Babiš chce rozhodnout o financování nového jaderného bloku v Dukovanech ještě letos

Praha - Rozhodnutí o financování nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany, která patří firmě ČEZ, by mělo padnout do konce letošního roku. Přál by si to premiér Andrej Babiš, který to uvedl v rozhovoru s agenturou Reuters.

Přidejte svůj názor

ČEZ, ilustrační foto

ČEZ, ve kterém drží 70 procent stát, provozuje dvě jaderné elektrárny, v Dukovanech a Temelíně. Obě se na celkové spotřebě elektřiny v Česku podílejí ze 38 procent.

Reuters uvádí, že ČEZ odmítá investovat do nových elektráren bez určité formy státní podpory. Minoritní akcionáři ČEZ navíc mají obavy, že pokud by výstavbu nového bloku platil ČEZ, poškodil by je pokles ceny akcií firmy.

Firma proto navrhla svoji transformaci, která by znamenala, že by se jaderné a konvenční zdroje oddělily od distribuce a takzvané nové energetiky. Tradiční zdroje jako uhlí a jaderná energie by zůstaly v rukách státu.

Životnost jaderných reaktorů v Dukovanech by měla skončit někdy kolem roku 2035. To podle Babiše znamená, že je třeba urychlit přípravu na nahrazení těchto bloků, bez ohledu na debaty o tom, zda by se největší energetická firma ve střední Evropě s akciemi na burze měla kvůli financování stavby rozdělit.

ČEZ je podle Babiše dostatečně velký na to, aby mohl postavit nové jaderné reaktory bez toho, aby byl rozdělen. Současná ministryně průmyslu Marta Nováková podle deníku E15 ale stejně jako Babiš preferuje variantu, že by nové jaderné zdroje měl postavit sám ČEZ.

Stavbu nového bloku by prý měla zajistit dceřiná společnost ČEZ. Postup by měl být následující: zhodnocení aktiv Dukovan, jejich vložení do dceřiné společnosti, zahájení tendru na poskytovatele technologie, financování a možné vytvoření společného podniku. A stát by mohl být ručitel, pokud by se objevily problémy. Tým expertů by pak měl posoudit možnost, že by stát koupil divizi ČEZ, která by stavěla elektrárnu.

Babiš podporoval výstavbu nového jaderného bloku čistě z peněz ČEZ ještě jako ministr financí v minulé vládě. Argumentoval mimo jiné tím, že firma má peněz dost. Podobný krok by ale mohl být nevýhodný pro minoritní akcionáře. Začalo se proto řešit možné rozdělení nebo transformace ČEZ.

Podle vládního usnesení má ministerstvo průmyslu prozkoumat alternativu mezivládní dohody na dostavbu jaderných bloků, zároveň má vypracovat rámcový text dohody a rámcový popis postupu pro uzavření takové dohody. MPO to zadal předchozí vládní kabinet premiéra Babiše na konci června.

Usnesení jednotlivým ministerstvům také uložilo zpracování analýzy dopadů tří různých variant výstavby nových jaderných zdrojů. První je vytvoření stoprocentní dceřiné společnosti ČEZ, která by se skládala z aktiv společností jaderných elektráren Dukovany a Temelín. Další počítá s výstavbou přes stoprocentní dceřinou firmu ČEZ s možností vstupu vnějšího investora. Poslední možností je dostavba bloků společností plně vlastněnou státem. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonom promluvil pro EZ: Kdo doplatí na navýšení důchodů a rodičovského…

22.03.2019 11:40 Aktualizováno Spor o navýšení rodičovského příspěvku a penzí vzbudil řadu konfliktů uvnitř vládní koalice. Z…

Důchod není jistota. Za určitých podmínek o něj můžete přijít nebo státu…

22.03.2019 11:29 Výše důchodů je jednou z často diskutovaných otázek napříč českou společností. Málokdo si ale…

Česko po brexitu? Zdražování a delší čekací lhůty jsou jen začátek

22.03.2019 10:50 V pátek 29. března mělo dojít k dělení Evropské unie. Na základě referenda opustí Velká Británie…

Češi se kvůli oteplování prohnou, z peněženek vytáhnou každý rok miliardy

22.03.2019 08:07 Lidé budou muset ze svých kapes vytáhnout miliardy korun. To jsou částky, které naši republiku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama