Česko má nakročeno k přijetí eura? Výbor podpořil fiskální pakt, ODS se čertí

Praha - Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil Sněmovně, aby schválila přistoupení Česka k fiskálnímu paktu EU. Jeho obsahem je rámec pro rozpočtovou kázeň a koordinaci hospodářských politik členských států EU. Výbor nepřistoupil na návrhy ODS přerušit projednávání ratifikace do doby rozhodnutí o přijetí eura nebo do doby, kdy se vyjasní způsob ratifikace těch částí paktu, ke kterým se vláda rozhodla nepřipojit. Přistoupením k paktu se má ve čtvrtek zabývat ještě sněmovní zahraniční výbor.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Jan Skopeček (ODS)

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) před členy výboru zopakovala, že přistoupení k paktu dodatečně nezavazuje českou stranu k přijetí eura. "Přistoupení ke smlouvě patří podle mého názoru zcela oprávněně mezi prioritní témata České republiky," řekla.

Fiskální pakt je mezinárodní smlouva, kterou v roce 2012 podepsalo 25 členských států EU. Platí od 1. ledna 2013 a členské země EU mohou k paktu přistupovat kdykoliv. Státy eurozóny a signatáři mimo eurozónu, kteří oznámili úmysl být ustanoveními vázáni, musí zavést do vnitrostátního práva pravidlo vyrovnaných rozpočtů vládního sektoru. Tím se rozumí roční saldo hospodaření vládního sektoru očištěné o vliv hospodářského cyklu a jednorázových a přechodných opatření (tzv. strukturální saldo) ne horší než minus 0,5 procenta HDP.

"Je to obrovská ostuda, toto není normální, že za šest let nejsme schopni k tomuto fiskálnímu paktu přistoupit," naléhala na poslance ministryně financí. Opakovaně argumentovala i tím, že Česko je kromě Británie jedinou zemí EU, která k ratifikaci nepřistoupila. Británie se však rozhodla z unie odejít. Česko tak podle ministryně stojí před zavřenými dveřmi.

Fiskální pakt opět kritizovali členové výboru za ODS. "Můj názor je, že bychom tu smlouvu ratifikovat neměli," řekl zpravodaj Zbyněk Stanjura (ODS). Navrhoval odložit projednávání dokumentu do doby, kdy se Česko rozhodne vstoupit do eurozóny. "Tím, že to neratifikujeme, nikoho neohrožujeme," uvedl.

"Smlouvu podle mého názoru nepotřebujeme," přidal se jeho stranický kolega Jan Skopeček. Pokud vláda nechce stanovit pevné datum přijetí eura, tak země tento pakt nepotřebuje, dodal. Fiskální pakt podle něj navíc nefunguje. Ostudu podle jeho názoru mají ty země eurozóny, které hospodaří hůř než Česko.

Přistoupením k fiskálním paktu by se měl ve čtvrtek zabývat také sněmovní zahraniční výbor. Senát se návrhem na ratifikaci zabýval letos v červenci, projednávání však přerušil do doby, než o ratifikaci rozhodne Sněmovna. Sněmovna má přistoupení k fiskálnímu paktu na programu své zářijové schůze.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nástup průmyslových robotů? V Česku je používá 16 procent firem

22.01.2019 11:11 Průmyslové roboty v Česku využívá 16 procent firem ve zpracovatelském průmyslu. Mezi velkými…

Ruce pryč od Babišova byznysu? Premiérův švagr odešel z firem Agrofertu

22.01.2019 08:31 Švagr premiéra Andreje Babiše (ANO) Martin Herodes odešel ze dvou firem Agrofertu, ve kterých do…

ČT se vysmála Jaromíru Soukupovi: Nemá jen 11 pořadů, ale i 39 firem a…

21.01.2019 22:01 Aktualizováno Jaromír Soukup se ve svých pořadech často naváží do veřejnoprávní České televize. Tentokrát si však…

Realitní makléři budou muset mít kvalifikaci či VŠ, schválila vláda.…

21.01.2019 18:29 Aktualizováno Realitní makléři zřejmě budou muset mít v budoucnu vysokoškolské vzdělání nebo potřebnou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama