Bič na energetické šmejdy? ČEZ upravil etický kodex dle vzoru ERÚ

Praha - Společnost ČEZ upravila svůj etický kodex podle vzoru, který v květnu představil Energetický regulační úřad (ERÚ) a který má mimo jiné pomoci lidem porozumět povaze, ceně a obsahu služeb poskytovaných prodejci energií.

Přidejte svůj názor

Energetický regulační úřad

Mezi základní etické principy dodavatelů podle kodexu patří například to, že na začátku osobního nebo telefonického jednání poskytnou spotřebiteli bez vyzvání pravdivé informace o účelu jeho kontaktování, neobtěžují ho a nečiní na něj nátlak při nabízení služeb, nebo že nenabízí klientům výhody, jejichž poskytnutí nemohou zaručit.

"Zákazníka na trhu s energiemi je třeba více chránit, protože bývá od některých obchodníků doslova šikanován - zatajováním důležitých informací nebo skrytými a nepřiměřenými pokutami," uvedl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

"Pokud krok ČEZ budou následovat další společnosti, potvrdí se zájem samotných dodavatelů na vyčištění trhu od nekalých praktik," řekl předseda rady ERÚ Vladimír Outrata.

Tento týden ERÚ oznámil, že zahájil jedno z dosud nejrozsáhlejších šetření, při kterém si od obchodníků vyžádal několik tisíc smluv o dodávkách energií. Je to v souvislosti s případy, ve kterých tzv. šmejdi nabízeli změnu dodavatele energií za výhodnějších podmínek a k tomu úsporné žárovky jako dárek zdarma.

Dodavatelé energií tvrdí, že se zákazníky jednají korektně a kroky regulátora vítají. Mluvčí dodavatele Centropol Energy Aleš Pospíšil uvedl, že firma vnímá skepticky mimo jiné budoucnost přímého prodeje v té podobě, v jaké se nyní nachází, tj. například ve formě podomního prodeje. "Již nyní upřednostňujeme jiné formy komunikace se zákazníkem," dodal.

Mluvčí MND Dana Dvořáková uvedla, že spoléhat se pouze na samoregulaci dodavatelů pro vyčištění trhu nestačí. "Raději bychom proto viděli navrhovaná pravidla pevně zakotvená v legislativě, aby se jimi museli řídit opravdu všichni dodavatelé," uvedla.

Kultivaci trhu s energiemi podporuje také společnost Bohemia Energy. "Na druhou stranu se důvodně obáváme, aby necitlivá komunikace a některá plánovaná opatření neuškodila spotřebiteli více tím, že významně omezí hospodářskou soutěž," uvedla mluvčí firmy Hana Novotná.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

IKEA stahuje z prodeje některé šarže osvětlení CALYPSO

26.09.2018 08:03 Praha 26. září 2018 (PROTEXT) - IKEA žádá zákazníky, kteří si koupili stropní osvětlení CALYPSO po…

V Česku začala topná sezóna, letos později. Jak uspořit náklady?

25.09.2018 15:16 Praha - Po náhlém ochlazení v Česku začala topná sezona. Letos přišla kvůli dlouhému létu a teple…

"Trafika" v centrální bance? Zemanovec Augustin se stal poradcem Rusnoka

25.09.2018 14:05 Praha - Bývalý člen týmu prezidenta Miloše Zemana a dřívější vedoucí Úřadu vlády Radek Augustin je…

Nejsvobodnější ekonomiky světa? Česko si v žebříčku polepšilo

25.09.2018 12:41 Praha - Česká republika je 30. ekonomicky nejsvobodnější zemí ze 162 sledovaných států světa. Loni…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama