Máte hypotéku? Pozor, nová přísnější pravidla platí i pro refinancování

Přísnější pravidla pro poskytování hypoték, platná od začátku října, se týkají nejenom nových smluv, ale platí i pro refinancování stávajících úvěrů na bydlení. S odvoláním na mluvčí České národní banky (ČNB) o tom píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Rozhodnutí může podle deníku přinést problémy lidem, kteří chtějí s hypotékou přejít ke konkurenci, případně si chtějí úvěr navýšit. Centrální banka ale na svém webu uvedla, že nová pravidla neplatí pro refinancování, pokud není zvýšená jistina hypotečního úvěru.

Přidejte svůj názor

CZK

Že se přísnější pravidla netýkají pouze nových smluv, potvrdila listu mluvčí ČNB Markéta Fišerová. "Vztahuje se na všechny úvěry včetně refinancovaných," sdělila HN. Podle deníku argumentuje ČNB tím, že samy banky považují refinancované hypotéky za nové úvěry, a proto se přísnější limity vztahují i na ně.

Na webu ČNB ale dnes mluvčí upozornila, že nebude nutné posuzovat, zda žadatel splňuje nové podmínky, pokud při refinancování nebude zvýšená částka hypotečního úvěru. "Pokud však dojde k navýšení hodnoty jistiny refinancovaného hypotečního úvěru, a to zejména o více než deset procent či o více než 200 tisíc Kč, měla by se tato žádost posuzovat jako nový úvěr," uvedla Fišerová. Banky by proto měly nově posuzovat i to, zda žadatel splňuje všechny limity ukazatelů, dodala.

Bez ohledu na nová pravidla by banky podle Fišerové měly při refinancování vždy vyhodnotit, zda se v mezidobí nestaly změny, které zvyšují rizikovost úvěru. "Jedná se například o podstatné snížení hodnoty zastavované nemovitosti, znatelné zvýšení zadluženosti žadatele nebo výrazné snížení jeho příjmů," dodala mluvčí.

Výklad, že nová pravidla platí i pro refinancování hypoték, je podle HN v přímém rozporu s tím, co ještě v červnu prohlásil guvernér centrální banky Jiří Rusnok. A o změně názoru ČNB dosud nevědí ani banky, uvádí deník.

Nová pravidla mohou přinést problémy klientům, kteří si budou chtít přenést hypotéku do jiné banky, případně si budou chtít u své stávající banky úvěr navýšit. Na takové lidi se bude pohlížet jako na nové žadatele, a pokud nová pravidla nesplní, nezbude jim podle HN nejspíš nic jiného, než zůstat u své současné banky.

Doporučení ČNB, které zpřísňuje podmínky poskytování hypoték, platí od 1. října. Dluh žadatele o hypotéku by neměl překročit devítinásobek ročního čistého příjmu a na splátku dluhu má vynakládat maximálně 45 procent měsíčního čistého příjmu.

Centrální banka již loni v dubnu doporučila bankám neposkytovat hypotéky nad 90 procent ukazatele LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zástavy) a omezit i hypotéky nad 80 procent. Takových mohou banky poskytnout jen 15 procent.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČR si v konkurenceschopnosti polepšila. Vlak nejlepších nám přesto ujíždí

17.10.2018 09:10 Česká republika skončila letos na žebříčku konkurenceschopnosti zemí, který každoročně sestavuje…

Na dopravní stavby půjde 86,3 miliardy korun, schválila vláda

17.10.2018 08:55 Rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), ze kterého jsou financovány zejména stavby…

Vyřídit stavební povolení je horor. Vláda návrh na změnu zákona zamítla

17.10.2018 08:28 Vláda dnes podle očekávání odmítla návrh ODS na změny ve stavebním řízení. Informoval o tom tiskový…

Vůz pro handicapované: Vyzkoušejte si auto s ručním řízením

16.10.2018 17:52 Zveme Vás na prezentaci a vyzkoušení vozu upraveného na ruční řízení z programu ŠKODA Handy, na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama