HDP pátým rokem roste, výsledky ekonomiky ČR ale letos nebudou rekordní

Praha - Pozitivní vývoj ekonomiky a vývoj hrubého domácího produktu (HDP), který roste pátým rokem, dál pozitivně ovlivňuje firmy v České republice.. Přesto podle expertů letošní průměrné výsledky české ekonomiky nedosáhnou loňských rekordních hodnot.

Přidejte svůj názor

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá ze společného šetření Svazu průmyslu a dopravy a České národní banky mezi podnikateli za letošní druhé čtvrtletí. Výraznější zvrat v následujících měsících ale žádný z ukazatelů šetření nepředvídá.

Firmy očekávají, že budou mít v následujících třech až šesti měsících dost zakázek. "Pozitivní hodnocení zůstalo i u růstu investiční aktivity," uvedl hlavní ekonom a ředitel sekce hospodářské politiky svazu Bohuslav Čížek. Společnosti se ale dál potýkají s nedostatkem pracovníků.

Očekávají také, že zaměstnanost v tomto i příštím roce ještě mírně vzroste. Na trhu práce je citelná rivalita, podniky si vzájemně přetahují zaměstnance a bojují s vysokou fluktuací, dodal Čížek.

V druhém letošním čtvrtletí opět rostly mzdy, zdražují podle něj ale i dodavatelské ceny, jako jsou energie či služby. Podniky úměrně tomu zatím nezdražují své výrobky ani služby, což ovlivňuje jejich konečnou ziskovost. Jejich zisky celkově proto nerostou tak rychle jako v posledních letech.

Ekonomika ani zpracovatelský průmysl letos nedosáhnou růstových hodnot roku 2017, lze ale čekat jejich solidní výkon i v druhé polovině roku 2018. "Očekáváme, že v tomto roce ekonomika poroste tempem nad tři procenta," odhadl Čížek. Některé instituce provedly revize svých příliš optimistických odhadů a přiblížily se tak predikci Svazu průmyslu a dopravy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co všechno ovlivňuje výši platu? Studie odhalila nečekané souvislosti

23.10.2019 14:51 Vysoce atraktivní ženy při stejném vzdělání a kompetenci vydělávají proti průměrné populaci žen…

ČSA a velký nákup letadel Airbus: Čtyři A220 a tři velké A321XLR

23.10.2019 14:24 České aerolinie objednaly čtyři letouny A220-300 a rozhodly se pro navýšení doletu pomocí změny…

Bitva o státní rozpočet vrcholí. Schillerová odpálkovala opozici

23.10.2019 12:21 Návrh rozpočtu na příští rok je kvalitní a přináší rekordní investice na nedostatečnou…

Sněmovna jedná o rozpočtu. Poslanci vzali na vědomí loňské hospodaření…

23.10.2019 10:44 Sněmovna dnes vzala na vědomí loňské hospodaření státu. Státní rozpočet skončil schodkem přebytkem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama