Začne se kutat lithium? Vrty zjistí, zda je ložisko ekonomicky využitelné

Plánované vrtné práce související s možnou těžbou lithia u Cínovce jsou nezbytné pro zahájení finální studie proveditelnosti. Dokument by na konci příštího roku měl ukázat, za jakých podmínek, a zda vůbec je ložisko Cínovec ekonomicky využitelné. ČTK to dnes sdělil generální ředitel společnosti Geomet Richard Pavlík. Geomet je dceřinou firmou společnosti European Metals Holdings (EMH), která v pondělí oznámila, že získala od českých úřadů povolení 13 průzkumných vrtů zahájit. Podle Pavlíka mají mimo jiné sloužit ke zpřesnění geologického modelu ložiska.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z rozhodujících témat před loňskými parlamentními volbami. Bývalá vláda pod vedením premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) loni krátce před volbami podepsala s firmou EMH memorandum o těžbě lithia u Cínovce. Dokument se stal terčem kritiky zejména od hnutí ANO a komunistů. Letos v březnu Česko memorandum vypovědělo, premiér Andrej Babiš (ANO) ho několikrát označil za nesmyslné a neplatné. EMH má však v lokalitě přednostní právo k těžbě a v přípravě na těžbu u Cínovce pokračuje.

"Společnost Geomet provádí finančně značně nákladný geologický průzkum ložiska Cínovec již osmým rokem a financuje jej výhradně z privátních zdrojů. Po celou dobu své průzkumné činnosti na ložisku společnost bezvýhradně dodržuje podmínky zakotvené v rozhodnutích o stanovení průzkumných území a veškerá data, včetně souhrnných odborných zpráv, jsou v souladu se zákonem po schválení v odborné komisi ministerstva životního prostředí předávána státní organizaci Česká geologická služba - archivu Geofond," uvedl dnes Pavlík.

Veškeré plánované vrtné práce byly podle něj schváleny relevantními orgány státní správy a samosprávy i majiteli dotčených pozemků. "Dozorujícímu orgánu státní správy, Obvodnímu báňskému úřadu pro území kraje Ústeckého, byly plánované vrtné práce ohlášeny zákonným způsobem," dodal.

Mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek dnes ČTK řekl, že vrty jsou součástí průzkumných prací, které byly už dříve v určitém rozsahu povoleny ministerstvem životního prostředí. Geomet podle něj v polovině září ohlásil úřadu dvě doplnění těchto prací. "Jedno se sestávalo z oznámení čtyř vrtů do hloubky 50 metrů a druhé 11 vrtů do hloubky 500 metrů," uvedl. Podle něj však nejde o oznámení, které EMH nyní prezentuje.

Krajský úřad v Ústí nad Labem dnes ČTK sdělil, že se kladně vyjádřil ke 4. etapě projektu geologických prací společnosti EMH. Podle mluvčí kraje Lucie Dosedělové krajský úřad průzkumné vrty nepovoluje, pouze se k nim vyjadřuje z hlediska například vyloučení střetu s oblastmi Natura nebo ohrožení podzemních vod.

Premiér Babiš tento týden v reakci na pondělní oznámení EMH uvedl, že v záležitosti těžby lithia by se měl aktivně angažovat státní podnik Diamo. Lithium je považováno za kov budoucnosti, využívá se mimo jiné při výrobě baterií. V České republice jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci a malé množství v ložisku ve Slavkovském lese. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě. Australský investor by mohl začít s hlubinnou těžbou v Krušných horách v roce 2022. Plánuje za 21 let dobýt 37 milionů tun rudy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nezaměstnanost nemá kam klesat. Trh práce zůstává napjatý, shodují se…

10.12.2018 12:34 Listopadová data o nezaměstnanosti ukazují, že trh práce zůstává bez výraznějších změn. Firmy mají…

Zaměstnancům končí žně. Firmy hodlají v 1. čtvrtletí 2019 nabírat méně,…

10.12.2018 11:58 Čeští zaměstnavatelé plánují i v prvním čtvrtletí příštího roku nabírat nové zaměstnance, ovšem…

Zlevňování v ČR? Pokles inflace je pouze přechodný, krotí analytici…

10.12.2018 11:55 Pokles meziroční inflace je podle analytiků krátkodobou záležitostí, na počátku příštího roku…

České dráhy změnily plán: Tendr na pronájem lokomotiv za 1,1 miliardy…

10.12.2018 11:22 České dráhy zrušily tendr na pětiletý pronájem 15 elektrických lokomotiv s konstrukční rychlostí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama