ČEZ je na dně? Výsledky hospodaření jsou dle analytiků zdrcující

Praha - Finanční ředitel firmy ČEZ Martin Novák připustil, že hospodářské výsledky energetické společnosti spadly v prvním pololetí letošního roku zřejmě na pomyslné dno. Pokles čistého zisku i tržeb ČEZ ve druhém čtvrtletí byl podle analytiků větší, než trh očekával.

Přidejte svůj názor 1 komentář

ČEZ

Do budoucna má hospodaření ČEZu vylepší mimo jiné růst velkoobchodních cen elektřiny, které mají vliv na to, za kolik ČEZ prodá vyrobenou elektřinu. Například cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2019, na které se obchodníci nyní nejvíce zásobí, činí nyní asi 46 eur (1180 Kč) za megawatthodinu (MWh), meziroční nárůst je více než poloviční.

Novák v rozhovoru pro ČTK uvedl, že k předpokládanému růstu výsledků přispějí i další faktory, více než v nadcházejících čtvrtletích letošního roku bude podle něj nárůst zřejmý v příštím roce a v roce 2020. "Je to několik faktorů, samozřejmě cena tomu významně přispívá. Pak jsou tady akvizice obnovitelných zdrojů hlavně v západní Evropě, kde se nám daří získávat nové projekty, které už dodávají EBITDU (provozní zisk). A pak je to samozřejmě rozvoj našeho ESCO byznysu (byznys energetických služeb), jak v Česku, tak v zahraničí," dodal Novák.

ČEZ dnes oznámil, že jeho čistý zisk klesl v pololetí meziročně o 54 procent na 7,7 miliardy korun. Důvodem jsou jednorázové výnosy v loňském roce téměř sedm miliard korun, zejména prodej akcií MOL. Tržby klesly v pololetí o 14 procent na 86,3 miliardy korun. Výsledky zaostaly za odhady analytiků.

"Současný celosvětový růst cen energií a elektřiny se zatím nepromítl do hospodaření ČEZ adekvátně. Je to dáno zajišťovací strategií, v rámci které ČEZ postupně prodává silovou elektřinu na tři až pět let dopředu. Díky předprodejům z předchozích období tak měla společnost například ke konci loňského října prodáno na rok 2018 přes 80 procent elektřiny ze svých výrobních zdrojů," uvedl dnes hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

"Hlavním důvodem slabší ziskovosti, než se předpokládalo, bylo přecenění zajišťovacích kontraktů na dodávky elektřiny z plánované výroby na druhé letošní pololetí a obchodní zajištění nákupu emisních povolenek pro celý rok s celkovým negativním dopadem do provozního zisku EBITDA ve výši 1,6 miliardy korun," uvedl analytik Fio banky Jan Raška.

Upozornil, že i po očištění o tento nepříznivý vliv by EBITDA vyšla jak pod očekáváním analytiků Fio banky, tak pod odhady trhu. "Provozní výsledky hospodaření tak hodnotíme jako poměrně slabé," dodal Raška.

"Zveřejněné výsledky hospodaření jsou pro nás zklamáním," doplnil analytik Komerční banky Miroslav Frayer. "Pozitivním faktorem je vyšší výroba z jaderných zdrojů, na druhou stranu přetrvávají odstávky v uhelných elektrárnách," uvedl.

Analytik J&T Banky Bohumil Trampota upozornil, že vedení ČEZ dnes nezměnilo celoroční cíle hospodaření. Firma letos očekává provozní zisk EBITDA 51 až 53 miliard korun a očištěný čistý zisk 12 až 14 miliard korun. "Podle reportovaných výsledků za první pololetí je tempo plnění 50,8 až 52,8 procenta u zisku EBITDA a 55,1 až 64,3 procenta u čistého zisku," dodal.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za hračky utratíme před Vánoci přes tři miliardy. Jaké jsou letošní trendy?

20.09.2018 15:20 Praha - České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100…

Tendr na mýtný systém neporušil zákon. ÚOHS zamítl námitky firmy Kapsch

20.09.2018 14:50 Praha - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) znovu rozhodl o tendru na mýtný systém. V novém…

Zahraniční dluh ČR vzrostl na 4,388 bilionu. Největší podíl má bankovní…

20.09.2018 13:55 Aktualizováno Praha - Zahraniční dluh České republiky činil ke konci června 4,388 bilionu korun. Ve srovnání s…

Drahota u benzínek: Ceny jsou nejvyšší od prosince 2014. Kvůli USA má být…

20.09.2018 10:18 Aktualizováno Praha - Benzin Natural 95 zdražil od minulé středy o dva haléře na 33,54 koruny za litr a nafta o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama