Kde splašit zaměstnance? Špičková česká firma hledá až v Nepálu

Fulnek - Společnost Nordic Steel z Fulneku na Novojičínsku, která se zabývá zpracováním plechu a souvisejícími oblastmi strojírenské výroby, se během tří let dostala z červených čísel a roste. Loni měla obrat 245 milionů korun a letos předpokládá 280 milionů. Firma dokončuje zatím nejrozsáhlejší projekt, výstavbu haly za 60 milionů korun a chce nabrat 60 zaměstnanců. Protože se jí nedaří najít lidi na tuzemském trhu ani mezi pracovníky z blízké ciziny, hledá nové zaměstnance až v dalekém Nepálu. ČTK to řekl jednatel společnosti Petr Klimek.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Průmysl

Firma má 150 zaměstnanců a sehnat další je prý nyní obrovský problém. "Práci bychom měli, ale kapacitně už nejsme schopni to zvládnout. Máme už pět agenturních zaměstnanců z Ukrajiny a teď bychom chtěli získat zaměstnance z Nepálu. Na Nepálce máme dobré reference, co se týče jejich kvalifikace," řekl Klimek s tím, že Nepálci hodně pracují na Blízkém východě.

Nyní společnost řeší administrativní záležitosti s nepálskou ambasádou v Berlíně. Firma potřebuje hlavně svářeče a pracovníky na CNC stroje a zaměstnanci těchto profesí například z Bulharska, Rumunska nebo Ukrajiny už podle Klimka na trhu nejsou. "Znám náturu Nepálců, protože jsem jich v životě při cestách pár potkal, takže si myslím, že to budou bezproblémoví, velmi pracovití, poctiví lidé. Je i výhoda, že mají dobrou znalost angličtiny," řekl Klimek.

Nejprve chce vyzkoušet deset lidí. Pokud vše bude fungovat, má firma kapacitu pro 60 nových zaměstnanců. "Máme přímo v areálu objekt, kde můžeme tyto zaměstnance i ubytovat ve velmi pěkných podmínkách," řekl jednatel. Nepálci by ve Fulneku pracovali dva roky, na tuto dobu se vydává pracovní povolení. Firma by jim hradila i ubytování a stravu, a kdyby odpracovali celé dva roky, tak i letenky.

Nordic Steel 95 procent produkce vyváží, partnery má ve Velké Británii, Nizozemsku, Německu, Rakousku nebo Švýcarsku. Nemá vlastní produkt, vyrábí na zakázku na základě objednávek zákazníků. Její produkty směřují do zdravotního nebo stavebního průmyslu, dělá komponenty pro nákladní vozidla a od letoška třeba i součásti dobíjecích stanic na elektromobily.

Firma chce ale i vymyslet vlastní produkt, aby nebyla závislá jen na zakázkové výrobě. "Nejsilnější stránkou firmy jsou lidé. Naši konstruktéři, technologové jsou opravdu velmi schopní a myslím si, že by bylo dobré to, co umíme, čemu rozumíme, spojit s něčím s přidanou hodnotou jako vlastní výrobek," řekl jednatel.

Na vývoji chce firma pracovat s vysokou školou, spolupracuje už s Moravskoslezským inovačním centrem v Ostravě. "To, co dneska děláme, tak za 20 let bez nějaké inovace nemá šanci na přežití. Musíme se dívat dlouhodobě dopředu. Úplně ideálně by to měl být výrobek, který bude vyrobitelný technologiemi, které máme u nás, a spojený s nějakou inovací," řekl Klimek.

Firma sídlí v areálu, kde v minulosti působil výrobce praček Romo Fulnek. V posledních dvou letech investovala přes 100 milionů korun. Nyní dokončuje stavbu nové haly, díky níž rozšíří výrobní i skladovací prostory. "Naše vize je, že když se přiveze plech, tak se naskladní pod střechu a finální výrobek bude taky expedován zpod střechy, což tady předtím nebylo," řekl jednatel. Společnost si pořizuje i svařovacího robota, zatím se v ní všechno svařuje ručně.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak ozdobit stromeček? Toto jsou trendy letošních Vánoc

18.11.2018 21:50 Aktualizováno Novinkami ve vánočních dekoracích na letošní rok jsou například LED řetězy na stromeček ovládané…

Minimální mzda by za tři roky mohla být 15 200 korun, avizuje Babiš

18.11.2018 20:51 Minimální mzda by v roce 2021 mohla být 15.200 korun. Na facebooku to dnes uvedl premiér Andrej…

Majetkovému úřadu prudce klesly příjmy, lukrativní obchod se státu…

18.11.2018 17:58 Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) letos za tři čtvrtletí klesly příjmy…

Rošády v rozpočtu? Poslanci už navrhují miliardové přesuny, Janda chce…

18.11.2018 10:29 Opoziční i vládní poslanci už začali ve Sněmovně předkládat návrhy na přesuny peněz uvnitř státního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama