Babiš neplánuje rozhodnout o platech v srpnu. Už se hádají i odbory mezi sebou

Praha - Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) chce mít do konce srpna dohodu s vládou o růstu platů ve veřejném sektoru. Premiér Andrej Babiš (ANO) chce ale jednat během debaty o rozpočtu, tedy do konce září, kdy musí kabinet návrh hospodaření na příští tok odevzdat Sněmovně.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Andrej Babiš, premiér ČR
doporučujeme

ČMKOS jako největší odborová centrála požaduje růst tarifů o deset procent pro všechny a chce s vládou ještě jednat. Rozhodnutí chce znát do konce srpna. Menší Asociace samostatných odborů (ASO) naopak s plošným zvýšením nesouhlasí.

"Musíme se domluvit v rámci vlády a koalice. Známe názory odborů, na to se nemusíme znovu setkávat," uvedl Babiš k požadavkům ČMKOS na další vyjednávání. Dodal, že s odboráři jedná průběžně jak on, tak ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dnes se sešel s předákem ASO Bohumírem Dufkem.

Podle Dufka je přidání potřeba u jednotlivých profesí rozdělit a není možné navyšovat plošně. Zdůvodnil to výkonem jednotlivých profesí i zdrojem financí. Zatímco někteří pracovníci se platí z rozpočtu, zdravotníci ze zdravotního pojištění.

Vláda navrhuje zvýšení sumy na platy o šest procent a tarifů o dvě procenta. Víc by si měli přilepšit učitelé a hůř placené profese, nejnižší dvouprocentní tarifní růst by měli mít policisté či vojáci. Babiš a Schillerová se na nedávné schůzce s prezidentem Milošem Zemanem shodli na tom, že by desetiprocentní navýšení nebylo adekvátní. 

S předákem ČMKOS Josefem Středulou se minulý pátek sešel šéf ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček. Po schůzce řekl, že ve vládě bude jeho strana prosazovat to, aby se navyšování co nejvíc přiblížilo odborářskému požadavku. Středula uvedl, že si nedokáže představit, že by se další jednání vlády s odbory už nekonalo. Dodal, že by nebylo rozumné jitřit atmosféru před blížícími se podzimními volbami.

Dufek naopak nepovažuje jakýkoliv tlak v době jednání za férový. "Když se jedná, tak se nehartusí," uvedl po dnešní schůzce s Babišem. Kdy se budou další jednání konat, nechtěl komentovat.

Premiér nevyloučil, že by se mohlo k platům uskutečnit i koaliční jednání. Rozhodnutí je pak na kabinetu. "Splníme to v rámci termínu a termín je 30. 9.," řekl.

Ve veřejných službách a správě loni podle informačního systému ministerstva práce o průměrném výdělku pracovalo přes 634.700 zaměstnanců. Průměrný hrubý plat dosáhl 31.968 korun. Polovina pracovníků vydělávala víc než 29.840 korun hrubého. Částky jsou vyšší než v soukromém sektoru.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká ekonomika výrazně zpomalí? OECD nemá dobré zprávy

21.11.2019 14:02 Růst české ekonomiky v příštím roce zpomalí na 2,1 procenta z letošních 2,6 procenta. Předpovídá to…

"Ajťačky" ve firmách? Česko má problém, v průzkumu totálně propadlo

21.11.2019 13:39 Informační technologie jsou dlouhodobě doménou mužů, u 81 procent malých a středních podniků…

Home Credit změnil plán, na burzu v Hongkongu nevstoupí. Co se stalo?

21.11.2019 13:27 Skupina Home Credit nebude kvůli tržním podmínkám pokračovat v přípravě vstupu na hlavní trh burzy…

Obce strčí státní kasu do kapsy. Hospodaří a investují mnohem lépe

21.11.2019 12:18 Obce, kterých je v Česku zhruba 6250, by měly letos a příští rok ukončit hospodaření s přebytkem,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama