Unipetrol končí na pražské burze. Dnes se bude obchodovat naposledy

Praha - Na pražské burze se dnes budou naposledy obchodovat akcie petrochemického holdingu Unipetrol. Důvodem je rozhodnutí valné hromady společnosti o nuceném přechodu akcií na hlavního akcionáře, tedy takzvaném vytěsnění akcionářů.

Přidejte svůj názor

Unipetrol

Valná hromada Unipetrolu schválila vytěsnění zbylých minoritních akcionářů firmy 28. srpna. Návrh podal majoritní vlastník, polská skupina PKN Orlen. Cílem firmy bylo právě stažení akcií Unipetrolu z pražské burzy.

Polská skupina v Unipetrolu před valnou hromadou vlastnila více než 94 procent akcií. V květnu oznámila, že hodlá od menšinových akcionářů koupit zbývajících 5,97 procenta akcií. Firma uvedla, že za každou akcii nabídne 380 Kč, tedy stejnou částku jako při předchozím odkupu. Část minoritních akcionářů s nabízenou cenou 380 korun za akcii nesouhlasila.

Analytici oslovení ČTK se shodují, že titul bude na pražské burze chybět. Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda uvedl, že od roku 1997, kdy na ni Unipetrol vstoupil, patřil mezi ta obecně známější jména firem, s jejichž akciemi se na burze obchodovalo či obchoduje.

"Navíc se jednalo o významného představitelé tuzemské petrochemie. Byl to tedy na burze svým charakterem jedinečný titul, který snadno nacházel své uplatnění v rámci vhodné diverzifikace portfolií," uvedl. Připomněl, že na minima se cena akcie Unipetrolu propadla v roce 2002, kdy se prodávala za méně než 30 korun. "Na historickém maximu je naopak v současnosti, kdy se prodává za bezmála 390 korun za akcii," dodal.

Analytik J&T Banky Bohumil Trampota doplnil, že nejvíce se s akciemi Unipetrolu obchodovalo před krizí na konci minulého desetiletí. "Vůbec největší průměrný denní objem byl v roce 2006 - 786.615 kusů zobchodovaných akcií. Letos je průměrný denní objem 38.252 kusů," řekl ČTK.

Unipetrol je v Česku jediným zpracovatelem ropy, vlastní největší síť čerpacích stanic Benzina a je jedním z nejvýznamnějších výrobců plastů. Součástí PKN Orlen je společnost od roku 2005. Čistý zisk Unipetrolu loni stoupl o devět procent na rekordních 8,7 miliardy Kč, tržby stouply o 39 procent na 122,5 miliardy Kč.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pivo dobývá vinařskou jižní Moravu? Titul Mistra výčepního udělal divy

15.12.2018 21:20 Letošní titul Mistra výčepního z poloviny srpna přinesl brněnské restauraci Pizzeria Ristorante…

Co s nevhodným vánočním dárkem? Nemusíte zoufat, peníze lze získat zpět

15.12.2018 09:03 Štědrý den je skoro za rohem a vy ještě nevíte, co svým nejbližším nadělit pod stromeček? Možná vás…

Novinky od roku 2019: Co chystá ministerstvo financí?

14.12.2018 17:37 Zvýšení minimální mzdy, které v listopadu prosadila ministryně práce a sociálních věcí Jana…

Kůrovec se vymkl kontrole. Ministerstvo chce rozdělit Česko do tří zón

14.12.2018 16:16 Aktualizováno Státní podnik Lesy ČR v příštím roce sníží investice a režijní a marketingové výdaje o zhruba…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama