Důchodová reforma skrze DPH přinese zdražení. Jinak to prý nepůjde

Praha - Návrh penzijní reformy, na kterém se ve čtvrtek shodli ekonomičtí ministři, pokud bude schválen, přinese kvůli vyššímu DPH zdražení, příliš jiných možností ale na výběr není. Uvedli to analytici v pátek oslovení agenturou Mediafax.

Ilustrační fotografie

"Zvýšení DPH je z pohledu nedostatku zdrojů pro financování důchodů jedním z mála možných řešení. Bez reformy by se daně musely zvyšovat tak jako tak, časem ještě více," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek s tím, že vyšší DPH zčásti pohltí zvažované snížení odvodů zaměstnavatelů o 1,8 procenta a sociální kompenzace. "Když vezmu v úvahu, že v systému je nyní schodek okolo 30 mld. korun, dále se sníží pojistné placené zaměstnavatelem a dojde k odchodu části lidí do nového systému, zavedou se kompenzace sociálně slabším, tak z dodatečného DPH toho v rozpočtu až tak moc nezůstane," upozornil. Podle něj by zdražily necelé dvě třetiny potravin a položky spojené s bydlením. Celkově by se jednalo o částku navíc ve výši 250 až 300 korun na osobu a měsíc. "Větší dopad by pocítili důchodci, jejichž spotřebitelský koš naplňují především výdaje spojené s bydlením a nákupem potravin, kterých by se zvýšení DPH značně dotýkalo," dodal Dufek.

"V první řadě to znamená nárůst příjmu státního rozpočtu, protože zvýšit DPH, to je samozřejmě velký nárůst z toho titulu. Tato daň se v porovnání s jinými daněmi snadno vybírá, takže pro státní rozpočet to znamená celkem jistý, a navíc rychlý, příjem. Pro běžné lidi to však znamená zvýšení cenové hladiny. Zdražení se nemusí projevit okamžitě, ale může mít zpoždění," uvedl analytik společnosti Next Finance Vladimír Pikora. "Zpočátku se někteří obchodníci kvůli konkurenci budou snažit nezvýšit ceny o celou daň, nicméně se zpožděním zhruba dvou tří let k tomu stejně dojde," dodal.

"Předpokládaný dodatečný výběr z jednotné DPH pravděpodobně převýší ztráty státního rozpočtu ze snížené odvody ze sociálního pojištění. To znamená příznivý vliv na snížení strukturálního deficitu veřejných rozpočtů," upozornil analytik ING Vojtěch Benda. Podle něj se zvýší míra úspor domácností, kdy domácnosti uvidí své úspory na svých investičních účtech, namísto odváděných daní do státního systému. Na druhou stranu zdražení některých služeb a zboží negativně ovlivní reálný důchod většiny obyvatel a tím i jejich spotřebu. "Navrhovaný systém rozhodně není revoluční, pouze ladí dosavadní systém směrem k dlouhodobější udržitelnosti. Moc jiných možností ale na výběr není," dodal Benda.

"Návrh reformy považuji za rozumný kompromis, a i když v tuto chvíli neznám její přesné parametry, její ideový nástin myslím stojí za podporu," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Jak dodává, dobrovolnost fondového spoření je v souladu s převládajícím míněním české populace a vyráží z rukou trumfy opozici, pokud by chtěla po případných vyhraných volbách penzijní reformu sestřelit. "Rizikem zvoleného přístupu je na druhou stranu zapojení příliš malého počtu lidí a tedy nevyřešení podstaty problému financování penzí výhradně státem. To se ale ukáže až během mnoha let," sdělil Sobíšek. Podle něj se zapojení do nového spoření vyplatí spíš lidem s vyšším příjmem. Kde je ale hranice, od níž se bude zapojení zdát výhodné, však bude možné odhadnout až po nezveřejnění přesných parametrů penzijní reformy.

"Záměr sjednotit DPH s výjimkou několika položek, lze hodnotit pozitivně. DPH by podle mého názoru neměla být nástrojem sociální politiky, k tomu lze lépe použít přesně zacílené sociální transfery," vysvětlil analytik Patria Finance David Marek. Existence více sazeb zároveň podle něj vytváří prostor pro neopodstatněné zvýhodnění či dokonce lobby některých oborů získat výhodu snížené sazby daně z přidané hodnoty. Tím dochází ke zbytečnému pokřivení podnikatelských podmínek. "Sjednocení DPH na 20 procentech s výjimkou základních potravin by mělo do rozpočtu přinést dodatečné příjmy v rozsahu 70 až 75 miliard korun. To by mělo být více, než bude potřeba k pokrytí transformačních nákladů penzijní reformy," sdělil Marek s tím, že vláda by měla tyto dodatečné příjmy použít ke snížení rozpočtového schodku.

Podle návrhu ze čtvrtka by se měla od roku 2012 sjednotit sazba DPH na 20 procentech. Vláda počítá i se snížením odvodů na sociální pojištění o 1,8procentního bodu ze současných 31,5 procenta hrubé mzdy. Lidé si také budou moci převést část pojistného do soukromého fondu. Jak ale v pátek uvedl ministr dopravy Vít Bárta (VV), přesná podoba penzijní reformy se ještě bude dále projednávat.

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

ON-LINE 83. den války: Ruské okupační jednotky pokračují v útocích na…

17.05.2022 22:20 Z obklíčených oceláren Azovstal v jihoukrajinském Mariupolu se evakuovalo přes 260 vojáků, včetně…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

U Kyjeva našli v hromadném hrobě tělo českého občana

17.05.2022 20:45 Tělo českého občana bylo nalezeno u Kyjeva v hromadném hrobě. Jde o českého řidiče kamionu, který…

Švédsko a Finsko společně zažádají o vstup do NATO

17.05.2022 17:40 Švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová a později i její finský kolega Pekka Haavisto dnes…

Škoda zahájila v Mladé Boleslavi výrobu bateriových systémů do…

17.05.2022 15:30 ŠKODA AUTO zahajuje v Mladé Boleslavi výrobu bateriových systémů pro plně elektrické vozy na bázi…

Bez růstu sazeb by inflace byla až 25 procent a kurz 30 Kč za euro, řekl…

17.05.2022 14:42 Pokud by Česká národní banka nezvyšovala úrokové sazby, byla by nyní inflace v České republice…

Zastavení dodávek plynu by podle průzkumu velmi vážně ohrozilo čtvrtinu…

17.05.2022 12:20 V případě náhlého zastavení dodávek plynu by v podnikatelské činnosti byla existenčně nebo velmi…

Na českých vesnicích skončilo za poslední tři roky 12 procent hospod

16.05.2022 13:17 V obcích ČR do 5000 obyvatel skončilo za poslední tři roky 12 procent hospod. Jde téměř o…

Rekordní pád životní úrovně v Česku. Řešením jsou loňské protiinflační…

14.05.2022 15:18 V Česku už prob9h8 historicky největší pokles životní úrovně, jaký republika ve své historii od…

Pošta vydala známky na podporu dětí ukrajinských uprchlíků

14.05.2022 08:14 Česká pošta vydala dvojici známek na podporu dětí ukrajinských uprchlíků u nás. První známka s…

Do Brna míří další nové trolejbusy 27Tr, na linkách nahradí především…

13.05.2022 13:36 Do Brna míří další dvacítka nových trolejbusů 27Tr. Výrobce Škoda Transportation dnes do komínské…

Objem hypoték v dubnu výrazně klesl, sazby vzrostly

13.05.2022 08:21 Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypoteční úvěry za 17,5 miliardy Kč, což je proti…

Rada ČNB zahájí intervence na devizovém trhu proti oslabování koruny

12.05.2022 14:59 Aktualizováno Bankovní rada České národní banky na dnešním mimořádném měnovém zasedání rozhodla kvůli výraznému…

Česká bankovní asociace v nové prognóze zhoršila odhad růstu české…

12.05.2022 10:38 Česká bankovní asociace (ČBA) v nové prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky pro letošní rok…

Související:

Právě se děje

reklama