V Česku začala topná sezóna, letos později. Jak uspořit náklady?

Praha - Po náhlém ochlazení v Česku začala topná sezona. Letos přišla kvůli dlouhému létu a teple později než obvykle, běžně začíná s nástupem školního roku. Radiátory se začaly rozehřívat už v neděli v domácnostech a firmách na západě republiky a postupně se přidávají další regiony. V pondělí začala topná sezona třeba v Plzni, Liberci nebo v Hradci Králové, dnes začali topit i v Praze, Brně či Zlíně.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Topení, ilustrační foto

Topná sezona formálně začíná po 1. září, pokud průměrná denní teplota venkovního vzduchu klesne dva dny po sobě pod 13 stupňů Celsia a předpověď počasí neočekává v nadcházejících dnech oteplení. Podle mluvčího Teplárenského sdružení ČR Pavla Kaufmanna začala letošní sezona neobvykle pozdě. Zatímco v jiných letech bývá rozptyl zahájení vytápění v různých městech republiky i delší než dva týdny, letos podzim přišel později, ale velmi rychle. Většina tepláren začíná topit během jednoho týdne.

"Loni klesla průměrná denní teplota pod 13 stupňů hned 1. září a během měsíce jen několikrát vystoupala nad tuto hodnotu. Od roku 2009 mělo letošní září nejdelší nepřetržité období s průměrnou denní teplotou nad 13 stupni. Pod tuto hranici průměrná denní teplota v ČR klesla až minulou sobotu," uvedl dnes Kaufmann.

Podle sdružení se tradičně nejdříve začalo topit na západě Čech a ve výše položených oblastech. V neděli začaly s vytápěním Jihlavské kotelny na Vysočině, v pondělí zahájily vytápění soustavy v Hradci Králové, Pardubicích, Chrudimi a dalších připojených obcích Elektrárny Opatovice. Dnes zahajují dodávky tepla Pražská teplárenská nebo Teplárny Brno.

"Ve srovnání s loňskem startujeme topnou sezonu o devět dní později," řekl dnes ČTK obchodní ředitel Pražské teplárenské Tomáš Sluka. V Hradci Králové zahájily teplárny sezonu v pondělí, proti předchozím rokům je to o dva týdny později. "Obvykle zahajujeme dodávky v první dekádě září," řekl dnes ČTK ředitel společnosti Tepelné hospodářství Hradec Králové Jiří Seidler. Loni topná sezona v hradeckém kraji začala 4. září. Společnost Elektrárny Opatovice, která zásobuje teplem 60.000 domácností z Pardubicka, Hradecka a Chrudimska, začala topnou sezonu o deset dní později než loni. Stejně je tomu i v Brně či Zlíně, kde začali topit dnes.

Podle Teplárenského sdružení průměrná čtyřčlenná domácnost v bytovém domě v Česku ročně spotřebuje na vytápění bytu a ohřev vody 25 GJ tepla. Průměrná cena tepla z uhlí činí 570 Kč/GJ, ze zemního plynu asi 615 Kč/GJ. Ceny tepla velké teplárny se zahájením topné sezony neměnily. K případným změnám cen obvykle přistupují od 1. ledna. Ceny na rok 2019 teplárny zatím neoznámily. Průměrná roční platba domácností se pohybuje kolem 14.000 až 16.000 korun. Podle statistiků se náklady na vytápění a teplou vodu podílejí na celkových výdajích domácnosti asi šesti procenty.

Teplárny, elektrárny, závodní energetiky a plynové kotelny zásobují teplem přes 1,7 milionu českých domácností. Zhruba 55 procent tepla se vyrábí z uhlí, třetina ze zemního plynu a sedm procent tvoří biomasa.

Podle produktové specialistky tuzemského výrobce otopných těles Korado Zuzany Richtrové by lidé pro úsporu nákladů neměli podceňovat kontrolu zařízení. "Před zimou by majitelé měli provést kontrolu a řádné odvzdušnění radiátorů. Zbytek nákladů závisí na požadované vnitřní teplotě v dané místnosti. Každý stupeň nad 21 stupňů Celsia představuje růst nákladů o dvě až šest procent," dodala.

Dlouhotrvající teplo skončilo v Česku v pátek tropickým dnem, venkovní teploty v Polabí dosáhly i 31 stupňů. V noci na sobotu přišlo se studenou frontou ochlazení, v pondělí na horách i sněžilo.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik budou stát vánoční stromky? Prodej u řetězců začne příští týden

13.11.2018 17:22 Prodeje vánočních stromků před obchodními řetězci by měly začít příští týden, například Mountfield…

Česko jako kosmická velmoc? Tuzemské firmy se zúčastnily stovek projektů…

13.11.2018 14:35 Aktualizováno České subjekty se za uplynulých deset let zúčastnily zhruba 300 projektů v rámci programů Evropské…

Uber má v Brně utrum. Předběžné opatření soudu znovu platí

13.11.2018 13:04 Aktualizováno Předběžné opatření, kterým Krajský soud v Brně zakázal společnosti Uber poskytovat v Brně své…

V Česku nevídané: Pivaři letos snížili týdenní spotřebu o půllitr. Co se…

13.11.2018 12:21 Čeští pivaři letos týdně vypili meziročně o 1,2 velkého piva méně, týdenní spotřeba klesla na 7,6…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama