Růst nezaměstnanosti? Jen sezónní výkyv, převis nabídky práce je stále enormní

Praha - Nezaměstnanost v červenci po pěti měsících poklesu stoupla na 3,1 procenta z červnových 2,9 procenta. Dle analytiků je příčinou tradičně pomalejší přijímání zaměstnanců během prázdninových měsíců a příliv čerstvých absolventů škol na trh práce.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hledání zaměstnání, ilustrační fotografie

"Za růstem nezaměstnanosti stojí nižší náborové tempo, které je pro červenec charakteristické, a příchod čerstvých absolventů na trh práce," uvedl analytik Raiffeisenbank Milan Frydrych. 

"Podíl nezaměstnaných ale mírně vzrostl i po sezónním očištění, a to poprvé v tomto roce," upozornila analytička Komerční banky Monika Junicke. Podíl nezaměstnaných tak zatím dosáhl minima v červnu, další pokles ale očekává v příštích měsících. Ekonomice se daří, a růst volných pracovních míst napovídá, že zaměstnavatelé stále intenzivněji hledají nové pracovníky, podotkla.

Roste počet volných pracovních míst a i v červenci se mírně dále rozevřely nůžky mezi počtem volných pracovních míst a počtem uchazečů o zaměstnání. V červenci tento převis činil více než 78.400, v červnu 77.700, dodal.

"Počet volných pracovních míst překonal dosavadní maximum a vzrostl na 310.000," doplnil analytik ING Bank Jakub Seidler. V meziročním srovnání je tak v české ekonomice o téměř 122.000 pracovních míst více a o 71.500. nezaměstnaných méně.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš jednal s ministrem USA. Postaví Američané nový jaderný blok v ČR?

14.11.2018 16:27 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl americkému ministrovi energetiky Ricku Perrymu, že Česko plánuje…

Česko přitvrdí proti nekalým směnárnám. Sněmovna schválila nové opatření

14.11.2018 16:24 Aktualizováno Klienti směnáren by mohli odstoupit od transakce ve směnárnách až do tří hodin od směny peněz. V…

Ekonomika ČR naráží na své limity. Co nás čeká do budoucna?

14.11.2018 11:43 I přes zpomalení růstu tuzemské ekonomiky ve třetím čtvrtletí zůstává výkon českého hospodářství…

Zelená nafta zemědělcům? Pravidla budou jednodušší, poslanci schválili…

14.11.2018 10:26 Stát bude od příštího roku i nadále vracet zemědělcům část spotřební daně z nafty odstupňovanou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama