Na firmy číhá nové nebezpečí, do potíží se může dostat každá desátá

Praha - Zhruba každá desátá firma v ČR se může dostat do problémů kvůli svému ekonomicky spjatému okolí, tedy majoritním vlastníkům či dceřiným firmám. Nejvíc jsou ohroženy pražské společnosti a firmy, které podnikají v oblasti nemovitostí a obchodu. S rostoucími tržbami riziko klesá. Uvedla to dnes poradenská společnost Bisnode, která se zabývá hodnocením rizik firem.

Přidejte svůj názor

Firmy, ilustrační foto

"Každá firma je v podnikání ovlivňována svým okolím. Významnou roli hraje ekonomicky spjaté okolí subjektu, tedy majoritní vlastníci, dceřiné společnosti a statutární orgány, které mohou vytvářet potenciálně rizikové prostředí," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Bisnode v ČR identifikoval 54.110 firem, v jejichž ekonomicky spjatém okolí je nejméně 20 procent subjektů s alespoň jedním negativním indikátorem. Za negativní indikátor je považována insolvence, likvidace, nespolehlivé placení DPH, exekuce nebo dlužná částka přesahující sto tisíc korun. Jde o typ informace, která by měla být zvažována při prověřování obchodních partnerů, dodala Bisnode.

Rizikové okolí v ČR má 8,9 procenta akciových společností (2346) a 11,4 procenta (51.764) společností s ručením omezeným. Více než polovina firem, které mohou být takto ohroženy, má pražskou adresu. Na 17.253 společností využívá virtuálního sídla.

Téměř pětina firem s rizikovým okolím podniká v obchodu a desetiprocentní zastoupení mají firmy, které se zabývají pronájmem a správou nemovitostí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Špatná zpráva: ČEZ zdraží části klientů elektřinu, další firmy budou…

20.11.2018 14:09 Aktualizováno Energetická společnost ČEZ zdraží od Nového roku části zákazníků elektřinu o osm procent. Půjde o…

České dráhy zdraží jízdné, nepůjde o jedinou změnu pro cestující

20.11.2018 11:59 Aktualizováno České dráhy (ČD) od 9. prosince zdraží jízdenky o 2,5 procenta. Důvodem je letošní růst inflace. ČD…

ČNB bude mít nové viceguvernéry, Hamplovi a Tomšíkovi končí mandát

20.11.2018 10:29 Prezident Miloš Zeman jmenuje ve středu současné členy bankovní rady České národní banky Marka Moru…

Kupní síla Evropanů? Česko si polepšilo a poprvé poráží Řecko. Podívejte…

19.11.2018 16:54 Aktualizováno Česko si letos, v pořadí zemí podle úrovně průměrné kupní síly na obyvatele, polepšilo v Evropě o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama