Česko má nakročeno k přijetí eura? Výbor podpořil fiskální pakt, ODS se čertí

Praha - Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil Sněmovně, aby schválila přistoupení Česka k fiskálnímu paktu EU. Jeho obsahem je rámec pro rozpočtovou kázeň a koordinaci hospodářských politik členských států EU. Výbor nepřistoupil na návrhy ODS přerušit projednávání ratifikace do doby rozhodnutí o přijetí eura nebo do doby, kdy se vyjasní způsob ratifikace těch částí paktu, ke kterým se vláda rozhodla nepřipojit. Přistoupením k paktu se má ve čtvrtek zabývat ještě sněmovní zahraniční výbor.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Jan Skopeček (ODS)
doporučujeme

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) před členy výboru zopakovala, že přistoupení k paktu dodatečně nezavazuje českou stranu k přijetí eura. "Přistoupení ke smlouvě patří podle mého názoru zcela oprávněně mezi prioritní témata České republiky," řekla.

Fiskální pakt je mezinárodní smlouva, kterou v roce 2012 podepsalo 25 členských států EU. Platí od 1. ledna 2013 a členské země EU mohou k paktu přistupovat kdykoliv. Státy eurozóny a signatáři mimo eurozónu, kteří oznámili úmysl být ustanoveními vázáni, musí zavést do vnitrostátního práva pravidlo vyrovnaných rozpočtů vládního sektoru. Tím se rozumí roční saldo hospodaření vládního sektoru očištěné o vliv hospodářského cyklu a jednorázových a přechodných opatření (tzv. strukturální saldo) ne horší než minus 0,5 procenta HDP.

"Je to obrovská ostuda, toto není normální, že za šest let nejsme schopni k tomuto fiskálnímu paktu přistoupit," naléhala na poslance ministryně financí. Opakovaně argumentovala i tím, že Česko je kromě Británie jedinou zemí EU, která k ratifikaci nepřistoupila. Británie se však rozhodla z unie odejít. Česko tak podle ministryně stojí před zavřenými dveřmi.

Fiskální pakt opět kritizovali členové výboru za ODS. "Můj názor je, že bychom tu smlouvu ratifikovat neměli," řekl zpravodaj Zbyněk Stanjura (ODS). Navrhoval odložit projednávání dokumentu do doby, kdy se Česko rozhodne vstoupit do eurozóny. "Tím, že to neratifikujeme, nikoho neohrožujeme," uvedl.

"Smlouvu podle mého názoru nepotřebujeme," přidal se jeho stranický kolega Jan Skopeček. Pokud vláda nechce stanovit pevné datum přijetí eura, tak země tento pakt nepotřebuje, dodal. Fiskální pakt podle něj navíc nefunguje. Ostudu podle jeho názoru mají ty země eurozóny, které hospodaří hůř než Česko.

Přistoupením k fiskálním paktu by se měl ve čtvrtek zabývat také sněmovní zahraniční výbor. Senát se návrhem na ratifikaci zabýval letos v červenci, projednávání však přerušil do doby, než o ratifikaci rozhodne Sněmovna. Sněmovna má přistoupení k fiskálnímu paktu na programu své zářijové schůze.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Oteplování se projevuje i v peněženkách Čechů, každý rok zaplatíme miliardy

23.03.2019 11:46 Aktualizováno Lidé budou muset ze svých kapes vytáhnout miliardy korun. To jsou částky, které naši republiku…

Spor internetových rivalů: Seznam.cz napadl Google, prý zvýhodňuje…

23.03.2019 08:04 Česká internetová společnost Seznam.cz dnes vyzvala svého amerického rivala Google, aby zveřejnil…

Životní úroveň? Spokojena je polovina Čechů, kritičtější jsou důchodci

22.03.2019 16:53 Zhruba polovina lidí v Česku považuje hospodářskou situaci země i životní úroveň své domácnosti za…

Zaměstnanci ve Škoda Auto si polepší, mzdy vzrostou o 2500 korun měsíčně

22.03.2019 16:09 Tarifní mzdy zaměstnanců v automobilce Škoda Auto vzrostou s platností od 1. dubna o 2500 korun…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama