Babiš neplánuje rozhodnout o platech v srpnu. Už se hádají i odbory mezi sebou

Praha - Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) chce mít do konce srpna dohodu s vládou o růstu platů ve veřejném sektoru. Premiér Andrej Babiš (ANO) chce ale jednat během debaty o rozpočtu, tedy do konce září, kdy musí kabinet návrh hospodaření na příští tok odevzdat Sněmovně.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Andrej Babiš, premiér ČR

ČMKOS jako největší odborová centrála požaduje růst tarifů o deset procent pro všechny a chce s vládou ještě jednat. Rozhodnutí chce znát do konce srpna. Menší Asociace samostatných odborů (ASO) naopak s plošným zvýšením nesouhlasí.

"Musíme se domluvit v rámci vlády a koalice. Známe názory odborů, na to se nemusíme znovu setkávat," uvedl Babiš k požadavkům ČMKOS na další vyjednávání. Dodal, že s odboráři jedná průběžně jak on, tak ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dnes se sešel s předákem ASO Bohumírem Dufkem.

Podle Dufka je přidání potřeba u jednotlivých profesí rozdělit a není možné navyšovat plošně. Zdůvodnil to výkonem jednotlivých profesí i zdrojem financí. Zatímco někteří pracovníci se platí z rozpočtu, zdravotníci ze zdravotního pojištění.

Vláda navrhuje zvýšení sumy na platy o šest procent a tarifů o dvě procenta. Víc by si měli přilepšit učitelé a hůř placené profese, nejnižší dvouprocentní tarifní růst by měli mít policisté či vojáci. Babiš a Schillerová se na nedávné schůzce s prezidentem Milošem Zemanem shodli na tom, že by desetiprocentní navýšení nebylo adekvátní. 

S předákem ČMKOS Josefem Středulou se minulý pátek sešel šéf ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček. Po schůzce řekl, že ve vládě bude jeho strana prosazovat to, aby se navyšování co nejvíc přiblížilo odborářskému požadavku. Středula uvedl, že si nedokáže představit, že by se další jednání vlády s odbory už nekonalo. Dodal, že by nebylo rozumné jitřit atmosféru před blížícími se podzimními volbami.

Dufek naopak nepovažuje jakýkoliv tlak v době jednání za férový. "Když se jedná, tak se nehartusí," uvedl po dnešní schůzce s Babišem. Kdy se budou další jednání konat, nechtěl komentovat.

Premiér nevyloučil, že by se mohlo k platům uskutečnit i koaliční jednání. Rozhodnutí je pak na kabinetu. "Splníme to v rámci termínu a termín je 30. 9.," řekl.

Ve veřejných službách a správě loni podle informačního systému ministerstva práce o průměrném výdělku pracovalo přes 634.700 zaměstnanců. Průměrný hrubý plat dosáhl 31.968 korun. Polovina pracovníků vydělávala víc než 29.840 korun hrubého. Částky jsou vyšší než v soukromém sektoru.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Autem pro dárky? Ceny pohonných hmot stále klesají. Přehled pro řidiče

13.12.2018 09:50 Aktualizováno Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla od minulé středy o 31 haléřů na 32,49…

Agrofert nevidí jediný důvod pro zastavení dotací EU

12.12.2018 21:45 Společnost Agrofert Holding nevidí právní důvod pro zastavení nebo vracení evropských dotací, které…

Češi mění zvyky: Roste obliba vánočních stromků v květináčích, umělé…

12.12.2018 16:47 Živé vánoční stromky prodávané v květináčích, které je možné po svátcích vysadit v přírodě, jsou…

Česko nebude přijímat euro. Vláda schválila doporučení ministerstva a ČNB

12.12.2018 14:07 Aktualizováno Ministerstvo financí a Česká národní banka opět doporučily vládě prozatím nestanovovat cílové datum…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama