Česká spořitelna zrušila účet Syřanovi, prý neprokázal vazbu na Česko

Praha - Česká spořitelna (ČS) zrušila účet syrskému muži, který několik let nežije v Česku. Podle mluvčího ČS Filipa Hrubého banka musí respektovat sankce, které mezinárodní společenství uplatňuje proti vládnoucím režimům řady států, například Sýrie, Severní Koreje nebo Íránu.

Přidejte svůj názor

Česká spořitelna

Server idnes.cz napsal, že banka zrušila účet celé syrské rodině, která několik let žije v Česku. "Účet jsme byli nuceni zrušit pouze v případě otce, který v ČR nepracuje, ani zde nemá trvalý či přechodný pobyt. Jediný dokument, který nám byl schopen poskytnout, byl cestovní pas. Obě dcery, které v Česku oficiálně studují, u nás mají i nadále otevřené funkční účty," řekl ČTK Hrubý.

Spořitelna podle něj přistupuje obezřetně k zakládání nových a vedení stávajících účtů u cizinců z uvedených zemí, kteří nemají v ČR trvalé bydliště nebo nejsou schopni prokázat trvalejší vazbu k Česku. Při zřizování a vedení účtu u ČS nehraje roli národnost klienta, ale jeho státní příslušnost, dodal.

Podle výkonného ředitele České bankovní asociace Pavla Štěpánka banka nesmí poskytnout službu těm, kteří jsou na seznamu lidí a společností, které jsou spoluzodpovědné za násilné represe syrského režimu proti civilní populaci, nebo kteří mají k němu z tohoto seznamu nějakou vazbu. Podle serveru jméno rodiny na tomto seznamu však není.

Syrská rodina s dvěma dcerami bydlí v Česku několik let, přičemž dcery zde studují. Otec dojíždí za prací do zahraničí. Podle zjištění idnes.cz byl účet rodiny u ČS zrušen, protože prý nebyla schopna prokázat trvalejší vazbu na Českou republiku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Závadné hovězí z Polska se salmonelou patří Animalcu z Agrofertu

20.02.2019 18:32 Hovězí maso se salmonelou dovezené z Polska patří společnosti Animalco ze skupiny Agrofert…

Polské hovězí se salmonelou patří Animalcu z Agrofertu, firma zvažuje…

20.02.2019 16:17 Hovězí maso se salmonelou dovezené z Polska patří společnosti Animalco ze skupiny Agrofert…

V hovězím z Polska byla nebezpečná salmonela, ČR zavádí kontroly

20.02.2019 16:08 Stát zavádí od čtvrtka kontroly zdravotní nezávadnosti veškerého hovězího masa dovezeného z Polska…

Česko je rájem pro zahraniční filmové štáby: Loni utratily pět miliard,…

20.02.2019 10:53 Zahraniční filmové štáby strávily loni v českých lokacích a v ateliérech přes 1000 natáčecích dnů a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama