Německý průmysl zamrzává? Výroba klesla v červnu více, než se čekalo

Berlín - Průmyslová výroba v Německu se v červnu snížila o 0,9 procenta po květnovém růstu o 2,4 procenta procenta. Analytici dotazovaní agenturou Reuters čekali propad výroby jen o půl procenta.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

EUR - evropská měna

Za duben až červen průmyslová výroba stoupla o 0,4 procenta. Výroba ve zpracovatelském sektoru se v červnu snížila o 0,8 procenta a ve stavebnictví o 3,2 procenta. Energetická produkce však stoupla o 2,9 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství.

"Nejsou to skvělé výsledky, ale mohly být horší," řekl ekonom Bankhaus Lampe Alexander Krügger. "Na rozdíl od prvního čtvrtletí průmyslová výroba ve druhém čtvrtletí podpořila růst," dodal.

Slabší výkon průmyslové výroby přichází den po zprávě, která ukázala, že zakázky německého průmyslu se v červnu snížily o čtyři procenta, což byl nejvyšší propad za téměř rok a půl. To naznačuje, že německá ekonomika by v příštích měsících mohla přeřadit na pomalejší rychlost. 

Červnový propad způsobila hlavně poptávka ze zahraničí, zvláště ze zemí mimo eurozónu. Za celé druhé čtvrtletí se průmyslové zakázky snížily o 1,6 procenta.

Dovoz do Německa se v červnu zvýšil meziročně o 10,2 procenta na rekordních 93,7 miliardy eur (2,4 bilionu Kč). Vývoz vzrostl o 7,8 procenta a přebytek zahraničního obchodu se pak snížil na 21,8 miliardy eur z loňských červnových 22,1 miliardy eur. 

Hodnota zboží a služeb vyvezených v červnu ze země činila 115,5 miliardy eur. Meziměsíčně zůstal vývoz ze země podle sezonně upravených údajů téměř beze změny a dovoz stoupl o 1,2 procenta. Spolkový statistický úřad upozornil, že hodnota dovozu byla v červnu nejvyšší od roku 1950, kdy začal úřad zveřejňovat měsíční údaje.

Vývoz do zemí EU stoupl v červnu meziročně o 5,9 procenta a do zemí eurozóny o 7,9 procenta. Export do dalších zemí vzrostl o 10,2 procenta. Dovoz ze zemí EU se pak zvýšil o 10,1 procenta, stejným tempem jako dovoz ze zemí eurozóny. Dovoz z ostatních zemí stoupl o 10,3 procenta.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důvěra v ekonomiku stoupla jen mírně. Čechy začíná tížit drahota, ukazuje…

24.09.2018 10:46 Aktualizováno Praha - Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem,…

V Česku přibylo nejvíce podnikatelů za 6,5 roku. Tak vysoký přírůstek je…

24.09.2018 10:37 Praha - V srpnu v Česku přibylo 1458 společností a 2927 podnikatelů. Takto vysoký přírůstek…

České firmy expandují přes Atlantik, investice v USA nabírají na obrátkách

24.09.2018 10:02 Praha - Export českých firem do USA letos zatím meziročně mírně klesá, české podniky ale ve…

Americká WeWork míří do Česka, otevře své sdílené kanceláře

24.09.2018 08:52 Praha - Americká firma WeWork, nabízející firmám sdílené kanceláře, otevře své centrum i v Česku.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama