Na firmy číhá nové nebezpečí, do potíží se může dostat každá desátá

Praha - Zhruba každá desátá firma v ČR se může dostat do problémů kvůli svému ekonomicky spjatému okolí, tedy majoritním vlastníkům či dceřiným firmám. Nejvíc jsou ohroženy pražské společnosti a firmy, které podnikají v oblasti nemovitostí a obchodu. S rostoucími tržbami riziko klesá. Uvedla to dnes poradenská společnost Bisnode, která se zabývá hodnocením rizik firem.

Přidejte svůj názor

Firmy, ilustrační foto

"Každá firma je v podnikání ovlivňována svým okolím. Významnou roli hraje ekonomicky spjaté okolí subjektu, tedy majoritní vlastníci, dceřiné společnosti a statutární orgány, které mohou vytvářet potenciálně rizikové prostředí," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Bisnode v ČR identifikoval 54.110 firem, v jejichž ekonomicky spjatém okolí je nejméně 20 procent subjektů s alespoň jedním negativním indikátorem. Za negativní indikátor je považována insolvence, likvidace, nespolehlivé placení DPH, exekuce nebo dlužná částka přesahující sto tisíc korun. Jde o typ informace, která by měla být zvažována při prověřování obchodních partnerů, dodala Bisnode.

Rizikové okolí v ČR má 8,9 procenta akciových společností (2346) a 11,4 procenta (51.764) společností s ručením omezeným. Více než polovina firem, které mohou být takto ohroženy, má pražskou adresu. Na 17.253 společností využívá virtuálního sídla.

Téměř pětina firem s rizikovým okolím podniká v obchodu a desetiprocentní zastoupení mají firmy, které se zabývají pronájmem a správou nemovitostí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruce pryč od Babišova byznysu? Premiérův švagr odešel z firem Agrofertu

22.01.2019 08:31 Švagr premiéra Andreje Babiše (ANO) Martin Herodes odešel ze dvou firem Agrofertu, ve kterých do…

ČT se vysmála Jaromíru Soukupovi: Nemá jen 11 pořadů, ale i 39 firem a…

21.01.2019 22:01 Aktualizováno Jaromír Soukup se ve svých pořadech často naváží do veřejnoprávní České televize. Tentokrát si však…

Realitní makléři budou muset mít kvalifikaci či VŠ, schválila vláda.…

21.01.2019 18:29 Aktualizováno Realitní makléři zřejmě budou muset mít v budoucnu vysokoškolské vzdělání nebo potřebnou…

Vláda zřídila Radu pro investování, v budoucnu vznikne nové ministerstvo

21.01.2019 18:23 Vláda dnes zrušila Radu vlády pro stavebnictví ČR a zřídila místo toho Radu vlády pro veřejné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama