Výsledky voleb podle odborníků nemají dopad na ekonomiku

Výsledky komunálních voleb, ve kterých v řadě měst a obcí uspěly neparlamentní strany a hnutí, mohou zkomplikovat uskutečnění některých velkých městských investic. Bezprostřední dopad na ekonomiku výsledky senátních ani obecních voleb mít nebudou, vyplývá z ankety ČTK mezi analytiky.

Přidejte svůj názor

Ekonomika, ilustrační fotografie

"Voliči v Praze se svým hlasováním postavili proti drahým volebním slibům levicových stran. Vláda v Praze bude zřejmě složena odlišně oproti celostátní vládě, což může komplikovat realizaci investičních projektů velkého rozsahu," uvedl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška dosavadní výsledky voleb do obecních zastupitelstev nenaznačují žádné zemětřesení na politické scéně. Z hlediska počtu mandátů uspěli nezávislí kandidáti v míře stejné nebo dokonce větší než při minulých volbách.

"Z procentních zisků jednotlivých stran jsou patrné ztráty ČSSD, žádná strana ani hnutí ale výrazně nezískala převahu nad ostatními. Městské rady budou zřejmě tvořeny převážně širokými koalicemi. Nepředpokládám bezprostřední dopad komunálních voleb na celostátní politiku, ani na českou ekonomiku," dodal Sobíšek.

Také podle Křečka od výsledků komunálních voleb nelze očekávat, že zásadním způsobem ovlivní makroekonomický vývoj v naší zemi. Komunální politici však mohou ovlivnit hospodaření v obcích, což se promítá do vývoje veřejných rozpočtů. Ve druhém čtvrtletí letošního roku hospodařily veřejné rozpočty s přebytkem 41,7 miliardy korun, přičemž rozpočty obcí vylepšovaly celkové hospodaření. "Komunální politici se na začátku svého funkčního období budou snažit o plnění předvolebních slibů, což do určité míry může zatížit obecní rozpočty. Zvláště ve větších městech, kde jsou naspořeny finanční rezervy, lze očekávat, že se nyní bude více utrácet," dodal Křeček.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemětřesení v ČEPS. Končí šéf představenstva Kalina a stratég Skavroň

17.10.2018 14:55 Aktualizováno Dozorčí rada ČEPS odvolala předsedu představenstva firmy Jana Kalinu. V představenstvu končí také…

Škoda zažívá velmi dobré časy: Dnes vyrobila miliontý vůz roku 2018

17.10.2018 14:24 Škoda dnes v Mladé Boleslavi vyrobila svůj miliontý vůz roku 2018. Dosáhla tak tohoto milníku dříve…

Hyundai se stal nejúspěšnější značkou Red Dot Award 2018

17.10.2018 14:04 Hyundai Motor znovu triumfoval v soutěži „Red Dot Award“, v níž mu byl udělen čestný titul „Red Dot…

Zeman přijal zástupce čínských firem včetně šéfa CITIC. Detaily Hrad tají

17.10.2018 13:35 Prezident Miloš Zeman přijal dnes desítku zástupců čínských společností. Bez dalších podrobností o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama