Na firmy číhá nové nebezpečí, do potíží se může dostat každá desátá

Praha - Zhruba každá desátá firma v ČR se může dostat do problémů kvůli svému ekonomicky spjatému okolí, tedy majoritním vlastníkům či dceřiným firmám. Nejvíc jsou ohroženy pražské společnosti a firmy, které podnikají v oblasti nemovitostí a obchodu. S rostoucími tržbami riziko klesá. Uvedla to dnes poradenská společnost Bisnode, která se zabývá hodnocením rizik firem.

Přidejte svůj názor

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

"Každá firma je v podnikání ovlivňována svým okolím. Významnou roli hraje ekonomicky spjaté okolí subjektu, tedy majoritní vlastníci, dceřiné společnosti a statutární orgány, které mohou vytvářet potenciálně rizikové prostředí," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Bisnode v ČR identifikoval 54.110 firem, v jejichž ekonomicky spjatém okolí je nejméně 20 procent subjektů s alespoň jedním negativním indikátorem. Za negativní indikátor je považována insolvence, likvidace, nespolehlivé placení DPH, exekuce nebo dlužná částka přesahující sto tisíc korun. Jde o typ informace, která by měla být zvažována při prověřování obchodních partnerů, dodala Bisnode.

Rizikové okolí v ČR má 8,9 procenta akciových společností (2346) a 11,4 procenta (51.764) společností s ručením omezeným. Více než polovina firem, které mohou být takto ohroženy, má pražskou adresu. Na 17.253 společností využívá virtuálního sídla.

Téměř pětina firem s rizikovým okolím podniká v obchodu a desetiprocentní zastoupení mají firmy, které se zabývají pronájmem a správou nemovitostí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká ekonomika v problémech? Růst zpomalil, odhadují analytici

12.11.2019 16:08 Růst české ekonomiky ve třetím čtvrtletí podle odhadů analytiků mírně zpomalil kvůli vývoji v…

Vegetariánské burgery jsou hitem, v Česku ho nabízí další fastfood

12.11.2019 13:45 K burgerům bez masa se přiklání stále více výrobců potravin a gastronomických podniků. Po Nestlé ČR…

Česko čekají horší časy? Ekonomická aktivita klesá, firmy jsou méně…

12.11.2019 13:21 Malé a střední firmy pro nejbližší období zůstávají optimistické, i když méně než v předchozích…

Česko se hemží "spícími firmami". Představují riziko, upozorňují experti

12.11.2019 13:18 Aktualizováno V Česku je pětina takzvaných spících firem. V obchodním rejstříků je podle analýzy poradenské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama