Česko má nakročeno k přijetí eura? Výbor podpořil fiskální pakt, ODS se čertí

Praha - Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil Sněmovně, aby schválila přistoupení Česka k fiskálnímu paktu EU. Jeho obsahem je rámec pro rozpočtovou kázeň a koordinaci hospodářských politik členských států EU. Výbor nepřistoupil na návrhy ODS přerušit projednávání ratifikace do doby rozhodnutí o přijetí eura nebo do doby, kdy se vyjasní způsob ratifikace těch částí paktu, ke kterým se vláda rozhodla nepřipojit. Přistoupením k paktu se má ve čtvrtek zabývat ještě sněmovní zahraniční výbor.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Jan Skopeček (ODS)

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) před členy výboru zopakovala, že přistoupení k paktu dodatečně nezavazuje českou stranu k přijetí eura. "Přistoupení ke smlouvě patří podle mého názoru zcela oprávněně mezi prioritní témata České republiky," řekla.

Fiskální pakt je mezinárodní smlouva, kterou v roce 2012 podepsalo 25 členských států EU. Platí od 1. ledna 2013 a členské země EU mohou k paktu přistupovat kdykoliv. Státy eurozóny a signatáři mimo eurozónu, kteří oznámili úmysl být ustanoveními vázáni, musí zavést do vnitrostátního práva pravidlo vyrovnaných rozpočtů vládního sektoru. Tím se rozumí roční saldo hospodaření vládního sektoru očištěné o vliv hospodářského cyklu a jednorázových a přechodných opatření (tzv. strukturální saldo) ne horší než minus 0,5 procenta HDP.

"Je to obrovská ostuda, toto není normální, že za šest let nejsme schopni k tomuto fiskálnímu paktu přistoupit," naléhala na poslance ministryně financí. Opakovaně argumentovala i tím, že Česko je kromě Británie jedinou zemí EU, která k ratifikaci nepřistoupila. Británie se však rozhodla z unie odejít. Česko tak podle ministryně stojí před zavřenými dveřmi.

Fiskální pakt opět kritizovali členové výboru za ODS. "Můj názor je, že bychom tu smlouvu ratifikovat neměli," řekl zpravodaj Zbyněk Stanjura (ODS). Navrhoval odložit projednávání dokumentu do doby, kdy se Česko rozhodne vstoupit do eurozóny. "Tím, že to neratifikujeme, nikoho neohrožujeme," uvedl.

"Smlouvu podle mého názoru nepotřebujeme," přidal se jeho stranický kolega Jan Skopeček. Pokud vláda nechce stanovit pevné datum přijetí eura, tak země tento pakt nepotřebuje, dodal. Fiskální pakt podle něj navíc nefunguje. Ostudu podle jeho názoru mají ty země eurozóny, které hospodaří hůř než Česko.

Přistoupením k fiskálním paktu by se měl ve čtvrtek zabývat také sněmovní zahraniční výbor. Senát se návrhem na ratifikaci zabýval letos v červenci, projednávání však přerušil do doby, než o ratifikaci rozhodne Sněmovna. Sněmovna má přistoupení k fiskálnímu paktu na programu své zářijové schůze.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak ochránit know-how? BIS začne školit soukromé firmy

26.09.2018 11:10 Praha - Bezpečnostní informační služba (BIS) začne vedle představitelů a zaměstnanců státu nabízet…

Češi jsou nejbohatší z východní Evropě, válcují i většinu světa

26.09.2018 10:26 Praha - Češi jsou nejbohatší z celé východní Evropy. Jejich čistá finanční aktiva jsou dvaapůlkrát…

IKEA stahuje z prodeje některé šarže osvětlení CALYPSO

26.09.2018 08:03 Praha 26. září 2018 (PROTEXT) - IKEA žádá zákazníky, kteří si koupili stropní osvětlení CALYPSO po…

V Česku začala topná sezóna, letos později. Jak uspořit náklady?

25.09.2018 15:16 Praha - Po náhlém ochlazení v Česku začala topná sezona. Letos přišla kvůli dlouhému létu a teple…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama