Nižší schodek rozpočtu? Analytici mají k návrhu výhrady, Schillerová se může přepočítat

Praha - Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes v České televizi uvedla, že předloží návrh státního rozpočtu na rok 2019 se schodkem 40 miliard korun. Analytici to vítají, vláda by ale podle nich měla za nynějšího ekonomického růstu usilovat o vyrovnaný rozpočet.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Analytik Komerční banky Viktor Zeisel poukázal na to, že Schillerová očekává vyšší výběr daní a pojistného, aniž by plánovala opatření, která by vyšší růst příjmů měla zajistit. "Spoléhá pouze na růst ekonomiky (zejména mezd a spotřeby)," doplnil. Rizikem pro naplnění rozpočtu mohou být podle Zeisela výdaje na platy státních zaměstnanců, důchody a dříve schválené investice.

Zeisel míní, že letos ještě rozpočet skončí lépe než s plánovaným deficitem 50 miliard korun. "V příštím roce se ale podle nás díky zpomalení ekonomiky a celkově velmi rychle rostoucím běžným i kapitálovým výdajům propadne do většího schodku. Očekáváme 50 miliard korun, nicméně rizika jsou spíše na straně ještě vyššího schodku," dodal.

"Je jistě pozitivní, že nově navrhovaný schodek je o deset miliard korun nižší než ten navrhovaný doposud. Ambicí vlády by však mělo v současnosti být předkládání alespoň vyrovnaných rozpočtů," komentoval záměr hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

"Vzhledem k dlouhotrvajícímu hospodářskému růstu je vhodné, aby vláda postupně směřovala ke zcela vyrovnanému státnímu rozpočtu," uvedl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Upozornil, že v posledních letech se výrazně odchyluje skutečný schodek státního rozpočtu od plánovaného. "V případě, že se v roce 2019 podaří udržet současné tempo ekonomického růstu, je možné, že faktický stav státního rozpočtu dopadne lépe, než je aktuálně plánováno," podotkl.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko se otevírá inovacím. Ministerstvo vyhlásilo soutěž, na projekty dá…

14.11.2019 14:18 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyhlašuje první veřejnou soutěž na podporu zavádění inovací,…

Minimální mzda? Měla by činit půlku průměrného platu, navrhují odbory

14.11.2019 13:25 Minimální mzda v Česku by se měla navázat na průměrnou mzdu a měla by odpovídat aspoň její polovině…

Budoucnost české ekonomiky? Vyhlídky nejsou právě růžové

14.11.2019 12:38 Aktuální makroekonomická predikce ministerstva financí je realistická. Vyhodnotil to na svém…

Jaký vztah mají mladí Češi k penězům? Průzkum překvapuje

14.11.2019 12:27 Nějakou formu půjčky má zhruba polovina mladých Čechů, přičemž nejčastěji jde o lidi ve věku 27 až…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama