Zranění či bolestné: Nenechte se od pojišťovny odbýt. Víte, na co máte nárok?

Zraněným lidem po nehodě pojišťovny v Česku většinou uhradí jen 30 procent částky, na kterou mají nárok. Ta loni činila průměrně 730.000 korun, oběti nehod na českých silnicích tak v průměru přicházejí o půl milionu Kč. Vyplývá to ze statistik společnosti Vindicia, která se na odškodnění při újmě na zdraví specializuje. Vychází z 600 případů za letošní a loňský rok. Statistiky o odškodňování zranění z dopravních nehod za celý trh, které vede Česká asociace pojišťoven, se od uvedených údajů liší.

pojišťovny

Z každé nehody získají poškození podle Vindicie v průměru 219.000 korun. Následky nehody ohodnotí lékař počtem bodů. Čím je zranění horší a následky víc omezující, tím je bodů více a tím vyšší je odškodné. Lékaři ale často vychází ze starších metodik a nezohledňují celou situaci, uvedl Tomáš Beck z Vindicie.

Zranění podle něj často nevědí, na jaká odškodnění mají právo, a smíří se s prvním lékařským posudkem. Přes 85 procent poškozených své nároky nezná, dodal.

Údaje Vindicie asociace pojišťoven odmítla. "Cílem pojišťoven je odškodnit poškozené rychle a ve férové výši, za tím účelem se účastnily i práce na nové doporučující metodice pro odškodnění škod na zdraví v rámci nového občanského zákoníku," reagoval analytik České asociace pojišťoven Petr Jedlička. Starý systém bodového hodnocení se pro škody podle nového občanského zákoníku nepoužívá a argumentace ním není správná, podotkl.

Podle statistik Centra služeb pro silniční dopravu se roce 2017 v Česku stalo 103.821 dopravních nehod, u kterých se 2339 osob zranilo těžce a desetkrát tolik lehce. "Novou zbraň dal lidem do ruky nový občanský zákoník. Lidé, kteří jsou aktivní a situaci s odškodněním řeší, uspějí v devíti z deseti případů," upozornil Beck.

"V současnosti se stále tvoří judikatura založená na novém občanském zákoníku, a to i v oblasti odškodného obecně a pojistného plnění jako zvláštního případu. Zatím neposkytuje jednotný návod, jaká má být 'standardní' výše odškodného," upozornil partner služeb pro pojišťovnictví ve společnosti EY Karel Svoboda.

Problém je podle Becka v tom, že soudy nezohledňují individuální a společenské následky pro poškozeného. K neznalosti se většinou přidává i stres z těžké situace, kdy se lidé soustředí na své zdravotní potíže. Nejde přitom jen o samotné zranění.

"Nejde jen o kompenzaci výpadu příjmu manžela a přiměřené bolestné. Takové zranění má vliv i na jeho blízké. Manželka často musí zůstat doma, aby manžela ošetřovala. Oba musí dojíždět k lékaři. Výpadek příjmů může ohrozit splátky hypoték, půjček nebo leasingu u auta. Z pomyslných 30.000 až 50.000 Kč za dvojitou zlomeninu je tak najednou třeba desetkrát vyšší částka, která už může rodinu finančně velmi bolet," uvedl Beck.

Ředitel poradenských služeb pro pojišťovnictví společnosti Deloitte Karel Veselý očekává, že tlak na vyšší plnění ze zdravotních škod bude pokračovat, a donutí postupně pojišťovny i ke zvýšení ceny povinného ručení.

První data o HDP jsou pro analytiky spíše zklamáním

30.07.2021 11:25 Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zahájila růstový trend, ale výsledky jsou spíše zklamáním.…

Česká ekonomika podle prvního odhadu ve 2. čtvrtletí meziročně stoupla

30.07.2021 09:35 Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 7,8 procenta a proti předchozímu čtvrtletí…

Změny podmínek při návratu z dovolených provoz firem neovlivňují

29.07.2021 18:13 Náhlé změny podmínek na takzvané cestovatelské mapě při návratu z dovolených provoz firem…

Češi hodnotí ekonomickou situaci své domácnosti nejlépe za 20 let

29.07.2021 15:40 Se svými příjmy snadno vychází 58 procent Čechů. Problémy naopak přiznává 40 procent lidí.…

Ekonomika ve druhém čtvrtletí podle odhadů stoupla o zhruba devět procent

28.07.2021 14:05 Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla podle odhadů analytiků oslovených dnes ČTK…

Vládní dluh Česka v 1. čtvrtletí rostl po Kypru nejrychleji ze zemí EU

28.07.2021 13:28 Aktualizováno Vládní dluh ČR v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) stoupl v prvním čtvrtletí o 6,3…

Pojišťovny po škodách z letních bouřek vyplatily 1,1 miliardy

26.07.2021 11:30 Pojišťovny mají nahlášeno z bouřek, vichřic a tornáda, které zasáhly ČR v červnu a v červenci, 34…

Důvěra v českou ekonomiku v červenci klesla

26.07.2021 09:53 Důvěra v českou ekonomiku v červenci po třech měsících růstu klesla. Proti červnu se snížila o 4,3…

Podnikatelé v programu Pomoc po tornádu podali žádosti za 19 milionů

23.07.2021 11:17 Podnikatelé v programu Pomoc po tornádu zatím podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) podali 44…

Státní fond vymáhá od Agrofertu zpět dotaci 5 milionů korun

22.07.2021 08:32 Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) žádá zpět od holdingu Agrofert pět milionů…

Související:

Právě se děje