Češi letos utratí v e-shopech přes 133 miliard, obchody už vyhlížejí Vánoce

Praha - Češi letos utratí v internetových obchodech přes 133 miliard korun, meziroční růst dosáhne 15 až 18 procent. Vyplývá to z údajů Asociace pro elektronickou komerci. Jen v předvánočním období se letos prodá on-line zboží v hodnotě okolo 44 miliard korun.

Přidejte svůj názor

Nakupujete na internetu?

"Vzrůst by tak měl i podíl e-shopů na celém českém maloobchodě. Ten již v minulém roce dosáhl 10,5 procenta. Klíčové pro internetové obchody bude opět tradičně předvánoční období, které tvoří až třetinu celoročních prodejů," uvedl ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška. Nejnáročnější období na provozovatele e-shopů čeká v předvánočním týdnu od 10. do 16. prosince.

Češi utratili v e-shopech v letošním prvním pololetí za zboží 51,5 miliardy korun, což je meziročně o 11 procent víc. Nárůst zbrzdilo letní počasí, které přišlo do Česka už v dubnu. "První polovina roku bývá každoročně z pohledu čísel slabší než ta druhá. Očekáváme, že díky letošním Vánocům se opět meziroční nárůst ještě o pár procent navýší," dodal ředitel srovnávače cen Heureka.cz Tomáš Braverman.

Platební kartou on-line se podle údajů Heureky platí více než pětina objednávek v internetových obchodech. Oblibu si zachovává vyzvednutí a zaplacení objednaného zboží na pobočce obchodu, preferuje ho 30 procent zákazníků internetových obchodů. Prvenství ve způsobu placení si však dál drží český fenomén - dobírka, kterou využívá 32 procent lidí.

V Česku je v přepočtu na obyvatele nejvíce e-shopů v Evropě - celkem 40.100. ČR je tak v prodejích na internetu velmocí. Více než 43 procent prodejů technického (nepotravinářského) zboží se v ČR uskuteční v internetových obchodech. S odstupem následují Nizozemsko (35 pct), Slovensko (34 pct), Británie (33 pct) a Německo (29 pct). Vyplývá to z údajů GfK.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zdražování polevuje? V Česku se stalo cosi nečekaného, ukazují nová čísla

10.12.2018 09:57 Spotřebitelské ceny klesly v listopadu oproti říjnu o 0,1 %. Tento vývoj ovlivnilo zejména snížení…

Nezaměstnanost v listopadu stagnovala. Brzy začne růst, avizuje úřad práce

10.12.2018 09:28 Nezaměstnanost v Česku v listopadu zůstala na 2,8 procenta. Bez práce bylo 215.010 lidí, což je…

Tržby obchodníků vzrostly před vánoci meziročně o desítky procent

09.12.2018 17:32 Tržby obchodníků v Česku vzrostly o druhém adventním víkendu v meziročním srovnání o několik…

V pondělí vyvrcholí předvánoční horečka. Internetové nákupy dosáhnou maxima

09.12.2018 09:44 V pondělí dosáhnou vánoční nákupy po internetu vrcholu. Obrat tuzemských e-shopů se přiblíží…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama