Vážné potíže české ekonomiky? Index PMI prudce klesl, varovný signál i pro eurozónu

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v září zhoršily. Index PMI klesl na 53,4 bodu ze srpnových 54,9 bodu. Jde o nejnižší hodnotu od listopadu 2016, uvedla dnes společnost IHS Markit.

Přidejte svůj názor

Euro v ohrožení, ilustrační foto

Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby.

Tuzemský PMI tak podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera nadále naznačuje, že se podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu zlepšují, ale pomalejším tempem.

"Průzkum PMI signalizuje zpomalení růstu aktivity nejen v českém zpracovatelském průmyslu, ale obdobný signál dává tento průzkum i pro Polsko, Maďarsko a eurozónu," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Pro vývoj ve zbytku roku bude podle něj klíčové, jak si ve zpracovatelském průmyslu povedou objednávky. Jejich růst přitom v září zpomalil.

"Zdá se, že český zpracovatelský sektor vstupuje do náročnější fáze. Jeho růst vyvrcholil na přelomu roku a index PMI ukazuje stálý pokles tempa. Výroba, nové zakázky i zaměstnanost v září vzrostly, ale v porovnání s hodnotami dříve v roce to byl růst jen nepatrný. Firmy obecně očekávají, že výroba v příštím roce dále poroste, ale obavy z obchodních válek a ztráty konkurenceschopnosti, zčásti způsobené rostoucími náklady, jejich důvěru oslabují," uvedl vedoucí ekonom společnosti IHS Markit Phil Smith.

Index PMI ve zpracovatelském průmyslu eurozóny klesl na 53,2 bodu ze srpnových 54,6 bodu. V německém průmyslu, který se na celkovém výkonu německé ekonomiky podílí zhruba pětinou, se snížil na 53,7 bodu ze srpnových 55,9 bodu. 

Firmy ve zpracovatelském průmyslu se stále více obávají bariér globálního obchodu, což se promítá zvláště do dílčího indexu očekávání. Index nových vývozních objednávek pak v eurozóně klesl na více než pětileté minimum. Vývoz koncem loňského roku prudce rostl, v září však téměř stagnoval.

V Německu index aktivity ve zpracovatelském sektoru stoupl koncem loňského roku na rekord, nyní se však dostává do fáze ochlazení. Ekonomové to připisují rostoucímu ochranářství v USA. "Bylo nevyhnutelné, aby se růst stáhl z vysokých úrovní, které jsem viděli v loňském roce, ale nedávné slábnutí vývozu skutečně v posledních měsících vzalo výrobcům vítr z plachet," komentoval údaje ekonom Smith. Dodal, že stupňování obchodního konfliktu mezi USA a Čínou, nejistota kolem plánovaného odchodu Británie z EU a měnová krize v Turecku byly hlavními faktory, které způsobily zpomalení růstu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čechy zasáhne vlna zdražování. Přijde šok hlavně u elektřiny, avizují…

21.10.2018 21:52 Aktualizováno České domácnosti si v příštím roce připlatí za elektřinu a plyn, roste také cena uhlí. Alternativou…

Peníze z Bruselu? ČR se v čerpání zlepšuje, analytik by seškrtal měkké…

21.10.2018 14:44 Evropská komise do konce září Česku proplatila 18 procent dotací určených na programové období 2014…

Stát nebude privatizovat ČD Cargo, ujišťuje Babiš. Ťok v pátek tvrdil něco…

21.10.2018 13:43 Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes postavil proti úvahám privatizovat nákladního železničního…

Snížit daň z nabyté nemovitosti? Návrh Pirátů zřejmě narazí, stát by…

21.10.2018 12:34 Zejména kvůli očekávaným rozpočtovým dopadům vláda zřejmě odmítne návrh Pirátů na zavedení druhé,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama