Osobní a firemní bankroty v ČR? Počet zkrachovalců je rekordně nízký

V září bylo vyhlášeno 1090 osobních bankrotů, což bylo o 63 více než v srpnu. Zároveň bylo podáno 997 návrhů na osobní bankrot, tedy o 153 méně než v předchozím měsíci a zároveň nejméně od září 2017. Vyplývá to z aktuálních statistik společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, které má ČTK k dispozici.

Přidejte svůj názor

Podnikatelé, ilustrační foto

"Počet návrhů na osobní bankrot byl v září velmi nízký. Není obvyklé, aby počet vyhlášených bankrotů v jednom měsíci převyšoval počet podaných návrhů na bankrot. Pokud pomineme období od července 2017 do září 2017, kdy byly počty podávaných návrhů na osobní bankrot v souvislosti se začátkem účinnosti novely insolvenčního zákona velmi nízké, jde o nejnižší měsíční počet návrhů na osobní bankrot od září roku 2010," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

V posledních 12 měsících bylo vyhlášeno 12.764 osobních bankrotů, o 11 procent méně než v předešlém období. Zároveň bylo podáno 13.613 návrhů na osobní bankrot, což znamenalo pokles o 14 procent.

Od července 2017 nabyla účinnosti novela insolvenčního zákona, která má zamezit praktikám podvodných oddlužovacích společností. Podle ministerstva spravedlnosti zákon zlepšuje ochranu dlužníků, kteří usilují o bankrot.

V září bylo vyhlášeno 34 bankrotů obchodních společností, což je o 16 méně než v srpnu a zároveň nejméně od začátku roku 2008. Rovněž bylo vyhlášeno 425 bankrotů podnikatelů, o 59 méně než v předchozím měsíci. 

"Počet vyhlášených bankrotů obchodních společností byl v září nejnižší za dobu účinnosti stávajícího insolvenčního zákona. Rekordně nízký byl i počet bankrotů obchodních společností během posledních třech měsíců, kdy bylo vyhlášeno celkem 144 bankrotů. V letech 2012 či 2013 jsme byli přitom zvyklí i na 130 firemních bankrotů měsíčně," uvedla Kameníčková.

Počet návrhů na bankrot podnikatelů se meziměsíčně snížil o 65 a byl tak druhý nejnižší od září roku 2012. Nižší počet návrhů na bankrot podnikatelů byl podán rovněž pouze v červenci 2017, kdy se v souvislosti s novelou insolvenčního zákona přechodně skokově snížil počet podávaných návrhů na bankrot podnikatelských subjektů.

V září bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v obchodu (devět), dále v průmyslu (sedm) a v ostatních službách (pět). Žádný bankrotnebyl vyhlášen v zemědělství a dobývání. V dopravě, skladování a činnosti cestovních kanceláří, dále ve stavebnictví, nemovitostech a pronájmu strojů a zařízení byly vyhlášeny shodně dva bankroty.

Nejvíce firemních bankrotů bylo vyhlášeno v Praze (12), dále v Jihomoravském kraji (pět) a ve Středočeském kraji (čtyři). Žádný bankrotnebyl vyhlášen v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Nejvíce bankrotů podnikatelů bylo v září vyhlášeno ve Středočeském a Ústeckém kraji (shodně 48). Následoval Moravskoslezský (44) a Plzeňský kraj (38). Nejméně bankrotů bylo vyhlášeno na Pardubicku a na Vysočině (13).

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státní dluh stoupl o 47 miliard. Každý Čech by měl zaplatit 157 tisíc

19.10.2018 15:21 Každý Čech by měl hypoteticky zaplatit 157.000 Kč. Státní dluh letos ke konci září podle údajů…

Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries. Agrární analytik má výhrady

19.10.2018 15:00 Aktualizováno Společnost Penam z koncernu Agrofert koupila jediného akcionáře čelního českého výrobce pečiva…

Ekonomický vývoj ČSR byl bouřlivý. Po válce překonalo i Francii, pak nám…

18.10.2018 15:00 Občané prvorepublikového Československa po jeho vzniku neměli vyšší životní úroveň než Rakušané…

Banky sdírají Čechy z kůže? Za vlastní bydlení platíme téměř nejvíc v…

18.10.2018 11:50 Pořídit si hypotéku se stává stále větším luxusem. Může za to nejen zpřísnění pravidel České…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama