Výstavba nájemních bytů za 2 miliardy? Směšné, předvolební trik, říkají analytici

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) a Svaz měst a obcí chystají výstavbu bytů s regulovaným nájemným. Zhruba 20 procent bytů bude určených pro lidi v obtížné životní situaci. Na toto bydlení budou obce od státu dostávat stoprocentní dotaci.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Ilustrační foto

Zbývající byty budou vyhrazeny profesím, které obce potřebují, a také například seniorům nebo matkám samoživitelkám. Obce by na takové byty mohly od státu čerpat výhodné úvěry. Budou se ale muset zavázat, že je po určitou dobu nebudou privatizovat.

Roční investice by měly být zhruba dvě miliardy korun, začít se má nejpozději na jaře příštího roku. Hospodářským novinám (HN) to řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). "Nájemné by bylo určitě nižší než v klasických domech, obce ho budou regulovat," řekl HN výkonný ředitel Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal. O projektu minulý týden jednal s Dostálovou i premiérem Andrejem Babišem (ANO), který výstavbu bytů podporuje.

Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) ale obce nejsou dostatečně motivované k tomu, aby pořizovaly bydlení pro sociálně slabé. "Nelze tedy očekávat, že budou chtít stavět bydlení pro lidi, kteří mají rozsáhlejší problémy," řekla deníku ministryně. 

"Od tohoto návrhu si neslibuji skoro nic. V Česku se v posledních 12 měsících začalo stavět 33.000 bytů a to je pořád málo. Je to dokonce méně než v době recese. Představa, že zhruba 1000 bytů na tom něco může změnit, je hodně optimistická. A to nemluvím o rychlosti, s jakou se tyto byty začnou vůbec stavět," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Pokud by někdo myslel otázku bytové výstavby opravdu vážně, udělá podle něj všechno pro to, aby se mohlo rychle a efektivně stavět. "Řešením je uvolnění byrokracie při výstavbě a nic jiného. Brzdění výstavby znamená dražší a dražší byty pro domácnosti," podotkl analytik.

Podle analytika společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy je návrh MMR snahou o jakési náhradní řešení problému stále obtížněji dostupného bydlení. "Stát líbivě vyjadřuje účast se sociálně slabšími, aniž by ovšem ve skutečnosti řešil samotnou podstatu jejich prekérní situace. Tou je nedostatečná výstavba ze strany soukromého sektoru, která je ovšem dána přemírou legislativní zátěže ze strany státu. Je naivní se domnívat, že dvoumiliardový program vlády zásadně zlepší dostupnost bydlení," sdělil Kovanda. 

Podle provozního ředitele Fincentrum Reality Martina Fojtíka se možná jedná o předvolební trik před komunálními volbami. Podle obchodního ředitele společnosti Bidli Romana Weisera může být program zajímavou výhodou pro menší obce například při zajištění chybějícího počtu učitelů nebo jiných profesí. Počet bytů, které se za dvě miliardy dají postavit, velmi zhruba odhaduje na 1500. "Pokud toto číslo vztáhneme na celou republiku, mnoho to opravdu není," uvedl dále Weiser.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státní ČD Cargo dokončila nákup spediční ČD Logistics

14.11.2018 19:39 Státní nákladní dopravce ČD Cargo dokončil nákup 28procentního podílu ve spediční společnosti ČD…

Babiš jednal s ministrem USA. Postaví Američané nový jaderný blok v ČR?

14.11.2018 16:27 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl americkému ministrovi energetiky Ricku Perrymu, že Česko plánuje…

Česko přitvrdí proti nekalým směnárnám. Sněmovna schválila nové opatření

14.11.2018 16:24 Aktualizováno Klienti směnáren by mohli odstoupit od transakce ve směnárnách až do tří hodin od směny peněz. V…

Ekonomika ČR naráží na své limity. Co nás čeká do budoucna?

14.11.2018 11:43 I přes zpomalení růstu tuzemské ekonomiky ve třetím čtvrtletí zůstává výkon českého hospodářství…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama