Stát nezabere akcie Harvardského holdingu. Soud rozhodl jinak

Praha - Harvardský průmyslový holding (HPH) dostane od dvou kyperských společností zpět zhruba 850.000 svých akcií. Cenné papíry nebudou zabrány státem, rozhodl dnes pražský městský soud. Akcie, které na Kypr převedli již dříve odsouzení zakladatel fondu Viktor Kožený a jeho spolupracovník Boris Vostrý, by se podle likvidátorky Dagmar Mixové mohly zpeněžit a rozdělit mezi akcionáře.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Soud, ilustrační fotografie

"Rozhodnutí je ve prospěch akcionářů Harvardského průmyslového holdingu," uvedla předsedkyně senátu Kateřina Radkovská. Akcie mají jmenovitou hodnotu 1000 korun. Současnou reálnou hodnotu těchto cenných papírů však nechtěli Trčka a Miksová ani odhadovat.

"Je to jeden z prvních hmatatelných výsledků práce nových likvidátorů. Hodnota rozhodnutí nespočívá v nějaké absolutní částce, ale v tom, že státní zástupce pochopil, že tyto akcie patří do HPH," řekla ČTK členka představenstva holdingu Renata Reichmanová. Toto by podle ní nemělo být 'finále', protože takovýchto kyperských společností je celkem 16. Přes 50 procent akcií HPH drží kyperské společnosti napojené na Koženého a Vostrého, dodala.

Reálná cena akcií HPH, které mají být převedeny do majetku holdingu, je podle analytika BH Securities Štěpána Křečka těžko odhadnutelná. S akciemi se totiž dlouho veřejně neobchoduje. Pokud se sníží základní kapitál podle rozhodnutí valné hromady, vlastní kapitál zřejmě i nadále zůstane v záporné hodnotě. Současně se má zvýšit základní kapitál upsáním nových akcií o 25 milionů Kč, čímž HPH získá financování na další průběh procesu likvidace, podotkl.

Zabrání akcií původně požadovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze. Kyperské společnosti sice již dříve uzavřely s HPH darovací smlouvy na tyto cenné papíry, smlouvy ale nebyly kvůli některým podmínkám v nich platné. Mixová dnes k soudu přinesla nově uzavřené dokumenty, které jsou podle státního zástupce i soudu v pořádku.

"Náhrada škody poškozeným má přednost před zabráním státem," uvedl u soudu státní zástupce Ondřej Trčka. Sám proto navrhl, aby soud původní žádost o zabrání cenných papírů zamítl. Žalobce i protistrana se pak vzdaly stížností proti rozhodnutí.

Holding, který vznikl z Harvardských privatizačních fondů Viktora Koženého, má asi 240.000 podílníků. Valná hromada společnosti v září schválila kroky k odvrácení hrozby insolvence.

Likvidaci a konání valných hromad HPH provází řadu let mnoho právních sporů. Vrchní soud v Praze potvrdil koncem roku 2016 jmenování dvou likvidátorů HPH, kterými jsou Mixová a společnost Tomko a partneři. Předchozí likvidátor Zdeněk Častorál podal počátkem listopadu 2016 návrh na insolvenci společnosti. Soud první návrh na insolvenci zamítl. Mixová dnes u soudu uvedla, že holding podal na Častorála trestní oznámení. Likvidátor podle ní nechal skartovat archiv firmy, valných hromad se nezúčastňuje.

Kožený a Vostrý dostali za miliardové podvody tresty deset a devět let vězení. Oba jsou stíhaní jako uprchlí. Kožený měl zaplatit zhruba 8,3 miliardy korun a úroky, Vostrý přes 2,2 miliardy a úroky.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polské hovězí se salmonelou patří Animalcu z Agrofertu, firma zvažuje…

20.02.2019 16:17 Hovězí maso se salmonelou dovezené z Polska patří společnosti Animalco ze skupiny Agrofert…

V hovězím z Polska byla nebezpečná salmonela, ČR zavádí kontroly

20.02.2019 16:08 Stát zavádí od čtvrtka kontroly zdravotní nezávadnosti veškerého hovězího masa dovezeného z Polska…

Česko je rájem pro zahraniční filmové štáby: Loni utratily pět miliard,…

20.02.2019 10:53 Zahraniční filmové štáby strávily loni v českých lokacích a v ateliérech přes 1000 natáčecích dnů a…

Česko získá z Fondů EHP a Norska dalších pět miliard, půjdou na řadu…

20.02.2019 10:12 Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska ve třetím programovém období…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama