Senát tentokrát schválil leteckou dohodu se Saúdskou Arábií, debata byla vyhrocená

Praha - Senát dnes kývl na ratifikaci mezistátní dohody mezi Českem a Saúdskou Arábií o leteckých dopravních službách. Loni tuto smlouvu neschválil, protože někteří členové horní komory měli výhrady ke stavu lidských práv v arabské zemi.

Přidejte svůj názor

Saudi Arabian Airlines Boeing 777-200ER
doporučujeme

"Ministerstvo dopravy se rozhodlo opětovně předložit tento materiál do Parlamentu České republiky, protože tady existuje zájem na smluvní úpravě mezi Českou republikou a Saúdskou Arábií, který je čistě na byznysové úrovni," řekl senátorům ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Poukázal na to, že loni ČSA přepravily na letech do Rijádu a zpět 4800 cestujících a vyneslo jim to celkem 35 milionů korun. Neschválení letového provozu by podle něj znamenalo v příštím roce ušlé výnosy až 60 milionů korun. Další dopady by zaznamenal cestovní ruch nebo lázeňství, uvedl.

Výhrady měl dnes stejně jako loni senátor Václav Láska (za Zelené). "To, co mi vadí na této smlouvě, je partnerská strana Saúdská Arábie a její, jak tu bylo rekapitulováno, totalitní, nedemokratický režim," prohlásil. 

Dohody se naopak zastal Jan Horník (STAN). Česko by se podle něj mělo stavět vstřícně k zemím, kde se dějí změny. Kladl otázku, zda Česko přestane poskytovat letecké služby třeba Číně kvůli Tibetu nebo Rusku kvůli Krymu. Senátor Tomáš Jirsa (ODS) poukazoval stejně jako ministr Ťok na to, že neexistence smlouvy dělá potíže Českým aeroliniím při létání do Saúdské Arábie.

Dohoda má dát leteckým společnostem obou zemí právo přeletu a přistání na území druhé strany nebo právo nakládat a vykládat na stanovených místech cestující. Text pojednává také o bezpečnosti a o ochraně civilního letectví před protiprávními činy. Dohoda by leteckým dopravcům umožnila zřizovat kanceláře a nabízet a prodávat leteckou dopravu na území druhého státu. Každá z obou zemí bude mít právo určit libovolný počet leteckých společností, které pak budou moci využívat práva daná smlouvou.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Definitivní konec telefonních budek? Ombudsman má výhrady, prověří záměr…

02.06.2020 13:10 Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček prověří záměr Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) od…

Zdravotní turistika? Česko by ji mělo podporovat, přináší miliardy korun,…

02.06.2020 12:26 Stát by měl podpořit zdravotní turistiku, která do České republiky přináší miliardy korun ročně.…

Finanční správa dosud dostala 792 tisíc žádostí o příspěvek OSVČ

02.06.2020 12:09 Finanční správa do pondělka přijala 792.333 žádostí o vyplacení příspěvku osobám samostatně…

Zaměstnanci v dubnu odpracovali o sedm hodin týdně méně než loni

02.06.2020 11:44 Zaměstnanci v dubnu odpracovali o sedm hodin týdně méně než před rokem. Prací strávili 28,4 hodiny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy