Česko má nakročeno k přijetí eura? Výbor podpořil fiskální pakt, ODS se čertí

Praha - Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil Sněmovně, aby schválila přistoupení Česka k fiskálnímu paktu EU. Jeho obsahem je rámec pro rozpočtovou kázeň a koordinaci hospodářských politik členských států EU. Výbor nepřistoupil na návrhy ODS přerušit projednávání ratifikace do doby rozhodnutí o přijetí eura nebo do doby, kdy se vyjasní způsob ratifikace těch částí paktu, ke kterým se vláda rozhodla nepřipojit. Přistoupením k paktu se má ve čtvrtek zabývat ještě sněmovní zahraniční výbor.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Jan Skopeček (ODS)

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) před členy výboru zopakovala, že přistoupení k paktu dodatečně nezavazuje českou stranu k přijetí eura. "Přistoupení ke smlouvě patří podle mého názoru zcela oprávněně mezi prioritní témata České republiky," řekla.

Fiskální pakt je mezinárodní smlouva, kterou v roce 2012 podepsalo 25 členských států EU. Platí od 1. ledna 2013 a členské země EU mohou k paktu přistupovat kdykoliv. Státy eurozóny a signatáři mimo eurozónu, kteří oznámili úmysl být ustanoveními vázáni, musí zavést do vnitrostátního práva pravidlo vyrovnaných rozpočtů vládního sektoru. Tím se rozumí roční saldo hospodaření vládního sektoru očištěné o vliv hospodářského cyklu a jednorázových a přechodných opatření (tzv. strukturální saldo) ne horší než minus 0,5 procenta HDP.

"Je to obrovská ostuda, toto není normální, že za šest let nejsme schopni k tomuto fiskálnímu paktu přistoupit," naléhala na poslance ministryně financí. Opakovaně argumentovala i tím, že Česko je kromě Británie jedinou zemí EU, která k ratifikaci nepřistoupila. Británie se však rozhodla z unie odejít. Česko tak podle ministryně stojí před zavřenými dveřmi.

Fiskální pakt opět kritizovali členové výboru za ODS. "Můj názor je, že bychom tu smlouvu ratifikovat neměli," řekl zpravodaj Zbyněk Stanjura (ODS). Navrhoval odložit projednávání dokumentu do doby, kdy se Česko rozhodne vstoupit do eurozóny. "Tím, že to neratifikujeme, nikoho neohrožujeme," uvedl.

"Smlouvu podle mého názoru nepotřebujeme," přidal se jeho stranický kolega Jan Skopeček. Pokud vláda nechce stanovit pevné datum přijetí eura, tak země tento pakt nepotřebuje, dodal. Fiskální pakt podle něj navíc nefunguje. Ostudu podle jeho názoru mají ty země eurozóny, které hospodaří hůř než Česko.

Přistoupením k fiskálním paktu by se měl ve čtvrtek zabývat také sněmovní zahraniční výbor. Senát se návrhem na ratifikaci zabýval letos v červenci, projednávání však přerušil do doby, než o ratifikaci rozhodne Sněmovna. Sněmovna má přistoupení k fiskálnímu paktu na programu své zářijové schůze.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Špatná zpráva: ČEZ zdraží části klientů elektřinu, další firmy budou…

20.11.2018 14:09 Aktualizováno Energetická společnost ČEZ zdraží od Nového roku části zákazníků elektřinu o osm procent. Půjde o…

České dráhy zdraží jízdné, nepůjde o jedinou změnu pro cestující

20.11.2018 11:59 Aktualizováno České dráhy (ČD) od 9. prosince zdraží jízdenky o 2,5 procenta. Důvodem je letošní růst inflace. ČD…

ČNB bude mít nové viceguvernéry, Hamplovi a Tomšíkovi končí mandát

20.11.2018 10:29 Prezident Miloš Zeman jmenuje ve středu současné členy bankovní rady České národní banky Marka Moru…

Kupní síla Evropanů? Česko si polepšilo a poprvé poráží Řecko. Podívejte…

19.11.2018 16:54 Aktualizováno Česko si letos, v pořadí zemí podle úrovně průměrné kupní síly na obyvatele, polepšilo v Evropě o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama