Výstavba nájemních bytů za 2 miliardy? Směšné, předvolební trik, říkají analytici

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) a Svaz měst a obcí chystají výstavbu bytů s regulovaným nájemným. Zhruba 20 procent bytů bude určených pro lidi v obtížné životní situaci. Na toto bydlení budou obce od státu dostávat stoprocentní dotaci.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Ilustrační foto

Zbývající byty budou vyhrazeny profesím, které obce potřebují, a také například seniorům nebo matkám samoživitelkám. Obce by na takové byty mohly od státu čerpat výhodné úvěry. Budou se ale muset zavázat, že je po určitou dobu nebudou privatizovat.

Roční investice by měly být zhruba dvě miliardy korun, začít se má nejpozději na jaře příštího roku. Hospodářským novinám (HN) to řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). "Nájemné by bylo určitě nižší než v klasických domech, obce ho budou regulovat," řekl HN výkonný ředitel Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal. O projektu minulý týden jednal s Dostálovou i premiérem Andrejem Babišem (ANO), který výstavbu bytů podporuje.

Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) ale obce nejsou dostatečně motivované k tomu, aby pořizovaly bydlení pro sociálně slabé. "Nelze tedy očekávat, že budou chtít stavět bydlení pro lidi, kteří mají rozsáhlejší problémy," řekla deníku ministryně. 

"Od tohoto návrhu si neslibuji skoro nic. V Česku se v posledních 12 měsících začalo stavět 33.000 bytů a to je pořád málo. Je to dokonce méně než v době recese. Představa, že zhruba 1000 bytů na tom něco může změnit, je hodně optimistická. A to nemluvím o rychlosti, s jakou se tyto byty začnou vůbec stavět," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Pokud by někdo myslel otázku bytové výstavby opravdu vážně, udělá podle něj všechno pro to, aby se mohlo rychle a efektivně stavět. "Řešením je uvolnění byrokracie při výstavbě a nic jiného. Brzdění výstavby znamená dražší a dražší byty pro domácnosti," podotkl analytik.

Podle analytika společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy je návrh MMR snahou o jakési náhradní řešení problému stále obtížněji dostupného bydlení. "Stát líbivě vyjadřuje účast se sociálně slabšími, aniž by ovšem ve skutečnosti řešil samotnou podstatu jejich prekérní situace. Tou je nedostatečná výstavba ze strany soukromého sektoru, která je ovšem dána přemírou legislativní zátěže ze strany státu. Je naivní se domnívat, že dvoumiliardový program vlády zásadně zlepší dostupnost bydlení," sdělil Kovanda. 

Podle provozního ředitele Fincentrum Reality Martina Fojtíka se možná jedná o předvolební trik před komunálními volbami. Podle obchodního ředitele společnosti Bidli Romana Weisera může být program zajímavou výhodou pro menší obce například při zajištění chybějícího počtu učitelů nebo jiných profesí. Počet bytů, které se za dvě miliardy dají postavit, velmi zhruba odhaduje na 1500. "Pokud toto číslo vztáhneme na celou republiku, mnoho to opravdu není," uvedl dále Weiser.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drahota u benzínek: Ceny jsou nejvyšší od prosince 2014. Kvůli USA má být…

20.09.2018 10:18 Aktualizováno Praha - Benzin Natural 95 zdražil od minulé středy o dva haléře na 33,54 koruny za litr a nafta o…

Startuje nová fáze pracovní migrace: Do Česka může přijít 500 Indů ročně

19.09.2018 16:38 Praha - Do Česka může přijít pracovat 500 vysoce kvalifikovaných občanů Indie. Režim je připraven,…

"Chce sedřít daňové poplatníky." Pravice a ekonomové cupují Babiše za…

19.09.2018 13:21 Aktualizováno Praha - Sněmovní opozice kritizuje návrh státního rozpočtu na příští rok, který dnes schválila…

Vláda úřadovala: Výdaje fondu bydlení mají stoupnout, podpora energií beze…

19.09.2018 11:11 Aktualizováno Praha - Výdaje Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) na příští rok by měly stoupnout meziročně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama