Pohonné hmoty v Česku mírně podražily

Praha - Ceny pohonných hmot v Česku za poslední týden mírně stouply. Benzin u čerpacích stanic podražil v průměru o pět haléřů na 33,39 Kč/l, cena nafty stoupla o šest haléřů na 32,50 Kč/l.

Přidejte svůj názor

Benzinky, ilustrační fotografie

Nejdražší pohonné hmoty tankují řidiči v Praze, kde je cena korunu nad celorepublikovým průměrem. Jediným krajem, kde pohonné hmoty za poslední týden zlevnily, je Vysočina. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Podle analytiků benzin a nafta v ČR v nejbližších dnech dále zdraží, důvodem je rostoucí cena ropy na světových trzích. "V nejbližším týdnu předpokládáme mírný růst cen ropy v rozsahu deset až 15 haléřů na litr. Další růst cen pak očekáváme v prvním zářijovém týdnu," řekl dnes ČTK analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček upozornil, že severomořská ropa Brent se aktuálně obchoduje za 76 dolarů za barel, což je o tři procenta víc než před týdnem a dokonce o sedm procent více než před dvěma týdny. "Podobný vývoj můžeme sledovat i u americké lehké ropy WTI, která se obchoduje o sedm dolarů za barel levněji než ropa Brent," dodal Křeček.

Podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy mají zdražování ropy aktuálně na svědomí zejména tři faktory - bezprostřední faktor znatelnějšího než předpokládaného poklesu zásob v USA, sílící obava trhů z výpadku dodávek íránské ropy na světové trhy a zmírnění obav z dopadu možné obchodní války mezi USA a Čínou na pokles cen ropy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČR je exekutorská velmoc, přestože jejich počet klesá

23.01.2019 18:23 Počet exekucí v ČR klesl. Nyní se vede celkem 4,542.882 exekucí vůči fyzickým osobám, v roce 2017…

Skokan roku v inovacích. Česko boduje v prestižním světovém žebříčku a…

23.01.2019 14:02 Česká ekonomika slaví další mezinárodní úspěchy. Prestižní žebříček, který sestavuje americká…

Křetínský nám chce „mluvit“ do nákupů. Který řetězec má v plánu získat?

23.01.2019 10:07 Daniel Křetínský už se na českém trhu pohybuje v mnoha oblastech, především v energetice, ale…

Nástup průmyslových robotů? V Česku je používá 16 procent firem

22.01.2019 11:11 Průmyslové roboty v Česku využívá 16 procent firem ve zpracovatelském průmyslu. Mezi velkými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama