopravce ČD Cargo dokončil nákup 28procentního podílu ve spediční společnosti ČD…

Babiš jednal s ministrem USA. Postaví Američané nový jaderný blok v ČR?

14.11.2018 16:27 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl americkému ministrovi energetiky Ricku Perrymu, že Česko plánuje…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama