ČNB odhad nevyšel. Inflaci v červenci nečekaně ovlivnily ceny potravin

Praha - Podle údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad, zpomalil v červenci meziroční růst cenové hladiny na 2,3 %. Inflace se tak nadále nachází v horní polovině tolerančního pásma dvouprocentního cíle České národní banky (ČNB). Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní se spotřebitelské ceny v červenci meziročně zvýšily o 2,2 %.

Přidejte svůj názor

česká národní banka

Inflace byla v červenci o 0,3 procentního bodu pod prognózou ČNB. To bylo dáno výhradně vývojem cen potravin. Ve skokovém útlumu jejich dynamiky se projevil zejména vývoj cen tradičně kolísavých položek, jako je ovoce a zelenina, který mívá výrazný, ale přitom nestálý sezónní průběh.

"Naproti tomu jádrová inflace v červenci výrazně vzrostla, a překonala tak očekávání ČNB. V ní se již delší dobu odráží vliv svižného růstu domácí ekonomiky a akcelerující dynamiky mezd a nově i nedávné oslabení kurzu koruny. Kombinace těchto faktorů zřejmě přispěla k tomu, že v červenci došlo v rámci jádrové inflace k citelnému urychlení růstu cen zahraničních rekreací. Prognóza vývoje regulovaných cen, cen pohonných hmot a primárních dopadů změn nepřímých daní se v červenci naplnila," informuje web ČNB.

Zveřejněná data na jedné straně naznačují naplňování jednoho z dílčích rizik identifikovaných v prohlášení po srpnovém měnovém zasedání bankovní rady ČNB. Ta konstatovala, že krátkodobé riziko prognózy směrem dolů představuje výhled inflace na nejbližší měsíce v oblasti cen potravin a pohonných hmot. Na druhou stranu však nová data spíše potvrzují kvalitativní vyznění poslední prognózy ČNB. Podle ní jsou celkové fundamentální inflační tlaky silné a krátkodobě ještě dále vzrostou, zejména v souvislosti s výraznou mzdovou dynamikou v tuzemské ekonomice.

Zároveň odeznívá protiinflační působení dovozních cen, do nichž se promítá nedávné oslabení kurzu koruny. "V dalším období se ovšem celkové inflační tlaky zmírní v návaznosti na pokračující zvyšování úrokových sazeb, obnovené posilování kurzu a pomalejší dynamiku mezd. Na horizontu měnové politiky se tak inflace shora vrátí k dvouprocentnímu cíli ČNB. Během roku 2020 pak setrvá v jeho blízkosti," uvedl ředitel sekce měnové ČNB Tomáš Holub.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vůz pro handicapované: Vyzkoušejte si auto s ručním řízením

16.10.2018 17:52 Zveme Vás na prezentaci a vyzkoušení vozu upraveného na ruční řízení z programu ŠKODA Handy, na…

Se Zemanem poletí do Číny 60 podnikatelů. Misi povede Dlouhý

16.10.2018 15:25 Prezidenta Miloše Zemana doprovodí na začátku listopadu na cestu do Číny šedesátičlenná…

V Praze začalo Čínské investiční fórum. ČR se má stát významnou výrobní…

16.10.2018 12:06 Dynamika vzájemného obchodu mezi Čínou a státy střední a východní Evropy se srovnává. Při zahájení…

Čeští exportéři trnou hrůzou. Obchodní válka mezi EU a USA by poškodila…

16.10.2018 10:48 Téměř třetina exportérů očekává, že by obchodní válka mezi EU a USA ohrozila jejich vývoz. Za…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama