Česku opět hrozí překotné dočerpávání dotací, žádá Brusel o přesuny

Praha - Čerpání evropských dotací se v posledních měsících zrychlilo, problémy zůstávají s programem ministerstva průmyslu a obchodu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Novinářům to dnes řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). V častěji poptávaných programech se už peněz nedostává, Česko proto požádalo Brusel o schválení některých přesunů, uvedla po dnešním jednání vlády ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Ministerstvo životního prostředí požádalo o miliardu až dvě miliardy korun z programů původně spravovaných resortem průmyslu a obchodu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

CZK

"Čerpání se výrazně zlepšilo. A je to lepší, než to bylo minulý měsíc. A i ten výhled nevypadá špatně," uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).

Převis poptávek je podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) například v podpoře čistění vod. "Poslední výzvu jsme vypsali minulý rok v září," uvedl s tím, že projektů v této oblasti je mnoho. Upozornil, že proti prvnímu dotačnímu období musí jeho resort vystačit s omezenějším objemem peněz.

Přesuny uvnitř kapitoly plánuje i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Novinářům řekla, že její resort s čerpáním problémy nemá. Chce ale převést část sumy určené na podporu zaměstnanosti do sociálních služeb.

Od začátku programového období 2014 až 2020 do poloviny letošního roku Evropská komise Česku proplatila 76,6 miliardy korun, tedy 13,2 procenta z celkově přidělených 580,7 miliardy korun. Do konce roku musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) Česko vyčerpat dalších 1,5 miliardy eur (cca 39 miliard korun). Smluvně zajištěno mělo Česko v polovině roku 334,5 miliardy korun, tedy 57,6 procenta. Analytici tehdy upozornili, že čerpání je nedostatečné a Česku hrozí překotné dočerpávání dotací jako v roce 2015.

V samotném letošním roce podle Dostálové bylo v rámci projektů již proplaceno konečným příjemcům zhruba 50 miliard korun. "Největší objem fakturací očekáváme s koncem stavební sezony, tedy v září a říjnu. Závazek je do konce roku proplatit dalších 30 miliard korun," uvedla Dostálová.

Za nejohroženější programy označila na začátku prázdnin Dostálová Integrovaný regionální operační program, Praha - pól růstu, Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost a Výzkum, vývoj a vzdělávání.

Ke konci roku Evropská komise vyhodnotí země a jejich programy podle toho, jak plní své závazky vůči strategii Evropa 2020. V případě neplnění může Česko přijít o šest procent z přidělené částky na celé programové období.

V programovém období 2007 až 2013 mohla Česká republika z evropských fondů čerpat zhruba 700 miliard korun. Asi čtyři procenta nebyla vyčerpána.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Festival minipivovarů v Plzni nabídl 250 značek. Trendem začíná být …

22.09.2018 18:38 Plzeň - V ČR dále přetrvává trend svrchně kvašených piv typů ALE, IPA a stout. Na 11. ročníku…

Češi při podzimní dovolené vyžadují luxus. Zájem o pětihvězdičkové hotely…

22.09.2018 06:09 Praha - I po konci hlavní dovolenkové sezony mají čeští turisté zájem o cestování k moři. Poptávka…

Tyátr kolem EET. Novela opět neprošla do druhého čtení, ke kritikům se…

21.09.2018 14:33 Praha - Sněmovna dnes ani na čtvrtý pokus nedokončila první čtení vládní novely zákona o…

Šmejdi to stále zkoušejí. ČOI udělila pokuty za 2,3 milionu

21.09.2018 10:54 Praha - Organizátoři předváděcích akcí stále porušují povinnost, oznámit informace o konání akce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama