Osobní a firemní bankroty v ČR? Počet zkrachovalců je rekordně nízký

V září bylo vyhlášeno 1090 osobních bankrotů, což bylo o 63 více než v srpnu. Zároveň bylo podáno 997 návrhů na osobní bankrot, tedy o 153 méně než v předchozím měsíci a zároveň nejméně od září 2017. Vyplývá to z aktuálních statistik společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, které má ČTK k dispozici.

Přidejte svůj názor

Podnikatelé, ilustrační foto

"Počet návrhů na osobní bankrot byl v září velmi nízký. Není obvyklé, aby počet vyhlášených bankrotů v jednom měsíci převyšoval počet podaných návrhů na bankrot. Pokud pomineme období od července 2017 do září 2017, kdy byly počty podávaných návrhů na osobní bankrot v souvislosti se začátkem účinnosti novely insolvenčního zákona velmi nízké, jde o nejnižší měsíční počet návrhů na osobní bankrot od září roku 2010," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

V posledních 12 měsících bylo vyhlášeno 12.764 osobních bankrotů, o 11 procent méně než v předešlém období. Zároveň bylo podáno 13.613 návrhů na osobní bankrot, což znamenalo pokles o 14 procent.

Od července 2017 nabyla účinnosti novela insolvenčního zákona, která má zamezit praktikám podvodných oddlužovacích společností. Podle ministerstva spravedlnosti zákon zlepšuje ochranu dlužníků, kteří usilují o bankrot.

V září bylo vyhlášeno 34 bankrotů obchodních společností, což je o 16 méně než v srpnu a zároveň nejméně od začátku roku 2008. Rovněž bylo vyhlášeno 425 bankrotů podnikatelů, o 59 méně než v předchozím měsíci. 

"Počet vyhlášených bankrotů obchodních společností byl v září nejnižší za dobu účinnosti stávajícího insolvenčního zákona. Rekordně nízký byl i počet bankrotů obchodních společností během posledních třech měsíců, kdy bylo vyhlášeno celkem 144 bankrotů. V letech 2012 či 2013 jsme byli přitom zvyklí i na 130 firemních bankrotů měsíčně," uvedla Kameníčková.

Počet návrhů na bankrot podnikatelů se meziměsíčně snížil o 65 a byl tak druhý nejnižší od září roku 2012. Nižší počet návrhů na bankrot podnikatelů byl podán rovněž pouze v červenci 2017, kdy se v souvislosti s novelou insolvenčního zákona přechodně skokově snížil počet podávaných návrhů na bankrot podnikatelských subjektů.

V září bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v obchodu (devět), dále v průmyslu (sedm) a v ostatních službách (pět). Žádný bankrotnebyl vyhlášen v zemědělství a dobývání. V dopravě, skladování a činnosti cestovních kanceláří, dále ve stavebnictví, nemovitostech a pronájmu strojů a zařízení byly vyhlášeny shodně dva bankroty.

Nejvíce firemních bankrotů bylo vyhlášeno v Praze (12), dále v Jihomoravském kraji (pět) a ve Středočeském kraji (čtyři). Žádný bankrotnebyl vyhlášen v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Nejvíce bankrotů podnikatelů bylo v září vyhlášeno ve Středočeském a Ústeckém kraji (shodně 48). Následoval Moravskoslezský (44) a Plzeňský kraj (38). Nejméně bankrotů bylo vyhlášeno na Pardubicku a na Vysočině (13).

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko je pro migranty atraktivní. Můžou nastat potíže, varuje britský…

16.12.2018 21:46 Aktualizováno Do Česka přichází za prací více lidí, než kolik jich odchází za lepšími penězi do zahraničí. Česko…

Koruna je nečekaně slabá. Zvýší ČNB úrokové sazby? Toto říkají analytici

16.12.2018 21:10 Aktualizováno Bankovní rada České národní banky na svém jednání 20. prosince nechá úrokové sazby zřejmě beze…

Vánoční dárky? Nápor na kurýry vrcholí. Úterý bude poslední den pro…

16.12.2018 19:45 Obchodníci mají do úterý 18. prosince čas na to, aby předali objednané zboží na Vánoce přepravním…

Vyrážíte na hory do zahraničí? Před cestou natankujte levně doma, radí…

16.12.2018 19:15 Čechům, kteří se ve vánočním období chystají na hory do zahraničí a zároveň chtějí ušetřit za…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama