Neférové jednání? Hodnota akcie Unipetrolu je vyšší, než nabízí PKN Orlen

Praha - Hodnota akcie Unipetrolu je podle analytiků nad 380 korunami, které nabídl při plánovaném vytěsnění minoritním akcionářům majoritní vlastník - polská skupina PKN Orlen.

Přidejte svůj názor

Unipetrol
doporučujeme

S nabízenou cenou 380 korun za akcii nesouhlasí část minoritních akcionářů. Už dříve avizovali, že v případě vytěsnění za tuto cenu podají na polskou firmu žalobu. "Jsme přesvědčeni, že férová cena akcií Unipetrolu je vyšší než těch 380 korun. Doložíme to znaleckým posudkem. Jejich hodnotu reálně vidím mezi 450 až 500 korunami," řekl v pondělí ČTK Tomáš Hájek, který podle svých slov zastupuje asi 300 akcionářů dohromady vlastnících zhruba 1,3 procenta akcií Unipetrolu.

Z akcionářů, které zastupuje, se podle něj plánuje přidat k žalobě o dorovnání přes 200 lidí. Ve shodě s Hájkem jedná například londýnská firma Petrus Advisers. Na dnešní valné hromadě navrhl Hájek v protinávrhu cenu 450 korun za akcii.

"Cena 380 korun za akcii není adekvátní. Adekvátní však není ani požadavek zástupce minoritářů. Adekvátní cena nyní činí 405 korun, a to při zohlednění výhledu petrochemického odvětví a výkonnosti titulů srovnatelných s Unipetrolem," uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

Šance na vyšší cenu existuje podle analytika portálu capitalinked.com Radima Dohnala. "Trh byl totiž již několikrát výše, než jaká je výše posudku PKN, tedy 380 Kč. Mohlo tedy být jen otázkou času, kdy PKN přistoupí na vyšší posudek," uvedl. Dnes dopoledne se na pražské burze prodávaly akcie firmy za zhruba 382 korun. Ještě na začátku roku 2017 byla jejich cena pod 200 korunami.

Podle analytika finančně-poradenské společnosti Chytrý Honza Karla Kotouna jde minoritnímu akcionáři Hájkovi o dividendu, kterou letos Unipetrol po dvou letech nevyplatil, byť čistý zisk celého holdingu Unipetrol loni stoupl o devět procent na rekordních 8,7 miliardy Kč.

"A o to se panu Hájkovi jedná a požaduje kompenzaci zvýšením výkupní ceny až na 500 korun za akcii. V případné žalobě bude ale stát proti faktu, že nikdo nemůže nařídit vyplacení dividend ze strany Unipetrolu," dodal Kotoun.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co všechno ovlivňuje výši platu? Studie odhalila nečekané souvislosti

23.10.2019 14:51 Vysoce atraktivní ženy při stejném vzdělání a kompetenci vydělávají proti průměrné populaci žen…

ČSA a velký nákup letadel Airbus: Čtyři A220 a tři velké A321XLR

23.10.2019 14:24 České aerolinie objednaly čtyři letouny A220-300 a rozhodly se pro navýšení doletu pomocí změny…

Bitva o státní rozpočet vrcholí. Schillerová odpálkovala opozici

23.10.2019 12:21 Návrh rozpočtu na příští rok je kvalitní a přináší rekordní investice na nedostatečnou…

Sněmovna jedná o rozpočtu. Poslanci vzali na vědomí loňské hospodaření…

23.10.2019 10:44 Sněmovna dnes vzala na vědomí loňské hospodaření státu. Státní rozpočet skončil schodkem přebytkem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama