Zisk České spořitelny stoupl. Daří se i Erste Group, překonala očekávání analytiků

Praha/Vídeň - České spořitelně (ČS) vzrostl v pololetí čistý zisk meziročně o 2,6 procenta na 7,9 miliardy Kč. Rakouská bankovní skupina Erste Group Bank, která mimo jiné ovládá ČS, zvýšila v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 24 procent na 774,3 milionu eur (téměř 20 miliard Kč).

Přidejte svůj názor 1 komentář

Česká spořitelna
doporučujeme

Na růstu čistého zisku ČS se spolu s rostoucím objemem úvěrových obchodů podílely i postupně se zvyšující úrokové výnosy a rozpouštění opravných položek. Meziročně vyšší byl i provozní zisk, stoupl o 0,9 procenta na 9,5 miliardy korun. V pololetí stoupl čistý úrokový výnos o 6,5 procenta na 13,1 miliardy korun. Čistý zisk z obchodních operací se v meziročním porovnání snížil o 26,7 procenta na jednu miliardu korun. 

"I ve druhém čtvrtletí jsme dokázali udržet vysoké tempo růstu úvěrů, ať se jedná o hypotéky pro domácnosti nebo úvěry korporátnímu sektoru. Výborné obchodní výsledky se projevily i v nárůstu provozních výnosů," komentoval čísla předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon.

Celkové provozní výnosy se zvýšily o 1,2 procenta na 18,6 miliardy korun. Celkové provozní náklady, přestože se inflace v Česku zvyšuje, vzrostly pod její úrovní o 1,5 procenta na 9,2 miliardy korun, a to kvůli rostoucím personálním nákladům.

Hrubý objem klientských úvěrů očištěný o vliv reverzních repo operací meziročně vzrostl o 10,4 procenta na 683,7 miliardy korun. Česká spořitelna je největší bankou v ČR podle počtu klientů, ke konci června jich měla 4,64 milionu. 

"Výsledky České spořitelny ukazují velmi dobrý stav českého finančního sektoru. Dá se očekávat, že i další banky vykážou nárůst zisků. Tahounem ziskovosti ČS jsou stále rostoucí objemy poskytnutých úvěrů, což není vzhledem k ekonomickému rozmachu překvapující," řekl ČTK analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Velmi dobrou zprávou je podle něho další pokles objemu nesplácených úvěrů. Klienty banky určitě potěšilo další snížení poplatků zejména v oblasti platebních transakcí, dodal.

Erste Group Bank zvýšila v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 24 procent na 774,3 milionu eur (téměř 20 miliard Kč). V samotném druhém čtvrtletí zisk meziročně vzrostl o 21 procent na 438,2 milionu eur. Překonal tak očekávání analytiků, kteří jej v průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 393 milionů eur. Hospodářské výsledky podniku podpořily vyšší příjmy z platebních služeb, správy majetku a poskytování úvěrů.

"S těmito velmi potěšitelnými pololetními výsledky jsme na nejlepší cestě k dosažení cílů pro rok 2018," uvedl předseda představenstva Erste Group Andreas Treichl.

Analytik Fio Banky Michal Křikava výsledky hodnotí pozitivně. "Čistý zisk zejména vlivem nižších nákladů na riziko a nižší efektivní daňové sazby výrazně předčil naše i tržní odhady," uvedl. 

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Oběd v restauraci? Ceny letí vzhůru, nejrychleji v těchto třech městech

22.07.2019 18:18 Za poslední rok do konce června zdražily obědy v restauracích o 6,2 procenta na 122,20 koruny. Za…

Splavnost Labe? Stát už vynaložil 927 milionů, efekt bídný

22.07.2019 17:07 Aktualizováno Za dosud nepostavené plavební stupně na Labi stát zaplatil už 927 milionů Kč, zjistil Nejvyšší…

Šetření ČNB: Dostupnost úvěrů na bydlení se příliš nezmění

22.07.2019 13:18 Banky předpokládají, že ve třetím čtvrtletí zůstane dostupnost úvěrů na bydlení na obdobné úrovni…

Většina firem v posledních letech prošla krizí, strašákem je…

22.07.2019 12:20 V posledních pěti letech prošlo krizí 69 procent firem. Většinu z nich postihla několikrát.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama