Babiš neplánuje rozhodnout o platech v srpnu. Už se hádají i odbory mezi sebou

Praha - Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) chce mít do konce srpna dohodu s vládou o růstu platů ve veřejném sektoru. Premiér Andrej Babiš (ANO) chce ale jednat během debaty o rozpočtu, tedy do konce září, kdy musí kabinet návrh hospodaření na příští tok odevzdat Sněmovně.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Andrej Babiš, premiér ČR
doporučujeme

ČMKOS jako největší odborová centrála požaduje růst tarifů o deset procent pro všechny a chce s vládou ještě jednat. Rozhodnutí chce znát do konce srpna. Menší Asociace samostatných odborů (ASO) naopak s plošným zvýšením nesouhlasí.

"Musíme se domluvit v rámci vlády a koalice. Známe názory odborů, na to se nemusíme znovu setkávat," uvedl Babiš k požadavkům ČMKOS na další vyjednávání. Dodal, že s odboráři jedná průběžně jak on, tak ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dnes se sešel s předákem ASO Bohumírem Dufkem.

Podle Dufka je přidání potřeba u jednotlivých profesí rozdělit a není možné navyšovat plošně. Zdůvodnil to výkonem jednotlivých profesí i zdrojem financí. Zatímco někteří pracovníci se platí z rozpočtu, zdravotníci ze zdravotního pojištění.

Vláda navrhuje zvýšení sumy na platy o šest procent a tarifů o dvě procenta. Víc by si měli přilepšit učitelé a hůř placené profese, nejnižší dvouprocentní tarifní růst by měli mít policisté či vojáci. Babiš a Schillerová se na nedávné schůzce s prezidentem Milošem Zemanem shodli na tom, že by desetiprocentní navýšení nebylo adekvátní. 

S předákem ČMKOS Josefem Středulou se minulý pátek sešel šéf ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček. Po schůzce řekl, že ve vládě bude jeho strana prosazovat to, aby se navyšování co nejvíc přiblížilo odborářskému požadavku. Středula uvedl, že si nedokáže představit, že by se další jednání vlády s odbory už nekonalo. Dodal, že by nebylo rozumné jitřit atmosféru před blížícími se podzimními volbami.

Dufek naopak nepovažuje jakýkoliv tlak v době jednání za férový. "Když se jedná, tak se nehartusí," uvedl po dnešní schůzce s Babišem. Kdy se budou další jednání konat, nechtěl komentovat.

Premiér nevyloučil, že by se mohlo k platům uskutečnit i koaliční jednání. Rozhodnutí je pak na kabinetu. "Splníme to v rámci termínu a termín je 30. 9.," řekl.

Ve veřejných službách a správě loni podle informačního systému ministerstva práce o průměrném výdělku pracovalo přes 634.700 zaměstnanců. Průměrný hrubý plat dosáhl 31.968 korun. Polovina pracovníků vydělávala víc než 29.840 korun hrubého. Částky jsou vyšší než v soukromém sektoru.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Metrostav hlásí za loňský rok propad zisku, tržby naopak vzrostly o…

19.04.2019 14:26 Stavební firmě Metrostav loni klesl čistý zisk meziročně o 7,6 procenta na 363,2 milionu korun.…

Česko je na štíru s čerpáním eurodotací, Brusel letos proplatil 27,6…

19.04.2019 13:45 Evropská komise do konce března Česku proplatila 27,6 procenta dotací určených na programové období…

Velkoobchodům Makro stoupl zisk na 606 milionů korun, tržby klesly

19.04.2019 13:01 Velkoobchodům Makro Cash&Carry meziročně stoupl ve finančním roce 2017/2018 zisk o pět procent na…

ŘLP zvýšilo obrat, 150 milionů ze zisku se má převést do státního rozpočtu

19.04.2019 10:45 Ministerstvo dopravy chce převést 150 milionů korun ze zisku Řízení letového provozu do státního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama