Česká spořitelna zrušila účet Syřanovi, prý neprokázal vazbu na Česko

Praha - Česká spořitelna (ČS) zrušila účet syrskému muži, který několik let nežije v Česku. Podle mluvčího ČS Filipa Hrubého banka musí respektovat sankce, které mezinárodní společenství uplatňuje proti vládnoucím režimům řady států, například Sýrie, Severní Koreje nebo Íránu.

Přidejte svůj názor

Česká spořitelna

Server idnes.cz napsal, že banka zrušila účet celé syrské rodině, která několik let žije v Česku. "Účet jsme byli nuceni zrušit pouze v případě otce, který v ČR nepracuje, ani zde nemá trvalý či přechodný pobyt. Jediný dokument, který nám byl schopen poskytnout, byl cestovní pas. Obě dcery, které v Česku oficiálně studují, u nás mají i nadále otevřené funkční účty," řekl ČTK Hrubý.

Spořitelna podle něj přistupuje obezřetně k zakládání nových a vedení stávajících účtů u cizinců z uvedených zemí, kteří nemají v ČR trvalé bydliště nebo nejsou schopni prokázat trvalejší vazbu k Česku. Při zřizování a vedení účtu u ČS nehraje roli národnost klienta, ale jeho státní příslušnost, dodal.

Podle výkonného ředitele České bankovní asociace Pavla Štěpánka banka nesmí poskytnout službu těm, kteří jsou na seznamu lidí a společností, které jsou spoluzodpovědné za násilné represe syrského režimu proti civilní populaci, nebo kteří mají k němu z tohoto seznamu nějakou vazbu. Podle serveru jméno rodiny na tomto seznamu však není.

Syrská rodina s dvěma dcerami bydlí v Česku několik let, přičemž dcery zde studují. Otec dojíždí za prací do zahraničí. Podle zjištění idnes.cz byl účet rodiny u ČS zrušen, protože prý nebyla schopna prokázat trvalejší vazbu na Českou republiku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nemocenská v prvních třech dnech? Senátní výbor navrhl pro firmy kompenzace

11.12.2018 14:37 Zaměstnavatelům by se podle senátního hospodářského výboru mělo více kompenzovat chystané…

Účty Čechů v ohrožení. Šíří se nový vir napadající internetové bankovnictví

11.12.2018 14:29 Aktualizováno Českem se šíří vlna podvodných e-mailů, které prostřednictvím zavirované přílohy dokážou přes…

Co dostanete pod stromeček? Ptali jsme se, o jaké zboží mají Češi největší…

11.12.2018 14:16 Zvyk je železná košile. Přísloví, které platí, alespoň co se nakupování vánočních dárků týče. I…

Vláda smí použít peníze z Fondu privatizace, Zeman zákon podepsal

11.12.2018 13:50 Vláda bude smět využívat peníze z takzvaného Fondu privatizace ve státním rozpočtu, a to bez určení…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama