Půjčky mladým na bydlení? Program startuje dnes, realitní makléři ho cupují na kusy

Praha - Mladé rodiny do 36 let mohou od středy 15. srpna začít žádat o peníze na modernizaci či pořízení nového bydlení. Půjčka může dosáhnout až dvou milionů korun, úroková sazba bude jedno procento s garantovanou dobou 20 let, maximální doba splácení bude ve výjimečných případech 25 let. Makléři a developeři jsou ale k novému programu skeptičtí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Byty

Pro letošní rok je na půjčky vyčleněno 650 milionů korun, v dalších letech se počítá s miliardou ročně.

V nové verzi programu půjčí Státní fond rozvoje bydlení mladým lidem na modernizaci bytu od 30.000 do 300.000, na koupi bytu maximálně 1,2 milionu korun a v případě výstavby či koupě rodinného domu je nejvyšší částka stanovena na dva miliony korun. Úvěr bude poskytnut maximálně do 80 procent skutečných nákladů na výstavbu či koupi, v případě rodinného domu včetně ceny pozemku.

Podle některých realitních makléřů ale ani nová verze programu příliš mladým rodinám situaci neulehčí. "Pro porovnání: výše hypotečních úvěrů poskytnutých v roce 2017 byla 227 miliard korun. Z tohoto objemu je částka vyčleněná na Program pro mladé pouhých 0,27 procenta. Ani slibovaná miliarda by nebyla tedy víc než půl procenta z peněz, které si lidé na bydlení ročně vypůjčí," uvedl majitel kanceláře RE/MAX City Daniel Kotula, podle kterého by více pomohlo, kdyby byla zrušena daň z nabytí nemovitosti. 

Podle mluvčího developerské společnosti Finep Davida Jiruška je největším problémem nedostatek bytů. "Ceny nemovitostí se následně zvyšují, a to po celé republice. Když nemáte možnost si koupit nemovitost v Praze a pracujete tam, hledáte byt v jejím prstenci. Zvyšuje se poptávka po bydlení, ceny rostou a přelévá se to do celé země," uvedl na dotaz ČTK.

Program podle něj může mladým rodinám pomoci v případě, že mimo jiné splní nová hypoteční kritéria České národní banky, která začnou platit v říjnu. Podle těch by výše dluhu žadatele nově neměla překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu, zároveň by měl žadatel na splátky vynakládat maximálně 45 procent měsíčního čistého příjmu.

"Vzhledem ke stáří bytového fondu, který je například v Praze nejstarší v ČR a v průměru dosahuje 62 let, tak v případě, že by člověk rekonstruoval, samozřejmě tento program pomůže minimálně k zamezení dalšímu stárnutí nemovitosti. V tomto bodě je to jednoznačné pozitivum," doplnil.

"Od října začnou platit opatření ČNB, které z velké části lidem znepřístupní hypotéky, takže každou takovou možnost pro mladé lidi vítáme. Ale jak vzhledem k výši půjčky s ohledem na ceny na pražském trhu, tak k celkové alokované částce, asi nejde o program, který by mohl situaci úplně vyřešit," řekla Marcela Fialková, mluvčí společnosti Central Group. 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak ozdobit stromeček? Toto jsou trendy letošních Vánoc

18.11.2018 21:50 Aktualizováno Novinkami ve vánočních dekoracích na letošní rok jsou například LED řetězy na stromeček ovládané…

Minimální mzda by za tři roky mohla být 15 200 korun, avizuje Babiš

18.11.2018 20:51 Minimální mzda by v roce 2021 mohla být 15.200 korun. Na facebooku to dnes uvedl premiér Andrej…

Majetkovému úřadu prudce klesly příjmy, lukrativní obchod se státu…

18.11.2018 17:58 Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) letos za tři čtvrtletí klesly příjmy…

Rošády v rozpočtu? Poslanci už navrhují miliardové přesuny, Janda chce…

18.11.2018 10:29 Opoziční i vládní poslanci už začali ve Sněmovně předkládat návrhy na přesuny peněz uvnitř státního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama