Vládní program přivedl do českých firem 13.300 Ukrajinců, komora jich chce ještě víc

Praha - V Česku byl před dvěma roky spuštěn program Ukrajina a od té doby v tuzemsku získalo práci 13.300 Ukrajinců. Hospodářská komora (HK), která za dva roky vyřídila 3110 žádostí o 17.367 kvalifikovaných pracovníků, chce jejich počet zvýšit. Českým firmám se nyní nedaří obsadit 300.000 pracovních míst.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Vladimír Dlouhý, předseda Asociace malých a středních podniků
doporučujeme

Podíl nezaměstnaných v ČR klesl v červnu na nejnižší úroveň od června 1996. Rekordně nízká nezaměstnanost je podle analytiků největší překážkou růstu ekonomiky.

HK za poslední rok vyřídila přes dva tisíce žádostí firem o 11.000 zaměstnanců. Zájem firem o pracovníky z Ukrajiny se tak meziročně téměř zdvojnásobil, tento trend bude kvůli napjatému trhu práce zesilovat. Novináře o tom dnes informoval prezident HK Vladimír Dlouhý.

"Oceňujeme, že vláda letos v lednu zvýšila kapacity pro přijímání pracovních sil z Ukrajiny. Ale stále je to jen kapka v moři, když zaměstnavatelé potřebují obsadit přes 300.000 volných pozic. Zaměstnávání cizinců není dlouhodobé řešení situace na českém trhu práce, ale krátkodobě pomáhá překlenout problémy, kdy firmy nemají dostatek rukou," uvedl Dlouhý.

Ukrajinci jsou podle analýzy komory pro Čechy i státní pokladnu přínosem. "Proto chceme s vládou otevřít jednání o zdvojnásobení ročních kvót," dodal Dlouhý.

Výhodou vládního programu je podle něj to, že zrychluje přímé zaměstnávání pracovníků, kteří se stávají kmenovými zaměstnanci podniků a mají na stejných pozicích stejné mzdové podmínky jako Češi. Program podle Dlouhého také zabraňuje tomu, aby se na jednom místě koncentrovaly vysoké počty cizinců a eliminuje také mafiánské struktury na trhu práce. "Výhrady některých odborářů k tomuto režimu jsou manipulativní," uvedl Dlouhý. Podle odborářů jsou Ukrajinci levnou pracovní silou. 

Zaměstnavatelé jsou podle HK se zaměstnanci z Ukrajiny spokojeni, oceňují hlavně jejich pracovitost (82 procent), vstřícnost (41 procent) a snadnou integraci do pracovního týmu (33 procent). Z přímých a nepřímých daní a odvodů navázaných na zaměstnávání pracovníků zařazených do Režimu Ukrajina přitečou podle analýzy komory více než dvě miliardy Kč za rok. Jen na důchodovém pojištění, z kterého se hradí současné důchody, spolu se zaměstnavateli přispívají kolem miliardy Kč ročně. Každý Ukrajinec, který dosud získal práci přes tento režim, přispěje na českého důchodce 440 korunami za rok, uvedl Dlouhý.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Letecké spoje do Číny fungují beze změn, prodejci nabízejí storna

24.01.2020 16:20 Letečtí dopravci a prodejci letenek začali kvůli výskytu koronaviru v Číně nabízet bezplatné…

Na co půjdou přebytky státního rozpočtu? Schillerová prosazuje radikální…

24.01.2020 12:24 Případné přebytky státního rozpočtu asi bude možné do budoucna využít jen na snížení státního dluhu…

Bude ČNB víc investovat do zelených dluhopisů? Michl je pro, Rusnok oponuje

24.01.2020 12:04 Člen bankovní rady České národní banky Aleš Michl navrhne při diskusích vedení centrální banky…

Důvěra v českou ekonomiku klesla, spotřebitelé jsou skeptičtí

24.01.2020 10:25 Důvěra v českou ekonomiku v lednu oslabila z prosincových 99,1 bodu na 98,1 bodu, a dostala se tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama