Zrušení zákona o prodejní době? Ministerstvo rozcupovalo návrh TOP 09

Ministerstvo práce zaujalo negativní postoj k návrhu poslanců opoziční TOP 09 na zrušení zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Ministerstvo ve svém stanovisku na vládním webu uvádí jako jeden z důvodů, že důvodová zpráva k poslaneckému návrhu postrádá jakoukoliv analýzu údajných negativních dopadů platného zákona, který zakazuje prodej ve velkých obchodech o vybraných svátcích. Podle TOP 09 je zákon nadbytečný, protože neřeší žádnou palčivou společenskou či ekonomickou otázku a naopak vytváří nerovnost mezi různými skupinami podnikatelů i zaměstnanců.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Dlouhé čekací fronty může zkrátit i větší množství otevřených pokladen, ne každý obchod je ale tak benevolentní

"Je sice odkazováno na zkušenosti z praxe, ale naprosto vágním způsobem, bez dalšího zdůvodnění," uvádí MPSV.

"Zákon naopak vytváří nerovnost mezi různými skupinami podnikatelů i zaměstnanců, přičemž tato nerovnost nemá žádné racionální jádro," píšou poslanci TOP 09 v důvodové zprávě ke svému návrhu. Praxe podle nich ukázala, že mnoho zaměstnavatelů využívá zákazu prodeje k různým inventurám, takže zaměstnanci musí i přes zákaz prodeje strávit státní svátek v zaměstnání.

Ministerstvo však trvá na svém názoru, že zrušení zákona by zhoršilo možnost slaďování rodinného a pracovního života zaměstnanců a zaměstnankyň v maloobchodě a velkoobchodě. "Volno během vybraných státních svátků podporuje trávení společného času s rodinou," tvrdí úřad.

Zásadní nesouhlas vyjádřila i Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR. Jak uvedla ve svém stanovisku, bez důsledného vyhodnocení dopadu regulace nelze zákon zrušit. "Jsme proto názoru, aby po provedeném vyhodnocení současné právní úpravy bylo přistoupeno buďto k novelizaci, nebo k návrhu na zrušení zákona s tím, že bude dáno na úvaze podnikatelů, zda o vybraných svátcích budou mít otevřeno, či nikoliv," míní konfederace.

Neutrální stanovisko vyjádřilo například ministerstvo zemědělství, stejné stanovisko doporučilo vládě zaujmout i ministerstvo financí. Některá ministerstva poukazují na to, že návrhem na zrušení zákona se zabývá Ústavní soud, a bylo by podle nich vhodné počkat na jeho výrok. Podle ministerstva průmyslu a obchodu není možné se k návrhu přiklonit bez podrobné analýzy právního stavu a specifikace dopadů. "V případě zamítnutí navrhované úpravy zákona doporučujeme dosáhnout kompromisu a přenést odpovědnost za otevírací dobu prodejen na regionální úroveň, ať si každý kraj otevírací dobu o svátcích zvolí sám," navrhuje ministerstvo průmyslu a obchodu.

Stanovisko k poslaneckému návrhu musí vyslovit celá vláda. Zatím není známo, kdy se jím bude zabývat. Bez ohledu na vládní stanovisko dostanou materiál k projednání poslanci.

Maďarský parlament v roce 2016 obdobný zákon zrušil, a to zhruba po roce jeho fungování. Tamní zákaz prodeje se nelíbil podnikatelským svazům ani odborům, které poukazovaly na ztráty tisíců pracovních míst.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonomický vývoj ČSR byl bouřlivý. Po válce překonalo i Francii, pak nám…

18.10.2018 15:00 Občané prvorepublikového Československa po jeho vzniku neměli vyšší životní úroveň než Rakušané…

Banky sdírají Čechy z kůže? Za vlastní bydlení platíme téměř nejvíc v…

18.10.2018 11:50 Pořídit si hypotéku se stává stále větším luxusem. Může za to nejen zpřísnění pravidel České…

E-shopy se perou o zákazníky. Začínají nabízet další služby

18.10.2018 11:13 Aktualizováno Internetové obchody s potravinami se snaží zlepšit své hospodaření rozvozem zboží pro jiné…

Čerpací stanice v ČR prudce zdražují. Cena nafty už atakuje benzin

18.10.2018 10:20 Aktualizováno Průměrná cena Naturalu 95 v uplynulém týdnu stoupla o tři haléře na 33,82 koruny za litr. Nafta…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama