Česká spořitelna zrušila účet Syřanovi, prý neprokázal vazbu na Česko

Praha - Česká spořitelna (ČS) zrušila účet syrskému muži, který několik let nežije v Česku. Podle mluvčího ČS Filipa Hrubého banka musí respektovat sankce, které mezinárodní společenství uplatňuje proti vládnoucím režimům řady států, například Sýrie, Severní Koreje nebo Íránu.

Přidejte svůj názor

Česká spořitelna

Server idnes.cz napsal, že banka zrušila účet celé syrské rodině, která několik let žije v Česku. "Účet jsme byli nuceni zrušit pouze v případě otce, který v ČR nepracuje, ani zde nemá trvalý či přechodný pobyt. Jediný dokument, který nám byl schopen poskytnout, byl cestovní pas. Obě dcery, které v Česku oficiálně studují, u nás mají i nadále otevřené funkční účty," řekl ČTK Hrubý.

Spořitelna podle něj přistupuje obezřetně k zakládání nových a vedení stávajících účtů u cizinců z uvedených zemí, kteří nemají v ČR trvalé bydliště nebo nejsou schopni prokázat trvalejší vazbu k Česku. Při zřizování a vedení účtu u ČS nehraje roli národnost klienta, ale jeho státní příslušnost, dodal.

Podle výkonného ředitele České bankovní asociace Pavla Štěpánka banka nesmí poskytnout službu těm, kteří jsou na seznamu lidí a společností, které jsou spoluzodpovědné za násilné represe syrského režimu proti civilní populaci, nebo kteří mají k němu z tohoto seznamu nějakou vazbu. Podle serveru jméno rodiny na tomto seznamu však není.

Syrská rodina s dvěma dcerami bydlí v Česku několik let, přičemž dcery zde studují. Otec dojíždí za prací do zahraničí. Podle zjištění idnes.cz byl účet rodiny u ČS zrušen, protože prý nebyla schopna prokázat trvalejší vazbu na Českou republiku.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státní dluh stoupl o 47 miliard. Každý Čech by měl zaplatit 157 tisíc

19.10.2018 15:21 Každý Čech by měl hypoteticky zaplatit 157.000 Kč. Státní dluh letos ke konci září podle údajů…

Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries. Agrární analytik má výhrady

19.10.2018 15:00 Aktualizováno Společnost Penam z koncernu Agrofert koupila jediného akcionáře čelního českého výrobce pečiva…

Ekonomický vývoj ČSR byl bouřlivý. Po válce překonalo i Francii, pak nám…

18.10.2018 15:00 Občané prvorepublikového Československa po jeho vzniku neměli vyšší životní úroveň než Rakušané…

Banky sdírají Čechy z kůže? Za vlastní bydlení platíme téměř nejvíc v…

18.10.2018 11:50 Pořídit si hypotéku se stává stále větším luxusem. Může za to nejen zpřísnění pravidel České…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama