Vytunelování Mostecké uhelné? Soud začne nejdřív v listopadu, váznou obsílky

Hlavní líčení v kauze údajného vytunelování Mostecké uhelné společnosti (MUS) v pondělí nezačne. Pražskému městskému soudu se totiž nepodařilo obeslat všechny procesní strany. Obžalovaní manažeři vyrozuměni byli. Nedoručení obsílek se týká lidí, kteří mají vztah k zajištěnému majetku. ČTK to dnes sdělila mluvčí soudu Markéta Puci s tím, že předsedkyně senátu počítá se zahájením procesu v listopadu.

Přidejte svůj názor

MUS

Soudkyně Silvie Slepičková původně plánovala, že kauzu začne veřejně projednávat v termínech 8. až 12. října a 15. až 19. října. Tato stání však musela ze zmíněných procesních důvodů zrušit. "Další termíny hlavního líčení zůstávají beze změn," uvedla mluvčí. Proces by měl tedy začít 26. listopadu.

"Těmi, kdo nebyli řádně vyrozuměni, jsou zúčastněné osoby, tedy ti, jichž se týká zajištěný majetek, jehož zabrání navrhuje státní zástupce v podané obžalobě," vysvětlila Puci. Zároveň zdůraznila, že obsílky pro obžalované se naopak podařilo bez problémů doručit prostřednictvím jejich obhájců.

Obžaloba viní bývalé manažery MUS Antonína Koláčka, Jiřího Diviše, Petra Krause, Oldřicha Klimeckého a Marka Čmejlu z toho, že vymysleli a realizovali plán, jehož cílem bylo ovládnout uhelnou společnost jejími vlastními finančními prostředky. Podvedli údajně stát jakožto menšinového akcionáře, když při nákupu jeho podílu ve firmě záměrně zatajili, že předtím získali přes polovinu akcií MUS prostřednictvím jimi ovládaných společností. ČR údajně způsobili škodu ve výši nejméně 3,2 miliardy korun.

Vedle podvodu viní obžaloba pětici také ze zneužití postavení v obchodním styku. Mužům hrozí pět až deset let vězení a také to, že jim soud uloží povinnost nahradit způsobenou škodu. Ministerstvo financí požaduje z pozice poškozeného celkem 8,6 miliardy korun.

Manažeři vinu popírají a navíc odmítají, aby jejich kauzu řešila česká justice. Prohlašují, že skutky popsané v obžalobě jsou totožné s těmi, za něž už byli odsouzeni ve Švýcarsku za podvod a praní špinavých peněz. Federální trestní soud v Bellinzoně muže potrestal vězením od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Švýcarský nejvyšší soud pak nařídil přezkoumání výše trestů uložených Klimeckému, Divišovi a Čmejlovi, odvolání Koláčka a Krause zamítl.

Témata: MUS | soudy | Praha | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polské hovězí se salmonelou patří Animalcu z Agrofertu, firma zvažuje…

20.02.2019 16:17 Hovězí maso se salmonelou dovezené z Polska patří společnosti Animalco ze skupiny Agrofert…

V hovězím z Polska byla nebezpečná salmonela, ČR zavádí kontroly

20.02.2019 16:08 Stát zavádí od čtvrtka kontroly zdravotní nezávadnosti veškerého hovězího masa dovezeného z Polska…

Česko je rájem pro zahraniční filmové štáby: Loni utratily pět miliard,…

20.02.2019 10:53 Zahraniční filmové štáby strávily loni v českých lokacích a v ateliérech přes 1000 natáčecích dnů a…

Česko získá z Fondů EHP a Norska dalších pět miliard, půjdou na řadu…

20.02.2019 10:12 Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska ve třetím programovém období…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama